ZENICA Gradska uprava i AMZ najavljuju projekt osnivanja joint venture kompanije

ZENICA Gradska uprava i AMZ najavljuju projekt osnivanja joint venture kompanije

https://www.facebook.com/federalna/videos/2101317753217015/?hc_ref=ARRd9_RD3mAQLsx3Jd2HzF4yAIDT0cK7ZAwHVljKUSHeLNqU9g2shF7j8N4QGbThqd8

Građani Zenice su ovaj vikend proveli s umanjenom isporukom toplotne energije. Stari kotlovi i dotrajala instalacija razlog su stalne strepnje Zeničana kako pregurati zimu. Iz Gradske uprave i kompanije Arcelor Mittal najavljuju da bi projekat osnivanja nove joint venture kompanije, te nabavka i instaliranje novih kotlova, mogli započeti čim Konkurencijsko vijeće BiH izda saglasnost, koja se očekuje sredinom marta ove godine.

U projekt izgradnje grijanja u Zenici uključeni su Gradska uprava, kompanija Arcelor Mittal, finski državni fond i finska kompanija, isporučilac opreme.

«Da bismo uštedjeli na vremenu, uradili smo neke predradnje – jedna od njih je angažiranje Energoinvesta, koji će nam pomoći na nekim poslovima oko baznog inžinjeringa – da se pripremimo što više kad dođe rješenje te da možemo odmah startati s formiranjem kompanije», kazala je Dijana Božić-Srdanović, direktorica za komunikacije i korporativnu odgovornost u Arcelor Mittalu Zenica.

Planirano je da se s početkom realizacije krene odmah čim se dobije saglasnost, a kvalitetno zagrijavanje stambenih i poslovnih objekata građani bi mogli osjetiti krajem 2019. godine. Osim ekonomske računice, značajni su i ekološki efekti, jer trenutno za grijanje grada Zenice potroši se oko 200.000 tona uglja.

«Po novom metodu neće se nijedan gram uglja trošiti nego će se grad grijati na nus proizvod visoke peći i visoko koksni plin. I ljeti će ta komapnija proizvoditi struju. Investicija je između 80 i 100 miliona, a povrat investicije je u roku od 7 godina. Građani Zenice imat će jeftinije grijanje, ono će biti ekološki prihvatljivo i zdravstveno prihvatljivo i što je nabitnije – sigurno grijanje», poručuje gradonačelnik Fuad Kasumović.

Trenutne kotlovnice i cjevovodi koji zagrijavaju Zenicu su iz 1974. godine i nalaze se u fazi raspadanja. Izgradnjom Glavne gradske magistrale stvoreni su uslovi i za adekvatnu zamjenu grijne mreže, za koju će, također, Gradska uprava iznaći finansijsko rješenje, nakon što u potpunosti riješi problem izvora toplotne energije. Cilj je također do 2019. godine zabraniti loženje uglja u gradu, što bi značajno doprinijelo boljoj ekološkoj situaciji i čišćem zraku u Zenici.

Federalna.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE