Zmajevi slavili u Latviji i stigli nadomak baraža

rukomet2

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine je slavila u gostima protiv Latvije sa 21:23 čime smo došli nadomak plasmana u baraž za Svjetsko prvenstvo u Kataru, koje se igra naredne godine.

Zmajevi su ušli furiozno u utakmicu zahvaljujući nevjerovatnom Kosti Saviću, koji je postigao pet golova za deset minuta igre, te je rezultat na semaforu glasio 2:5.

Naši reprezentativci su odigrali prvo poluvrijeme na visokom nivou i uvijek čuvali prednost od nekoliko golova razlike, da bi se na odmor otišlo pri rezultatu od 9:13.

U 36. minuti na semaforu je stajalo +6 za Zmajeve, no u nastavku se ponavljaju „žute minute“ kao i u utakmici u Vitezu.

Latvijci prave seriju od 5:0 i vracaju se na dva gola zaostatka, a Libergs i Toromanović zbog međusobnog sukoba dobivaju po crveni karton. Prce je golom prekinuo seriju domaćina koji se kasnije uspio vratiti na -1, te je rezultat glasio 18:19.

U idućem napadu Savić nije uspio poentirati, pa se činilo da će domaćin slaviti preokretom i nanijeti nam prvi poraz u kvalifikacijama. Ipak, nakon što je selektor Marković pozvao time-out, Borić je izborio sedmerac, a siguran izvođač bio je Terzić, koji nam vraća dva gola prednosti.

Igrala se 57. minuta kada Ovčina pogađa nakon sjajne akcije, a Grahovac brani u idućem napadu Latvije, da bi Karačić postigao novi gol i osigurao pobjedu našem timu.

Do kraja Ovčina i Prce postižu po jedan gol, a Latvijci au imali dovoljno vremena da smanje na dva gola razlike, te je konačan rezultat glasio 21:23.

Ovom pobjedom reprezentacija BiH se učvrstila na prvom mjestu grupe sa osam bodova, Latvija ima četiri, a Portugal dva uz utakmicu manje.

Najefikasniji u našoj reprezentaciji bio je Kosta Savić sa pet golova, dok je Nikola Prce pogodio četiri puta. Po tri gola su dali Alen ovčina i Vladimir Vranješ. U redovima Latvije Dainis Krištopans je postigao sedam golova, a Elvijs Borodovskis četiri od čega tri sa sedam metara.

Zmajevi će ove srijede u Vitezu dočekati posljednjeplasiranu Estoniju i pobjedom ili remijem u tom susretu matematički bismo osigurali baraž jednu utakmicu prije kraja grupnog takmičenja. U posljednjem kolu 11. januara gostujemo u Portugalu u utakmici koja, nadamo se, neće biti takmičarskog karaktera.