Zrak u industrijskim kotlinama najzagađeniji od oktobra do marta

Prekomjerno zagađenje u Federaciji BiH najčešće je u kotlinskim i urbanim industrijskim sredinama, i to od oktobra do marta, kada temperaturne inverzije i izostanak vjetra negdje dovode do efekta „lonca“ u koji se slijevaju zagađujuće materije, izjavio je direktor Federalnog hidrometeorološkog zavoda Almir Bijedić.

U obraćanju danas na sjednici Predstavničkog doma Federalnog parlamenta, posvećenoj zagađenosti zraka u FBiH, Bijedić je kazao da stanje kvalitete zraka u Federaciji BiH najviše zavisi od prirodno-geografskih (kotline) i društvenih faktora (industrija, saobraćaj, ložišta).

Najčešća prekoračenja koncentracije sumpordioksida javljaju se u Zenici, Tuzli, Lukavcu, Kaknju i Živinicama, a u Sarajevu često dolazi do prekoračenja azotnih oksida zbog pojačanog saobraćaja i ložišta.

Sva industrijska mjesta imaju više satnih prekoračenja koncentracje sumpordioksida od dozvoljene učestalosti tokom godine, zaključio je Bijedić.

Informaciju o stanju okoliša poslanicima Predstavničkog doma je na ovoj sjednici prezentirao i pomoćnik federalne ministrice okoliša i turizma Mehmed Cero.

On je također potvrdio da se najčešća prekoračenja graničnih vrijednosti zagađujućih materija u zraku javljaju zimi u Sarajevskom, Tuzlanskom i Zeničko-dobojskom kantonu.

Kao uzroke takvog stanja je naveo industrijske pogone i postrojenja, visoku energijsku aktivnost u industriji, visoke gubitke toplotne energije u stambenom sektoru i neodgovarajuću konstrukciju ložišta.

Cero je ustvrdio da se okolišnim dozvolama koje izdaje Ministarstvo precizira šta i za koje vrijeme treba da se investira da bi u perspektivi, životna sredina bila manje ugrožena.

Naveo je i podatak da je, primjerice, ukupan prihod Fonda za zaštitu okoliša u 2015. godini bio 21.562.003 KM i da je budžet Grada Tuzle dobio 5,25 miliona KM prema zakonu o izdvajanju prihoda preduzeća ostvarenih radom termoelektrana.

Ukupno je za sve kantone, od posebnih naknada za okoliš koje se uplaćuju prilikom registracije motornih vozila, prihodovno 10.375.770 KM, jedan je od podataka koje je prezentirao Cero.

Među potrebnim mjerama za bolje buduće stanje kvalitete zraka naveo je pojačani monitoring u tom smislu, rad na uspostavi registra emisija zagađujućih materija u kantonima, kao i jači inspekcijski nadzor u ovoj oblasti na svim nivoima.

Tematsku raspravu Predstavničkog doma Federalnog parlamenta o problemu zagađenja zraka u FBiH, koja je u toku u Sarajevu, inicirala je poslanica Amra Haračić iz Lukavca.

Fena

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE