Znate li šta je digitalni otpad koji godišnje proizvede CO2 kao 300.000 automobila?

Znate li šta je digitalni otpad koji godišnje proizvede CO2 kao 300.000 automobila?

Kampanja čišćenja digitalnog otpada, nakon zemalja regije, počela je i u Bosni i Hercegovini. Mailovi, korištenje interneta, slike i video zapisi na online pohranama svakodnevno proizvode velike količine CO2 zbog većeg korištenja energije za pohranu svih nama, većinom, nepotrebnih podataka.

Digitalni otpad je ono što svi svjesno ili nesvjesno “bacamo” u okruženje u kojem se nalazimo pohranom mailova, fotografija, videozapisa, dokumenata, ali i na brojne druge načine, s obzirom da je za tu pohranu potrebna električna energija koja u konačnici u zrak ispušta CO2.

S tim u vezi, i Bosna i Hercegovina je uz Let’s do it BiH postala dio svjetske kampanje digitalnog čišćenja u kojem su pozvali sve građane da sa svojih uređaja i mail adresa obrišu bespotrebne aplikacije, slike, videozapise i mailove.

“Podaci razmijenjeni na Internetu sačuvani su u centrima podataka (tzv. farmama podataka), te se za postojanje i hlađenje ovakvih centara troše enormne količine energije i na taj način ostavljaju karbonski otisak. Mi pozivamo naše sugrađane da vode računa o svom virtuelnom okruženju i da izbrišu stare beskorisne mailove koji samo zauzimaju prostor na mail nalogu, da se odjave sa spam mailova i da izbjegavaju direktno u mailu slati priloge, nego da za te potrebe koriste opcije kao što je WeTransfer gdje se podaci automatski brišu nakon određenog perioda”, izjavila je glasnogovornica Let’s Do It BiH Nejra Šehić.

Kako sve to funkcionira? Najlakše je objasniti na primjeru aplikacija na mobilnim uređajima koji u pozadini vuku bateriju koja se brže troši pa će korisnici češće puniti mobilni uređaj i time trošiti više energije i proizvesti više CO2 koja se potom emituje u okolinu.

“Na godišnjem nivou, zbog korištenja interneta, emituje se 900 miliona tona CO2, koji zagađuje okolinu i doprinosi globalnom zagrijavanju. Međutim, tužna strana ove priče je da se 90 posto podataka, koji se kreiraju na internetu, uopće ne koriste te ostaju zakopani brojnim drugim informacijama. To znači da čovjek godišnje proizvede stotine miliona tona CO2 i uništava svoj jedini dom, bez da mu to uopće koristi”, navode iz organizacije Let’s Do It.

Zastrašujući su i podaci iz 2018. godine, koji nam prema istraživanju firme Radicati govore da se dnevno šalje ukupno 281 milijarda e-mailova te prema podacima Carbon Literacy Project jedan obični mail emituje 4g CO2, a mail sa velikim attachmentom emituje 50g CO2, što dovodi do 410 miliona tona CO2 godišnje. Ovakvo emitovanje će se dešavati bez obzira na to da li otvaramo mail ili ne. Spam mailovi, koji nas sve nerviraju, na godišnjem nivou proizvedu štetnih tvari poput 300.000 automobila.

“Sličan princip je i za aplikacije na mobitelu, slike, videozapise i sl. Svi oni, dok stoje na vašem digitalnom uređaju, troše energiju. Stoga je bitno čistiti svoje uređaje. Od trideset mutnih selfija, možemo izabrati jedan koji nam se zaista sviđa, a od mnogobrojnih aplikacija na mobitelu, izabrati samo one koji koristimo. Odjaviti se sa spam mailova i isključiti internet kada ga ne koristimo”, pojašnjavaju iz Let’s Do It-a.

Međutim, postoje brojni načini kako se može smanjiti negativni utjecaj digitalnog otpada koji, pored ekoloških, ima i druge pogodnosti. Brisanje sadržaja će dovesti do toga da smo i organizovaniji, a uređaji koje koristimo bit će manje opterećeni i brži za rad. Također, bitan je i psihološki efekat brisanja bespotrebnog i pravljanja slobodnog prostora u digitalnom svijetu.

“Kada je u pitanju naša kampanja uvidjeli smo da najviše pažnje na digitalni otpad obraćaju ekološki aktivisti koji svakako u svom svakodnevnom životu pokušavaju smanjiti negativan utjecaj na životnu sredinu, ali smo ponosni da se na listi država koje učestvuju u digitalnom čišćenju predstavljenoj na Dubai EXPO-u nalazi i Bosna i Hercegovina te se nadamo da će u budućnosti naići na još više razumijevanja ovog problema kod naših sugrađana i da ćemo zajedno raditi na promjenama na bolje”, dodaje Šehić.

Let’s Do It je i ove godine pokrenuo kampanju čišćenja digitalnog otpada. Akciji čišćenja digitalnog otpada mogu pristupiti individualci i grupe, a njihov zadatak je da izbrišu aplikacije, slike, datoteke, videozapise, te sve one stvari koje više ne koriste na svojim digitalnim uređaja.

Na kraju su pozvali sve građane da prijave koliko su digitalnog otpada izbrisali te postanu dio baze osoba uključenih u ovu akciju.

“Ovom prilikom pozivamo sve naše sugrađane da se pridruže akciji digitalnog čišćenja, a na našoj web stranici www.ugruke.com u formu za digitalno čišćenje svi pojedinci i organizacije mogu unijeti količinu očišćenog digitalnog otpada. Na taj način imat ćemo informacije o tome koliko su digitalnog otpada očistili stanovnici Bosne i Hercegovine”, zaključila je Šehić.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE