ZLATNI STUDENT: Damir Bešlija za druge ocjene osim desetke već dugo ne zna

ZLATNI STUDENT: Damir Bešlija za druge ocjene osim desetke već dugo ne zna

Goraždanin Damir Bešlija dobitnik je Zlatne plakete na Odsjeku za engleski jezik i književnost Internacionalnog univerziteta “Burch”. Vrijedno priznanje dobio je zahvaljujući prosjeku ocjena, jer Damir za druge osim 10 već dugo i ne zna.  

Morski zrak

Skromni Goraždanin, koji je istovremeno i Beograđanin i Sarajlija, jer je rođen u Beogradu, a od srednje škole živi u Sarajevu, ne voli mnogo pričati o sebi. Tek kratko komentira da voli dobar sistem i dobru organizaciju, pa je i studij engleskog jezika odabrao jer je sistematiziran i dobro organiziran.  

– Pravilo za dobar prosjek je upravo dobra organiziranost i ulaganje vremena u korisne stvari – dodaje Bešlija, koji je upisao magisterij i nastavlja studij u BiH.

Slobodne dane provodi u Trebinju, s njemu posebnom osobom, djevojkom Eminom, kojoj je posvećena većina stihova koje piše u trenucima inspiracije. Neki su objavljeni i u zbirkama poezije.

Damir s djevojkom u Trebinju: Oduševljen gradomDamir s djevojkom u Trebinju: Oduševljen gradom

– Odlučili smo se za Trebinje jer je najbliže moru pa ćemo makar udisati i mirisati morski zrak. Inače, svake godine tu pravimo pauzu kada putujemo na more. Ove godine smo više vremena posvetili istraživanju znamenitosti ovog grada – kaže Bešlija.

Oaza u kršu

Fasciniran je arhitekturom i ambijentom trebinjskih parkova, oni su kao oaza usred hercegovačkog krša.  

– Obišli smo sve manastire i hramove i posjetili smo muzej i galerije grada Trebinja. Po povijesnoj zaostavštini i svetinjama ovaj dio Hercegovine mnogo podsjeća na Izrael, i ta duhovna i duhovnjačka atmosfera se osjeti na svakom koraku. Ona je prije agresije bila i bogatija jer je u Trebinju tada bilo i nesrpskog stanovništva. Danas ga gotovo i nema. U starom gradu su obnovljene dvije džamije i tu borave dvojica efendija. 

Islamska zajednica je uspjela vratiti zgradu medžlisa u kojoj se čuva jedini preostali dio pokućstva iz Resulbegovića kuće – ćilim star tristotinjak godina. Njega je jedan Trebinjac pronašao kako pluta u Trebišnjici baš te godine kada su Bošnjaci protjerani, sačuvao ga i kasnije prodao medžlisu – ističe Bešlija te dodaje da je ovog ljeta posjetio i manastir Tvrdoš, koji je godinama želio vidjeti.

Kolektivno dobro

Zlatni student “Burcha” učestvovao je u nekoliko projekata i seminara Međureligijskog vijeća (MRV) BiH i navodi da MRV “uči mlade, a i starije, kako prihvatiti odgovornost, osuditi pogrešne postupke sunarodnjaka i iskazati pijetet žrtvama”.  

– Kada bismo svi radili na sebi, oko sebe i svoje poslove pošteno i moralno, ne bismo stagnirali. Stagnacija počiva na velikim, ali i malim malignim navikama koje i pojedinačno i kolektivno gajimo. Tek kada svako od nas izgradi osjećaj za kolektivno dobro i postavi barem ponekad zajednicu ispred sebe, možemo očekivati neki boljitak – poručuje Bešlija.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica