ZENICA Obustava posjeta bolesnima
“Prošle godine u Bosni i Hercegovini je zabilježeno 30 smrtnih slučajeva usljed bolesti koje su vezane za gripu. U Hrvatskoj je bilo 37 takvih slučajeva. Ove zime u Hrvatskoj već ima 40 smrtnih slučajeva i očekuje se da će taj broj rasti. Kod nas je zabilježen slučaj ili dva i nema mjesta panici. Ali treba očekivati da će biti još smrtnih slučajeva zbog bolesti koje su vezane za gripu”, izjavio je za Oslobođenje prim. dr. Ednan Drljević, predsjednik Tima za borbu protiv gripe Kantonalne bolnice u Zenici.
Vakcine i maske
Kazao je da se obično radi o starijim osobama koje imaju po dvije-tri hronične bolesti i još kad im dođe gripa, onda to završi smrtnim ishodom. Takav je bio slučaj i sa pacijentom koji je prije nekoliko dana preminuo u Zenici – gripa je bila pridružena njegovim osnovnim bolestima.
– Statistički gledano, od stotinu pacijenata koji imaju gripu, njih 80 su sa tipom B, a ostali su sa tipom A, od čega je 16 sa H3N2, a četvorica sa H1N1. Postoje samo dva soja virusa B koji je nešto blaži od A influence u kojoj ima bezbroj kombinacija virusa, a kod nas su najpoznatiji H3N2 i H1N1, koji je jedan od najtežih i izaziva najviše ozbiljnih infekcija pluća, pojasnio je Drljević.
U Hrvatskoj je u ovoj sezoni više od 360.000 ljudi primilo vakcinu protiv gripe. U Zeničko-dobojskom kantonu na raspolaganju je bilo oko 1.000 vakcina. A vakcina je jedini način prevencije. I odnosi se na sve tri vrste gripe.
– Kantonalna bolnica u Zenici već tri godine ima organiziran način borbe protiv gripe. Nevezano za epidemiju, početkom 40. sedmice u godini počinjemo s tim programom borbe protiv gripe. To podrazumijeva nabavku vakcina za osoblje, registrovanje broja pacijenata sa gripom ili onih koji imaju bolest sličnu gripi, na osnovu kojih podataka počinje uvođenje određenih mjera. Dijeli se propagandni materijal za pacijente. Na ulazu u bolnicu su navedena upozorenja i simptomi gripe, a u zgradu bolnice može ući samo pacijent koji ima uputnicu, istakao je Drljević.
Osim toga, pacijenti, kompletno osoblje i posjetitelji moraju imati maske za lice i rukavice, a svako mora oprati ruke prije ulaska u sobu pacijenta. Preporučuje se da u sobu pacijenta ulazi samo jedna osoba koja bi morala biti udaljena najmanje metar i po od pacijenta.
– Kad se desi da imamo pacijenta sa ozbiljnim respiratornim infekcijama, onda imamo postupak kako se radi. Uzimaju se određeni nalazi na gripu, koji se šalju uz određena pravila u Sarajevo, a mi imamo direktnu vezu sa njihovom laboratorijom. Kada imamo takav slučaj, obavezno organizujemo konzilij. Pacijent je zbrinut po svim standardima koje nam propisuje CNC, naša najveća institucija za borbu protiv zaraznih bolesti koja se nalazi u Atlanti, u SAD-u. Tri člana našeg tima su prošla edukaciju koju je CNC u saradnji sa federalnim Ministarstvom zdravstva organizirao u Konjicu. Sve smo ispoštovali što se tiče nas, ali neke stvari koje su nam obećali iz federalnog Ministarstva još nisu ispoštovane. Između ostalog, dostava određenih lijekova i savjetovanje o medijskoj prezentaciji gripe, kazao je prim. dr. Ednan Drljević.
Epidemiološka situacija prati se i u Tuzlanskom kantonu. Iako situacija još nije alarmantna, preporuka je doktora Blaška Topalovića, šefa Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo TK-a, da se ne posjećuju bolnice, te da se u slučaju simptoma gripe ne izlazi iz kuće.
Razlozi za proglašavanje stanja nesigurnosti, kako nam je rekao doktor Topalović, uglavnom su uzrokovani činjenicom da je epidemijsko kretanje morbila u Srbiji zabrinjavajuće, te da je gripa sve prisutnija, kako u okruženju, tako i u BiH.
– Tu je sve više oboljelih od gripe na području Hrvatske, a sad vidimo da je to slučaj i u BiH, gdje smo imali i jedan smrtni slučaj uzrokovan gripom. Mi smo još 15. januara, s ciljem početka provođenja preventivnih mjera, predložili stacionarnim zdravstvenim ustanovama, između ostalih i UKC-u Tuzla, da se reduciraju ili zabrane posjete na svim odjelima. Oni su to djelimično uvažili, ističe doktor Topalović.
Posjete na tuzlanskom UKC-u su reducirane na svim odjelima, a prije nekoliko dana je potpuno zabranjena posjeta na Klinici za hematologiju i transplantaciju matičnih ćelija hematopoeze UKC-a. Da li će uslijediti dodatna reduciranja posjeta, još nije poznato, međutim, Topalović smatra da se posjete u bolnicama u ovom trenutku trebaju u potpunosti ukinuti.
– Što se mene tiče, ja bih preporučio da se potpuno obustavi posjeta bolesnicima, iz prostog razloga što je i bez posjetilaca prevelika fluktuacija unutar bolnica. Tu mislim na zdravstvene radnike, evo, unutar UKC-a. Unutar 24 sata tu uđu i izađu dvije hiljade ljudi. To je velika frekvencija ljudi, napominje Topalović.
Pojedinačne prijave
U Hercegovačko-neretvanskom kantonu od 14. oktobra prošle godine, otkad se prati kretanje oboljelih od gripe do danas, registrovano je 1.645 slučajeva obolijevanja od bolesti sličnih gripi, te 25 potvrđenih slučajeva gripe, kaže nam šef Epidemiološke službe Zavoda za javno zdravstvo HNK-a doktor Erdin Alajbegović. Najveći broj oboljelih, njih 24, zabilježen je u Mostaru, dok je jedan slučaj registrovan u Čitluku. U ostalim općinama ovog kantona, prema Alajbegovićevim riječima, nema slučajeva potvrđene gripe.
Ističe i da je broj obolijevanja od bolesti sličnih gripi, kao i od same gripe blago povećan u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Kako bi se smanjio rizik od zaraze, epidemiolozi preporučuju konzumiranje vitaminskih preparata koji pojačavaju imunitet, kao i izbjegavanje zatvorenih prostorija u kojim dolazi do okupljanja većeg broja ljudi.
– Uz navedeno, za osobe koje boluju preporučuju se sredstva za obaranje temperature, ali ne antibiotici. Oni imaju i svoju lošu stranu koja se manifestuje u pojavi mutacija bakterija, koje kasnije mogu praviti velike probleme, napominje doktor Alajbegović.
Zavod za javno zdravstvo evidenciju vodi na osnovu pojedinačnih prijava koje iz bolnica i ambulanti pristižu svakog petka.
Oslobođenje
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE