Zenica popisuje ilegalne stanare
Grupa stanara zgrade u zeničkom naselju Crkvice na broju 48 tvrdi da ih ljudi iz Gradske uprave žele izbaciti na ulicu, kako bi neko zarađivao prilikom raspodjele stanova ili njihove prodaje. Tvrde da trećina stanara živi nelegalno u zgradi koja svakako nije ni uknjižena i da se pokušavaju strpati u isti koš penzioneri, oni koji su dobili stanove na osnovu srušenih objekata u kojim su stanovali, izbjeglice i raseljene osobe, te socijalni slučajevi. Svima im je, tvrde, dat formular da popune, a kojim bi svi bili socijalni slučajevi koji kao takvi mole Grad da im ustupi stan na korištenje.
Kriminal ili socijala
Iz resorne gradske službe objašnjavaju da žele napraviti red, te da je i bilo predviđeno da zgrada, napravljena sredstvima Švicarske agencije za razvoj i saradnju uz učešće Kantona i Grada, pređe u vlasništvo Grada Zenice i bude namijenjena za socijalno stanovanje.
– Zgrada na adresi Crkvice 48 je prvobitno napravljena iz sredstava donacija Švicarske agencije za razvoj i saradnju (SDC) i sredstvima Zeničko-dobojskog kantona i Grada Zenice. U toj zgradi Ministarstvo za rad, socijalnu politiku i izbjegle i raseljene osobe je snosilo određene troškove koji se odnose na komunalne obaveze. U toj zgradi trenutno ima jedna ili dvije porodice raseljenih lica, sve ostalo su pretežno socijalne kategorije. Grad Zenica u budućem periodu planira socijalno stanovanje. Potpisano je nekoliko projekata koji se odnose na socijalno stanovanje. U Radakovu se pravi jedna zgrada, u planu je izgradnja još dvije. Ova zgrada u Crkvicama i sve druge koje ima Grad na raspolaganju za socijalno stanovanje ući će u projekat socijalnog stanovanja, izjavila je Sumea Mujkanović, v.d. pomoćnik gradonačelnika za boračko-invalidsku i socijalnu zaštitu, stambene poslove i društvene djelatnosti.
Ona je naglasila da ovo podrazumijeva pravljenje novih ugovora i rješenja za sve korisnike koji tu žive, da će morati da se poštuju pravila socijalnog stanovanja koja obuhvataju i to da će korisnici morati plaćati komunalne obaveze i stanarinu, vjerovatno od marke po kvadratnom metru prostora u kojem žive.
Zgrada nije katastarski i gruntovno upisana
– Gradska uprava je pozvala sve stanare zgrade 48 i sve druge stanare koji žive u socijalnim stanovima na razgovor i to o tome šta podrazumijeva socijalno stanovanje, šta obuhvata taj dio i šta treba da urade da bi ušli u taj proces. U zgradi Crkvice 48 ima stanara koji nemaju nikakvo rješenje, koji žive ilegalno. Željeli smo da ih upoznamo šta to socijalno stanovanje podrazumijeva, kakva će to biti vrsta stanovanja. Oni koji nisu do sada ništa plaćali, čak ni neke komunalne obaveze, sad imaju obavezu da to rade i normalno je da će se buniti. To je razlog njihovog nezadovoljstva, naglasila je Mujkanović.
– Nekoliko dana nakon što smo se obratili gradonačelniku Fuadu Kasumoviću, iz Gradske uprave su nam poslali da potpišemo ugovore za naše stanove na godinu. Ako potpišemo, možemo izgubiti prava koja smo imali. Uvode kirije uz prijetnju iseljenja ako ne potpišemo ugovore. Sumnjamo da neko čuva stanove nekome, kazali su nam Vahid Karović i Mirsada Suljić, koji za nastale probleme odgovornima smatraju bivšeg i sadašnjeg gradonačelnika, kao i bivšu i sadašnju šeficu resorne službe.
Objasnili su da u zgradi ima 30 stanova, među kojima su garsonijere koje imaju 33 kvadrata i jednosobni stanovi sa po 42 kvadratna metra.
Stanarina
U zgradi ima devet porodica sa statusom izbjeglih i raseljenih osoba, ali i penzionera koji žive tu od pet do 12,5 godina, a koji su dobili stanove od Općine, jer su srušeni objekti u kojima su oni nekad živjeli. Među stanarima ima i socijalnih slučajeva, ali i onih koji žive ilegalno, koji nemaju nikakvo rješenje.
– Jedna službenica, zaposlenica Gradske uprave, rekla mi je nedavno da treba da se odreknem penzije u njihovu korist i da tako mogu biti proglašena socijalnim slučajem, pa ću kao takva imati veća prava i ostati u svom stanu. Stan sam dobila prije 12,5 godina od tadašnje Općine Zenica. Zašto da se odričem penzije i ostanem bez ikakvih primanja? Neka se ona odrekne svoje plate. I ja trebam živjeti, ispričala je Mirsada Suljić.
Socijalno stanovanje, pojasnili su iz Gradske uprave Zenica, podrazumijeva da su ti stanovi u vlasništvu Grada, a da se izdaju korisnicima uz minimalnu stanarinu. Taj novac će se koristiti za održavanje zgrada. Moraće plaćati komunalne obaveze baš kao što to rade i drugi stanari u svojim zgradama i kućama.
Zgrada nije katastarski i gruntovno upisana. Stanari pomenute zgrade na adresi Crkvice 48 koji su nam se obratili smatraju da je to krivično djelo, ali i dokaz da “ovi sada nešto mute”. I zaista, zgrada postoji pod rednim brojem 167/3 u katastarskoj općini Zenica po novom premjeru, odnosno broj parcele 39/6 u katastarskoj općini Crkvice po starom premjeru, a na kojem nema zgrade.
Oslobođenje.ba
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE