Zeničko udruženje već pet godina pomaže osobama s autizmom

Zeničko udruženje već pet godina pomaže osobama s autizmom

Širom svijeta danas se obilježava Svjetski dan svjesnosti o autizmu, razvojnom poremećaju koji, prema procjenama, u raznim oblicima postoji kod 0,6 posto stanovništva u svijetu.

Plavi baloni

Specifičan uzrok autizma, koji se kod pojedinaca najčešće razvije u prve tri godine života, još nije poznat. Prigodnim događajima i tradicionalnim puštanjem plavih balona kao simbola svjesnosti o autizmu, ovaj dan obilježit će se i u mnogim gradovima BiH. Jedan od takvih događaja organizirat će i Udruženje “Svijet u slikama” iz Zenice.

Ekipa “Dnevnog avaza” posjetila je ovo udruženje, koje već pet godina pomaže osobama iz autističnog spektra. Na volonterskoj bazi tim od 12 mladih stručnjaka iz oblasti logopedije, rehabilitacije, pedagogije, psihologije i defektologije četiri dana u sedmici po dva sata radi s djecom iz autističnog spektra.

autizam-ze8-es11

U Udruženju trenutno 25 korisnika

Član i jedan od osnivača ovog udruženja Nedim Patković kaže da trenutno imaju 25 korisnika, uglavnom djece predškolskog uzrasta. U sklopu radionice primjenjuju posebnu tehniku, koja, kako kaže, cjelovito pristupa svakom djetetu.

– Na osnovu naše procjene i razgovora s roditeljima, izradimo program s djetetom koji odgovara njegovoj trenutnoj razvojnoj dobi. Radimo treninge sjedenja, toaleta, oblačenja, presvlačenja, potičemo motoriku i radimo na povećavanju percepcije i kognicije. Većina ove djece ima problem s govorom tako da posebnu pažnju posvećujemo razvoju jezika i govora – kaže Patković.

Kod djece s autizmom, dodaje Patković, najviše su ugroženi socijalna interakcija i komunikacija te se mnogo radi i na razvijanju socijalnih vještina.

Zeničanka Emina Sadagić već skoro godinu na rehabilitaciju u ovo udruženje dovodi svoju trogodišnju kćerku, kod koje se, kako je odrastala, uopće nije razvijao govor.

nedim-patkovic

Patković: Socijalne vještine

Mirna beba

– Bila je mirna beba od rođenja. Kod djevojčice su se s vremenom javljale male frustracije, jer nije mogla pričati. Otkako je dovodim u Udruženje, izuzetno je napredovala u svim segmentima, od društvene interakcije do razumijevanja i razvijanja govora tako da je sada neke riječi već počela izgovarati. Uglavnom, svakog dana me nečim iznenadi i zbog toga sam neizmjerno zahvalna članovima ovog udruženja – kaže Sadagić.

Lindzi: Institucionalno još ne postoje

sanela-lindzi

Lindzi: Neprimjereni izrazi

Već sedmu godinu zaredom 2. april, Svjetski dan svjesnosti o autizmu, obilježava i Udruženje za unapređenje obrazovanja i podrške djeci sa i bez poteškoća u razvoju (EDUS) iz Sarajeva. Generalni sekretar ovog udruženja Sanela Lindzi (Lindsay) kaže da je položaj osoba s autizmom za nijansu bolji zbog toga što je više ljudi čulo za autizam.

– Ipak, i dalje možemo čuti neprimjerene izraze kao što su “obolio od autizma” ili “ovisan o autizmu”, što znači da još imamo mnogo posla i kad je u pitanju podizanje svijesti javnosti. Što se tiče prava ovih osoba, tu, nažalost, nije došlo ni do kakvog pomaka. Institucionalno, osobe s autizmom još ne postoje. Osim što možete dobiti dijagnozu autističnog spektra i, eventualno, invalidninu, u sistemu podrške još ne postoji ništa što bi ovim osobama omogućilo da razviju svoj potencijal i postanu korisni članovi društva, a ne samo stopostotni invalidi – kaže Lindzi.

Avaz.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE