Zubari zbog pandemije imaju pune ruka posla: Sve je češće pucanje zuba

Zubari zbog pandemije imaju pune ruka posla: Sve je češće pucanje zuba

Stres zbog pandemije očitovao se u raznim fizičkim tegobama poput migrena i umora. Posljednji dokaz za to je porast ispucalih zuba.

“Viđamo sve više fraktura zuba u posljednjih šest mjeseci”, rekao je dr. Paul Koshgerian, oralni hirurg iz San Diega.

Prije pandemije u njegovoj je ordinaciji liječeno jedan puknuti zub u jednom do dva dana. Ovih dana posjete su mnogo češće, i do pet slučajeva dnevno.

Sličnog su iskustva i drugi stomatolozi.

No, infekcija COVID-19 ne čini zube lomljivijima, ali to čine anksioznost koja okružuje sve što se događa – COVID, neredi, pljačke, opće stanje u SAD.

Od ovoga zasigurno nisu pošteđene ni druge zemlje, imajući u vidu da je koronavirus i stres zbog njega prisutan u cijelom svijetu.

Koshgerian je pojasnio da ljudi nehotice škrguću ili stišću zube. Takozvani bruksizam može oštetiti plombe ili krunice ili jednostavno dovesti do napuknuća zuba.

“Ako vam boli lice kad se probudite, možda ste noću škripali, rekao je Koshgerian, piše CNN.

Ako imate simptome, najbolje je nazvati stomatologa odmah, prije nego što se problem pogorša. Ako ste imali određene zahvate na zubima, to može učiniti da postanu skloniji lomljenju.

“Stres je pokretač porasta broja slučajeva ispucalih zuba”, rekao je Derek Peek, vođa endodoncije istočne Iove i diplomata američkog odbora za endodonciju.

Dodao je da stres “obično izlazi noću”, kada ljudi češće stišću zube.

Danju se možete natjerati da opustite vilicu kada je krenete stiskati, ali ne i noću, kada nemate tu svjesnu kontrolu.

Kako zaustaviti 

Redovno bavljenje aktivnostima poput vježbanja, joge, meditacije, masaže i akupunkture može pomoći u smanjenju reakcija na stres, rekao je Koshgerian.

Bruksizam je ponekad povezan s drugim mišićnim bolovima u glavi i vratu.

“Pravilno držanje tijela s poravnatom kralježnicom i opuštenom čeljusti ključ su za izbjegavanje stiskanja i naknadnih stresova koji nastaju na vašim čeljustima, zglobovima čeljusti i zubima”, rekao je Alan Gluskin, doktor stomatološke kirurgije i predsjednik Američkog udruženja endodonta.

Ako tokom dana uobičajeno stisnete zube, pokušajte razviti svijest o tome kako držite vilicu. Zubi bi se trebali dodirivati samo kad žvaćete, govorite i gutate, rekao je Koshgerian.

Stavljanje jezika među zube dok se odmaraju jedan je od načina da sebi pošaljete “povratne informacije” koje osiguravaju da ne “brušite”.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE