Žulijan Asanž potpisao sporazum o priznanju krivice i izašao iz zatvora
Žulijan Asanž (Julian Assange) je izašao iz zatvora! Američke vlasti pristale su da odustanu od zahtjeva za izručenje Asanža iz Velike Britanije, a nakon što su postigli sporazum o priznanju krivice s osnivačem “Wikileaksa”.
U zamjenu za priznanje krivice po jednoj tački za zavjeru radi dobijanja i objelodanjivanja informacija o nacionalnoj odbrani, Asanž će biti osuđen na odsluženje kazne od 62 mjeseca – koliko je već proveo u britanskom zatvoru, navodi se u sudskim dokumentima.
Kada sudija prihvati priznanje krivice, Asanž će moći da se vrati u Australiju, zemlju svog rođenja.
U postu na platformi X, Wikileaks je naveo da je Asanž napustio Belmarš u ponedjeljak ujutro nakon što mu je Visoki sud odobrio kauciju. Do popodneva je bio na aerodromu Stansted gdje se ukrcao na avion i napustio Veliku Britaniju.
– Poslije više od pet godina u ćeliji veličine 2×3 metra, izolovan 23 sata dnevno, uskoro će se ponovo spojiti sa suprugom Stelom Asanž i njihovom djecom, koja svog oca poznaju samo iza rešetaka – saopćila je kompanija.
Federalni sudija na Sjevernim Marijanskim otocima zakazao je ročište za izjašnjavanje o krivici i izricanje kazne za srijedu ujutro, saopćio je tamošnji okružni sud SAD.
Tužioci Ministarstva pravde zatražili su od suda da se postupak održi istog dana, jer je Asanž odbio da kroči u kontinentalnu SAD radi priznanja krivice, navodi se u pismu tužilaca.
Sud na otocima nalazi se u blizini Australije, gdje je Asanž državljanin i gdje će se, kako se očekuje, vratiti poslije ročišta, rekli su tužioci.
Tužioci su rekli sudiji da “očekuju da će se okrivljeni izjasniti krivim po optužbi… i da će ga sud osuditi za to djelo“.
Podsjetimo, Asanža su gonile američke vlasti zbog objavljivanja povjerljivih vojnih zapisa koje je dostavila bivša analitičarka vojne obavještajne službe Čelsi Mening 2010. i 2011. On se suočio s 18 tačaka optužnice 2019. za njegovu navodnu ulogu u kršenju zakona i prijetilo mu je 175 godina zatvora, iako su postojale male šanse da bude osuđen na maksimalnu kaznu.
Američki zvaničnici su tvrdili da je Asanž podstakao Mening da dobije hiljade stranica nefiltriranih američkih diplomatskih depeša koje su potencijalno ugrozile povjerljive izvore, izvještaje o značajnim aktivnostima vezanim za rat u Iraku i informacije koje se odnose na zatočenike u Gvantanamu.
Predsjednik Džo Bajden (Joe Biden) je posljednjih mjeseci aludirao na mogući dogovor koji su zvaničnici australijske vlade gurali.
Zvaničnici FBI i Ministarstva pravde protivili su se bilo kakvom dogovoru koji nije uključivao Asanžovo potvrdno izjašnjavanje o krivici, rekli su izvori za CNN.
Prošlog mjeseca britanski sud je presudio da Asanž ima pravo da uloži žalbu na izručenje SAD, čime je pobijedio u njegovoj višegodišnjoj borbi da izbjegne krivično gonjenje u Sjedinjenim Državama za svoje navodne zločine.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE