Zmajevi porazom od Slovačke okončali najgore kvalifikacije u historiji

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine je u posljednjem kolu grupe J kvalifikacija za Euro 2024. godine u Njemačkoj poražena od selekcije Slovačke, bilo je 2:1 u korist našeg današnjeg protivnika.

Bio je to ukupno sedmi poraz Zmajeva u ovim kvalifikacijama čime smo okončali najgore kvalifikacija u historiji naše nogometne reprezentacije. Sam selektor Savo Milošević je bio treći selektor Zmajeva u ovom kvalifikacionom ciklusu, a u četiri utakmice na klupi reprezentacije je ostvario pobjedu protiv Lihtenštajna i poraze od Portugala, Luksemburga i Slovačke.

Njegovi prethodnici Meho Kodro i Faruk Hadžibegić su na klupi Zmajeva proveli dvije odnosno četiri utakmice. Kodro je pobijedio također Lihtenštajn, ali je poražen od Islanda dok je njegov stariji kolega slavio na početku kvalifikacija protiv skandinavske selekcije, no doživio je poraze od reprezentacija Slovačke, Portugala i Luksemburga.

Naš selektor je najavio posljednje dvije utakmice kvalifiakcija protiv Luksemburga i Slovačke kao susrete u kojima ćemo se pokušati uigrati za baraž, a sudeći prema rezultatima u pomenutim utakmicama jasno je da nas u baražu ne očekuje nimalo lagan zadatak. Izgledali smo blijedo i bezidejno pa su kao rezultat došla dva poraza u finišu kvalifikacija.

U ovoj beznačajnoj utakmici za obje selekcije, po prohladnom vremenu na stadionu Bilino Polje, Slovaci su se postavili kao autoritativniji i zaprijetili već u šestoj minuti preko Milana Škriniara koji je glavom šutirao preko gola. U 18. je Suslov pokušao, ali je lopta otišla preko gola da bi šest minuta kasnije viđeno prvo veliko uzbuđenje na susretu. Pirić je slabo intervenisao, lopta je došla ponovo do Suslova koji je pogodio samo vanjski dio mreže.

Nakon tačno pola sata igre je zaprijetio ponovo Škriniar koji je opet šutirao glavom, ali ponovo nije bilo opasnosti po gol Kenana Pirića. I konačno u 40. minuti susreta prvo uzbuđenje ispred gola reprezentacije Slovačke. Haris Hajradinović se namjestio na udarac sa dvadesetak metara i šutirao, ali je Rodak odbranio njegov udarac pa se na poluvrijeme otišlo pri rezultatu 0:0.

Drugo poluvrijeme smo otvorili veoma dobro. U 49. minuti susreta je Hajradinović sjajno prošao po lijevoj strani i ubacio u sredinu, a Hrošovsky je uspio savladati svog čuvara mreže za vodstvo Zmajeva. Naša radost nije dugo trajala budući da je svega dvije minute kasnije Slovačka stigla do izjednačenja. Pogriješio je Hamulić nakon kornera, a Boženik je iskoristio dobar ubačaj i iz blizine pogodio za 1:1.

U 60. minuti je Demirović šutirao sa dvadesetak metara, ali je slovački golman zaustavio njegov udarac da bi minutu kasnije pokušao i Hamulić, no ravno u Rodaka. Igrala se 63. minuta susreta kada su Zmajevi ostali sa igračem manje budući da je igru zbog dva žuta odnosno crvenog kartona morao napustiti defanzivac ruskog Orenburga Renato Gojković.

Slovaci su igračku prednost materijalizovali već u 71. minuti susreta kada je nakon jednog kornera lopta prošla kroz peterac da bi je na drugoj strani dočekao Lubomir Šatka koji je pogodio za prednost Slovaka. Osam minuta kasnije Zmajevi su zaprijetili preko Nihada Mujakića čiji je udarac izblokiran što je bilo posljednje uzbuđenje na utakmici te je pobjeda otišla na stranu Slovačke.

Rezultat i strijelci:

Bosna i Hercegovina – Slovačka 1:2 (Hrošovsky (ag) 49′ / Boženik 51′, Šakta 71′)