Zenički ponos Ismail Zulfić – ‘Leptir bez krila’ koji je zadivio čitav svijet

Desetogodišnji dječak iz Zenice rođen je bez obje ruke i s deformitetom desne noge, no to ga ne sprečeva da pliva i osvaja medalje.
Ismail Zulfić iz Zenice primjer je da u životu nema prepreka ako istinski želite uspjeti u nečemu. Ovaj desetogodišnji dječak rođen je bez obje ruke i s deformitetom desne noge, no to ga ne sprečava da pliva i osvaja medalje.

“Leptir bez krila”, kako ga mnogi zovu, svaki drugi dan zajedno za svojim ocem dolazi na trening na Olimpijski bazen u Sarajevo gdje ga dočekuje Amel Kapo, osnivač i trener Plivačkog kluba “Spid”koji je opisao kako je izgledao njegov prvi susret sa Ismailom.
Strah od vode

“Bila je to jedna nedjelja kada smo dogovorili prvi trening na Olimpijskom bazenu u Sarajevu. Iskreno, imao sam pozitivnu tremu iz dva razloga. Prvi je bio taj što nemate baš često priliku u našem okruženju vidjeti i raditi sa djetetom bez gornjih ekstremiteta, a drugi je taj da ne bi došao u situaciju da ga slučajno povrijedim tipa da mu kažem da mi nabaci pet i slično jer to je jedna od metoda kako uspostaviti prvi kontakt sa djetetom”, prisjeća se Amel Kapo.

Dodaje kako je Ismail u početku imao strah od vode, a da su mu danas treninzi i bazen sve.

“Ismaila sam dobrih 45 minuta pokušavao pridobiti različitim metodama da uđe u vodu jer je imao strah od vode iz razloga što je već ranije imao negativnog iskustva sa vodom. Na kraju sam uspio da ga pridobijem sa našim pedagoškim formama. Mnogo osoba je prišlo do nas dvojice i u jednom trenutku smo bili okruženi sa svih strana. Nije bilo ugodno, ali smo na kraju uspjeli da završimo trening sa osmjehom”, ispričao nam je Ismailov trener.
Životni motivator

Komentarisao je i činjenicu da Ismail svaki drugi dan pređe 150 kilometara kako bi trenirao.

“To je strašno. Postoji bazen u Zenici koji je nažalost zatvoren iz nekih razloga. Ali nije tu samo problem. Što kaže Ismailov otac i da radi bazen ko bi radio sa Ismailom i drugom djecom? Dakle, problem je u obrazovnom sistemu. Potreban nam je educiran kadar. To nam je jedan primarnih ciljeva”, ističe Amel Kapo.

Kada pokušava opisati Ismaila poredi ga sa Hulkom, likom iz crtanih filmova.
Reklama

“Onako na prvu Ismail izgleda kao neki strašni i jako opasan čovjek, a ustvari je jedna nježnica i dobrica. On je jedan veliki životni motivator gdje on misli da sam ja njega naučio mnogim stvarima, a ustvari je obrnuto. Kako Ismail voli često reći ‘sve je moguće’. On je moj heroj”, kaže Ismailov trener.

Prema njegovim riječima, Ismailu najviše odgovara delfin kao najteži stil u plivanju, u kojem je i najuspješniji.

“Ismail trenutno pliva 54 sekunde na 50 metara stilom delfin i njemu je tek deset godina. Seniorska norma za Evropsko prvenstvo u paraplivanju u Ismailovoj klasi S6 iznosi 52 sekunde. S tim što prema pravilima paraplivanja Ismail prije napunjene 12 godine nema pravo nastupa na velikim takmičenjima kao što su Evropsko, Svjetsko ili Paraolimpijsko takmičenje. Dakle, on je samo dvije sekunde od norme za Evropsko, a još dvije godine nema pravo nastupa. To je nešto nevjerovatno”, naglašava Amel Kapo.
Razbili stereotipe

Priča da su u vrijeme pandemije korona virusa i totalnog zatvaranja uspjeli raditi online treninge uz pomoć jedne aplikacije gdje su tri puta sedmično imali suhe treninge.

“Pravili smo sedmične zadatke koje su naši članovi pa i Ismail uspješno rješavali. Čak je Ismail napravio jedan izazov gdje je za 20 sekundi uspio iz stojećeg položaja preći u ležeći te vratiti se u početni položaj bez pomoći ruku. On je to napravio šest puta. U taj izazov su se uključili mnogi sportisti pa čak i pojedini klubovi iz regije što je bilo genijalno. Naravno niko nije mogao to ponoviti više puta od Ismaila. Početkom mjeseca juna vratili smo se u vodu gdje i danas obavljamo redovne trenažne procese”, navodi Ismailov trener te dodaje kako je plan da Ismail nastupi na međunarodnom paraplivačkom takmičenju Dubrava Open 2021. koje bi se trebalo održati u martu ove godine.

Ipak, najviše je ponosan što je zajedno sa Ismailom uspio promijeniti razmišljanje sredine u kojoj žive.

“Razbili smo stereotipe i pokazali da osobe sa invaliditetom mogu učiniti mnoge stvari samo ako im se pruži jednaka prilika. Od jednog malog preplašenog dječaka uspjeli smo napraviti to da je pun samopouzdanja i da je ravnopravan član našeg društva koji svojom voljom i željom za životom motiviše nas osobe tipičnog razvoja”, govori Amel Kapo.

Mišljenja je da nije dovoljno dobar odnos države prema Ismailu i njegovim uspjesima.

“Nije na onom nivou na kojem bi trebalo da bude, ali eto mi smo naučili da se ne treba žaliti. Samo radom, trudom i rezultatom možemo natjerati druge pa i državu da obrati pažnju na svoje najbolje promotore, sportiste naše dijamante”, napominje Ismailov trener.
Želi da je prvi

Smatra da su želja za životom i dokazivanjem Ismailova tajna uspjeha.

“On želi samo da je prvi. Šta god radio. Naravno bez Ismailovih roditelja i njihovog odricanja da bi njemu pružili zadovoljstvo to ništa ne bi bilo. Ismal sada pliva, skija, borda, vozi bicikl i radi sve što rade i ostala djeca tipičnog razvoja”, potcrtava Amel Kapo.

Ismail je rekorder u Bosni i Hercegovini jer je već osvojio 40 medalja.

“Sve su mi medalje drage, ali najviše volim zlatne jer znam da sam prvi. Isto tako, najviše volim kad nas trener pusti deset minuta pred kraj treninga da se igramo u malom bazenu. Također, volim se takmičiti sa drugarima. Pošto mi je trening poslijepodne, imam vremena i da se igram, vozam na biciklu i igram fudbal. Znam kad mi je vrijeme za trening i tad ostavljam sve. Imam više želja, a neke od njih su: da postanem svjetski prvak u plivanju, da upoznam Cristiana Ronalda, da upoznam Beytullaha Eroğlua (turski plivač koji je rođen bez gornjih ekstremiteta op.a.) i da otplivamo zajedno”, kazao nam je Ismail.

Njegov trener na kraju je iznio svoja očekivanja od karijere ovog vodenog superheroja iz Zenice.

“U najmanju ruku očekujem nastup Ismaila na nekoj od paraolimpijskih igara, a potajno se nadam da će uspjeti donijeti neku od medalja sa velikih takmičenja. Naravno ,cilj je da bude prije svega dobar čovjek, uzoran i obrazovan građanin te da nastavi biti motivacija mnogim ljudima u svakom smislu te riječi”, zaključuje Amel Kapo.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE