Zeničani o računima za struju se boje i razmišljati

Nastavlja se agonija Zeničana. Radijatori su do daljnjeg hladni. Iako su nadležni obećali otklanjanje kvara na kotolovima u ArcelorMittalu do sutra, to se možda i neće desiti. Temperatura je porasla, ali to ne znači mnogo Zeničanima čiji su domovi i radna mjesta proteklih dana okovani ledom.

Temperatura u plusu, vreva na ulicama Zenice. Svi pokušavaju uhvatiti tračak sunca da se ugriju. Dok nadležni danima otklanjaju kvar na problemu koji je u aktuelan godinama – građanima je ostalo jedino da pomažu jedni drugima. Tako su po ugledu na susjedne države započeli akciju prikupljanja tople odjeće koju donose oni koji imaju viška, a odnose oni kojima je najviše potrebno. Jedan od njih je i Nijaz Soloman. Pronašao je jaknu.

“Ovo je nešto što treba pozdraviti. Taj koje se sjetio toga je vrlo velikodušan čovjek i ovo je nešto što u ovom gradu treba jer vjerovatno je dobar dio stanovništva u potrebi. Nekoga je možda stid doći da uzme, ali neko ko mora mora, džaba je”, kazao je Nijaz Soloman.

Akcijom “Imaš jaknu ostavi – treba ti jakna uzmi”, koordinira grupa zeničkih mladih humanitaraca, koji promrzlim građanima usput podijele i topli čaj. Sve se dešava u malom kafeu nadomak zgrade Općine.

“Poprilično imamo dobar odziv, što samog donošenja jakni, što ljudi koji dolaze po njih. Nisam primijetio da se neko zbog toga osjeća neugodno radi samog čina uzimanja jakne jer tako nam je u državi da je to postala normalna stvar”, istakao je Sani Tahirović, organizacija Mali ljudi.

Odavno Zenica nije bila u centru medijske pažnje kao proteklih dana, kaže direktor Doma za penzionere, Emil Brnić. Više od 100 korisnika ove institucije u poznim godinama danima se mrzne. Radijatori popucali od mraza, šteta ko zna kolika je. Grijalice se ne mogu izboriti s tolikom hladnoćom. A o računu za struju Brnić kaže ne smije ni da razmišlja, koliki će to iznos biti.

“Mi smo na gradskom grijanju i objekat ne može više nikad sebi dozvoliti da se ovo desi. Ja sam bio podnio zahtjev gradskom grijanju da se isključimo i uključimo grijanje na pelet, dobio sam ponudu i sve im prezentirao, a na mene je tada izvršen takav pritisak”, otkrio je Emil Brnić, direktor Doma penzionera Zenica.

A spomenuti treba da ovaj Dom godišnje za grijanje izdvaja oko 100 hiljada maraka. Danas su restorani prazni, hodnici, zajedničke penzionerske prostorije. I danas kada je plus – prehladno je za druženje. U svojoj sobi u blizini grijalice je i prehlađeni Nikola Pušić. Ali zapamtio je kaže i teže dane.

“Znalo je biti i većih zima. Znao sam doživjeti, recimo, da je Bosna kompletna bila zalađena pa da je vojska razbijala s minama led i bilo je ispod 30 stepeni. Ali eto bar toga više nema”, poručio je Nikola Pušić, penzioner.

Teško je proteklih dana i odgajateljima u Zavodu za nezbrinutu djecu. Konvektori su tu, ali grijalice ne. Previše je opasno. Oko 80. djece koja borave ovdje danima hladnoći prkose uglavnom uz pomoć fizičke aktivnosti. Iako je porast temperature počeo topiti led s rijeke Bosne, malo toga je učinio za hladne zidove Zeničana.

N1

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE