Zenica bi do sredine 2020. godine trebala imati siguran izvor zagrijavanja

Zenica bi do sredine 2020. godine trebala imati siguran izvor zagrijavanja

Današnjim potpisivanjem Ugovora o osnivanju zajedničke kompanije “Toplana Zenica” d.o.o., kompanija “ArcelorMittal” Zenica (AMZ) koja je nosilac ovog projekta, zajedno sa svojim partnerima obavezala se kako će, već od prve polovine 2020. godine, osigurati i čišći okoliš te pouzdano grijanje za građane Zenice.

Ugovor su potpisali generalni direktor AMZ-a P K Biju Nair, gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović, Jukka-Pekka Kovanen iz komapnije KPA Unicon te Tuomas Suurpaa, predstavnik Finskog fonda za industrijsku saradnju d.o.o. (FINNFUND).

– Od kada sam došao u Zenicu, 2008. godine, ova, 2018. godina za mene je i najvažnija. Ove smo godine završili kapitalni remont Visoke peći, koji će osigurati našu budućnost i integralnu proizvodnju za narednih 15 godina. Vrlo važno je imati dobro rješenje i za grijanje grada te smo konačno došli do najboljeg rješenja. AMZ i Grad Zenica će, zajedničkim ulaganjem, osigurati grijanje za narednih sedam do 10 godina – kazao je generalni direktor AMZ-a Biju Nair.

On je dodao kako imaju dobre partnere u Finskom državnom fondu i preduzeću KPA Unicon-u iz Finske, koje je proizvođač kotlova. Biju je istakao i kako će AMZ imati 50, Grad Zenica 20, a KPA Unicon i FINNFUND iz Finske po 15 posto udjela u novoj kompaniji.

Ukupna vrijednost projekta je oko 53 miliona eura, od čega su 40 miliona eura kreditna sredstva obezbijeđena od Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).

– Kredit je osiguran garancijom koju u potpunosti obezbjeđuje „ArcelorMittal“ Grupa, a preostalih 12 miliona eura bit će obezbijeđeno direktnim ulaganjem partnera u zajedničkoj kompaniji – kazao je Nikhil Mehta, finansijski direktor AMZ-a, koji je istakao kako će nova toplana zadovoljiti sve kriterije Evropske unije.

Toplanu će činiti tri nova kotla od 50 t/h, koji će koristiti plinove generirane tokom tehnološkog procesa u AMZ-u, koksni i visokopećni plin. Proizvedena energija korist će se za tehnološke potrebe AMZ-a i obezbjeđenje grijanja grada Zenice, kao i proizvodnju električne energije.

Postojeći kotlovi u pogonu „Energetike“, koji koriste ugalj, koji je glavni izvor sumpordioksida (SO2), prestaju sa radom. To će doprinjeti i znatno čišćem zraku u tom gradu, koji je u novu kompaniju uložio 2,3 miliona eura, a za što je dobio 20 posto vlasništva.

Gradonačelnik Kasumović istakao je kako je danas veoma sretan i zadovoljan, jer su ga već prve godine mandata, 2016. godine, dočekali veliki temperaturni minusi tokom zime, koji su uzrokovali česte prekide grijanja. Kasumović je zahvalio svojim saradnicima te kompaniji AMZ, koja je osigurala garancije za kredit.

– Tako treba biti društveno odgovorna firma u ovom gradu. Problem je što se Grad nije mogao zadužiti nijednu marku i preuzeti obavezu, a to je preuzeo Mittal. Zato sam im zahvalan – kazao je Kasumović.

On je istakao kako je ovo prvi kapitalni projekt u gradu kojim se buduće generacije ne zadužuju nijednom markom, a rješava se veliki problem grada.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE