Znate li koliko često biste trebali mijenjati posteljinu?

Znate li koliko često biste trebali mijenjati posteljinu?

Znate li koliko često biste trebali mijenjati posteljinu? Stručnjaci imaju odgovor na ovo pitanje. Ako se budete pridržavali njihovih pravila, koja navodimo u ovom tekstu, kvalitet vašeg sna će se popraviti, a istovremeno i vaše zdravlje.  

Vrtite se u postelji, znojite, imate intimne odnose, a statistički podaci govore da prosječna osoba mijenja posteljinu svako dvije sedmice, i to u najboljem slučaju. Ovo svakako nije dovoljno često.

Ako ste se upravo posramili, možda biste trebali poslušati savjet stručnjake. 

Prosjek presvlačenja posteljine je dva puta mjesečno. To nije dovoljno često, pogotov ne u ljetnim mjesecima.

Zdravije bi bilo posteljinu mijenjati svake sedmice kako biste bili sigurni da peolen, prašina i druge čestice koje se zadržavaju na posteljini neće pogoršati reakcije kod alergičara.

No, ne bi samo alergičari trebali redovito mijenjati posteljinu. Osim alergena, na čaršafima redovito nakuplja tona mrtvih ćelija koje služe kao hrana grinjama, a ukoliko spavate goli budite sigurni da vaše posteljine nose tragove fekalija.

Stručnjaci tvrde kako nije dovoljno samo redovito prati posteljinu, već treba i na optimalnoj temperaturi. Pranje na visokim temperaturama također pomaže ubiti bakterije.

Tokom jedne studije znanstvenici su otkrili da je pranje odjeće na toplijim temperaturama efikasnije u uklanjanju tragova polena, pa kada perete svoje čaršafe nastojte pripaziti da temperatura bude namještena na barem 40 do 60°C.

Kako biste se osigurali da vaši čaršafi i jastučnice budu super čisti, bez alergena i u vrhunskom stanju, Jo Ross, Sheridanov izvršni direktor za dizajn, pripremio je vodič uz pomoć kojeg će vaša posteljina biti besprijekorno održavana.

1. Koristite blaži deterdžent, ako je moguće onaj na bazi eukaliptusa koji je blaži od ostalih deterdženata za rublje. 

2. Ako koristite perilicu za rublje s poklopcem koji se nalazi s gornje strane, pričekajte da se deterdžent u potpunosti razrijedi u vodi prije nego što stavite posteljinu. Tako na posteljini neće ostale mrlje od deterdženta.

3. Ne koristite izbjeljivače i posvjetljivače. Pregrubi su i mogu oštetiti vlakna.

4. Nježno pranje u perilici na 40°C idealno je za posteljinu koju mijenjate svake sedmice.

5. Nemojte pretrpavati perilicu. Ostavite mjesta kako bi voda mogla cirkulirati između posteljine.

6. Posteljinu uvijek ostavite da se opere do kraja uz potpuno, ako treba i ponovoljeno ispiranje. To će spriječiti nakupljanje hemikalija na vlaknima.

7. Posteljinu nemojte sušiti na vrućim mjestima i izbjegavajte pretrpavanje sušilice. Važno je cirkuliranje zraka u sušilici.

8. Pamučne posteljine svakim pranjem postaju sve mekše. Bduite sigurn da je vaša posteljina potpuno suha prije nego je složite u ormar.

9. S vremena na vrijeme operite jastuke u toploj vodi kako biste spriječili nakupljanje alergena.

10. Jastuke sušite na direktnom suncu i na zraku kako bi se što prije osušili. Sunce će djelovati antibakterijski na jastuke.

11. U nekim europskim zemljama koriste zaštitu od čvrstog, grubog platna (u novije vrijeme i sintetičke) koja se navlači na jastuk prije jastučnice. Tako jastuk ostaje duže čist.

12. Rok trajanja jastuka je 18 mjeseci do dvije godine.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE