Životna priča Gazića: Preživio pad sa stijene visoke 50 metara, danas mu nije bilo spasa

Životna priča Gazića: Preživio pad sa stijene visoke 50 metara, danas mu nije bilo spasa

Bosanskohercegovačka javnost još je u šoku nakon što je obznanjeno da je nizvodno od Bunskih kanala u rijeci Neretvi pronađeno i izvučeno tijelo mladića Armina Gazića iz Zenice, koji je nestao južno od Mostara, nakon prevrtanja dva kajaka u kojem su bile tri osobe. 

Iako je osvajao najviše vrhove planina, ali i preživio pad sa stijene visoke pedeset metara, nažalost, danas Gaziću nije bilo spasa.

U čast ovog vrhunskog sportiste, podsjećamo na njegovu životnu priču koju je 2016. godine ispričao za Faktor.ba.

Iskusnog alpinistu Armina Gazića samo je jedna greška umalo koštala života. Pad sa 50 metara, što je otprilike jedanaesti sprat, vjerovatno ne bi niko preživio. Ali Armin jeste.

Krajem februara 2014. godine Armin je bez ikakvog dodatnog osiguranja penjao jedan od najzahtjevnijih vrhova na Prenju – Veliki Osobac. I sam kaže da je to bila kobna greška, iz koje je izvukao veliku pouku.

Još kao dječak od 12 godina počeo se baviti alpinizmom. Iza njega je veliki broj osvojenih vrhova. Kako kaže, posljedica dugogodišnjeg bavljenja alpinizmom i prolazak kroz određene situacije u kojima je za dlaku izvukao živu glavu, stvorile su osjećaj nepovredivosti i nesalomljivosti, pa je taj dan, nepromišljeno postupio što se i moglo okončati kobno.

Zov smrti

– Popeo sam se na 50 metara vertikalne stijene. Ne znam šta se desilo. Da li se odlomio neki kamen ili sam se okliznuo. Čim sam dodirnuo tlo, ja sam se ugasio. A kada sam se ugasio, doživio sam one scene koje sam gledao u filmovima. One prelijepe divne bijele svjetlosti, onaj osjećaj topline, prelijepi san iz kojeg se niko ne želi probuditi – započinje priču Gazić.

Iz sna, za koji kaže da je bio zov smrti, probudio ga je telefonski poziv, na koji se nekako uspio javiti i reći prijatelju da je povrijeđen. Narednih pola sata ležao je sam, nakon čega su mu u pomoć došli alpinisti koji su taj dan bili skupa s njim. Jedan od njih je bio Dado Delić.

– Smirili smo se kad smo vidjeli da je svjestan. Nakon što smo ustanovili o kakvim povredama je riječ, uradili smo improviziranu mobilizaciju. Rasparali smo hlače, stavili smo snijeg oko njegove noge kako bi došlo do sužavanja krvnih sudova. Sve te neke mjere su pomogle da ne krvari, da bude u normalnom stanju dok ne dođe helikopter – priča Delić.

spašavanje
DETALJ SA SPAŠAVANJA GAZIĆA

Arminov prijatelj s kojim je razgovarao telefonom odmah je pokrenuo akciju spašavanja. Tadašnji načelnik Gorske službe Sarajevo Adnan Podžo se zajedno s posadom 2. helikopterskog skvadrona brigade i protuzračne odbrane OSBiH zaputio prema Prenju.

Timski rad

– Uprkos lošim vremenskim uslovima, snijegu, magli, locirali smo Armina i alpiniste koji su se nalazili uz njega. Izveli smo manevar spuštanja iz helikoptera, i pružili prvu primarnu i osnovnu medicinsku pomoć. Emotivno sam reagirao jer je moj dobar prijatelj Armin u pitanju a s druge strane, imao je ozbiljne povrede, i bio sam svjestan da bi ga jedan pogrešan potez mogao koštati života – objašnjava Podžo.

Zahvaljujući spremnosti i požrtvovanosti pilota, Armin je za dva sata i 20 minuta od trenutka pada bio na Kliničkom centru. Doktor Mehmed Jamakosmanović bio je dežurni na KUM-u.

– Došao je kao politraumatiziran pacijent. Zadobio je za život teške povrede ekstremiteta kičme, vratnog dijela, pri čemu je on bio svjestan, komunikativan i vedar, koliko je mogao biti kao pacijent s takvim povredama. Bio je pun pozitivne energije. Njegov osmijeh nam je dao tu neku snagu da se izborimo sa svim tim povredama, kroz niz operacija, dugotrajnih rehabilitacija – objašnjava dr. Jamakosmanović.

Armin je imao dvije operacije. Redovno je išao na preglede, pridržavao se svih uputa, a kako kaže, ono što iznenađuje njegove doktore jeste činjenica da je na posljednjem testiranju fizičke spreme za određene procente imao bolje rezultate nego prije nesreće.

Ponovo na stijeni

Armin je ponovo na stijeni. Prisutan na nastavi za buduće alpiniste da im svojim primjerom ukaže na grešku kako ne bi došli u sličnu situaciju. On se ne zaustavlja. Samo godinu i po nakon nesreće, osvojio je najviši vrh Evrope, Elbrus.

-Tu su i određeni alpinistički smjerovi koji su poprilično zahtjevni, a koji dokazuju da sve ono što su zadnjih 20 mjeseci uradili ovi moji junaci, nisu mogli uraditi bolje – zaključuje Armin.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE