Zenico, voljeni grade, sretan ti 582. rođendan!

Zenico, voljeni grade, sretan ti 582. rođendan!

Za danas, 20. mart, zakazani su brojni sadržaji kojima se nastoji obilježiti 582. rođendan Zenice, među kojima je svečana sjednica Gradskog vijeća i akademija u Bosanskom narodnom pozorištu.

Otvorenje “Zeničkog proljeća” i koncert na otvorenom

Rođendansko slavlje potom će se nastaviti otvaranjem tradicionalne, 23. po redu Međunarodne kulturne manifestacije “Zeničko proljeće”, koja će kao i minule, trajati od 20. marta do 12. aprila. Manifestacija je to u kojoj se predstavljaju, kako domaći, prije svega zenički, potom i bh., ali i inostrani umjetnici.

 

Valja istaći da će večeras, simbolično u 20 sati i 03 minute, popularni bend BalkanEros održati koncert na otvorenom, kao poklon građanima za rođendan grada, a potom će uslijediti i spektaklurani vatromet.

Zeničke fontane danas u punom sjaju

Radnici JP ViK jučer su počeli sa pripremnim radovima kako bi fontane na kružnim tokovima kod RK Bosna i na ulazu u Zenicu kod Stacionara bile puštene u funkciju. Prema najavama, radovi su okončani jučer, a već od danas će fontane biti u punom sjaju te će Zenica uz svoj rođendan biti uljepšana i ovim svojevrsnim gradskim ukrasima.

Historija Zenice

Inače, prema do sada proučenim dokumentima, sadašnje ime grada Zenica prvi put se spominje 20. marta 1436. godine, a kasnije i u seriji dokumenata vezanih za Dubrovačku Republiku.

Padom Bosne 1463. godine pod osmansku upravu, Zenica gubi značaj jer je ostala izvan glavnih komunikacija, mada je prema jednom podatku s kraja XVII stoljeća tada imala oko 330 kuća, što ju je stavljalo u red bosanskih gradova srednje veličine.

Osmanlije u Zenici formiraju nahiju Brod, a kasnije i Vrandučku kapetaniju, podižu se vjerski i privredni objekti, pa je u XVII stoljeću Zenica potpuno formirana kasaba.

Međutim, 1697. godine u pohodu habsburškog princa Eugena Savojskog Zenica je potpuno spaljena (po predanju preživjele su samo tri kuće), veliki broj uglednih Zeničana je ubijen, a katoličko stanovništvo Zenice je napustilo grad zajedno sa princom. Od ovog udarca Zenica će se dugo oporavljati.

U XVIII stoljeću u Zenicu se počinju doseljavati i Hrvati iz Dalmacije, ali i Jevreji – sefardi.

U vrijeme vladavine Austrougarske, grade se kapitalni objekti šireg drustveno-ekonomskog značaja, koji će biti život ali i sudbina Zenice. To su željeznička pruga od Bosanskog Broda do Zenice (1879.), Rudnik uglja (1880.), Fabrika papira (1885.), Željezara (1892.), Kazneni zavod (1886.), što će pored ostalog izazvati niz promjena i kvalitetnih i kvantitenih pomaka u razvoju grada.

Stvaranjem socijalističke Jugoslavije počinje jedan zaista buran period u historiji Zenice, tokom kojeg će Zenica značajno uvećati svoju površinu, broj stanovnika, urbanu fizionomiju grada, steći uslove za veliki kulturni, prosvjetni, sportski i društveni razvoj.

Željezara Zenica je i dalje bila glavni simbol grada, a u ovom periodu usljed brojnih proširenja postala je i jedna od najvećih u Evropi.

I ostala preduzeća su napredovala a otvarana su i brojna druga, od kojih su neka imala veliki ugled i van Jugoslavije.

Privredni uspjeh je doveo i do ogromnog porasta broja stanovnika, što je zahtijevalo nova ulaganja u gradsku infrastrukturu, izgradnju velikih stambenih blokova, proširenje i unapređenje komunalnog sistema, razvoj saobračaja itd., što je pogodovalo stvaranju slike Zenice kao sivog radničkog grada.

U teškim vremenima za Bosnu i Hercegovinu, kakvi su bili od 1992. do 1995. u vrijeme agresije, veliki dio Zenice je bio oštećen ili u potpunosti srušen.

Poslije rata Zenica je napredovala i postepeno se rješavla etikete sivog, radničkog grada.

Zenico, voljeni grade, sretan Ti 582. rođendan!

 
Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica