Zmajevi porazom od Ukrajine okončali najneuspješnije kvalifikacije u historiji

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine je porazom od Ukrajine u Zenici rezultatom 2:0 završila najneuspješnije kvalifikacije u historiji.

Ukrajinci su bolje ušli u meč posljednjeg kola kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2022. godine i prvi put su zaprijetili u 6. minuti kada je Malinovskij sjajno šutirao sa 20 metara, ali lopta je prošla tik pored lijeve stative. U 13. minuti Zinčenko je šutirao sa 25 metara, ali uz isti učinak.

Igrala se 25. minuta kada se u stopostotnoj šansi našao Jaremčuk koji je izašao sam ispred Vasilja iskosa sa lijeve strane, ali njegov udarac sjajno je odbranio naš golman.

Zmajevi, koji su zaigrali skoro u kompletno promijenjenom sastavu u odnosu na meč s Finskom prije tri dana, su prvi put zaprijetili u 27. minuti kada je Prcić je sjajnom dubinskom loptom proigrao Demirovića koji je šutirao iz prve s desetak metara, ali pored gola.

Minutu kasnije Jarmolenko je šutirao sa 16 metara pored same stative i to je bila posljednja prilika za goste u prvih 45 minuta.

Zmajevi su preuzeli terensku inicijativu, a u posljednjoj minuti prvog poluvremena Nakon kornera Hadžikadunić je šutirao glavom, a Buščan čudesnom intervencijom uz pomoć stative spašava svoju mrežu. U nastavku akcije ni Demirović ni Ahmedhodžić nisu uspjeli iz gužve pogoditi gol Ukrajianca.

Na prvu priliku u drugom poluvremenu se čekalo desetak minuta. U 57. minuti Malinovskij je sjajno uposlio Jaremčuka, a u posljednjem trenutku njegov udarac blokira Ahmedhodžić.

Ukrajinci su poveli u 59. minuti susreta. Cigankov je predriblao Stevanovića na lijevoj strani i uputio loptu u peterac gdje je čekao Zinčenko i iz blizine pogodio prazan gol za 1:0.

U nastavku utakmice Zmajevi su se u potpunosti otvorili, što su Ukrajinci iskoristili i u 79. minuti krunisali pogotkom Artema Dovbika nakon kontranapada za konačnih 2:0.

Dovbik je u posljednjim minutima meča mogao postići još jedan gol, predriblao je Vasilja, ali je Kovačević sa gol-linije izbio loptu.

Ukrajina je ovom pobjedom prestigla na drugom mjestu Finsku koja je izgubila kući od Francuske rezultatom 2:0, te će izabranici Oleksandra Petrakova igrati u baražu.

Zmajevi su takmičenje okončali na pretposljednjem mjestu sa četiri boda više od posljednjeplasiranog Kazahstana.

Rezultati posljednjeg kola: BiH – Ukrajina 0:2 (Zinčenko 59′, Dovbik 79′), Finska – Francuska 0:2 (Benzema 66′, Mbappe 76′).