Zvanje primarijus dobila 84 ljekara u Federaciji BiH

U sklopu obilježavanja Svjetskog dana zdravlja, čija ovogodišnja tema je “Naša planeta, naše zdravlje”, u sali Parlamenta Federacije BiH upriličena svečana dodjela zvanja primarijus zdravstvenim radnicima Federacije BiH.

Doktorima, njih 84, ispred Federalnog ministarstva zdravstva, ovo društveno priznanje, dodijelio je Goran Čerkez, predsjedavajući Kriznog štaba Federacije Bosne i Hercegovine i pomoćnik federalnog ministra zdravstva.

– Ove godine nakon dvogodišnje pandemije koju smo imali, to priznanje će primiti naši ljekari koji su praktično potvrdili svoje stručno, časno djelovanje u oblasti zdravstva, i za njih je ovo ne samo nagrada, nego i obaveza za budućnost da nastave sa radom i da nastave sa promoviranjem svoje zdrastvene struke – sitakao je Čerkez.

Osvrnuo se i na Svjetski dan zdravlja, ističući da Svjetska zdrastvena organizacija procjenjuje da je 13 miliona smrtnih slučajeva širom svijeta svake godine uzrokovano ekološkim uticajima koji se mogu izbjeći.

– To uključuje i klimatsku krizu koja je najveća prijetnja po zdravlje ljudi, a koja je i zdrastvena kriza. Procjenjuje se da se oko milion prijevremenih smrti godišnje pripisuje ekološkim rizicima koji s emogu izbjeći. Stoga je Svjetska zdrastvena organizacija povodom Svjetskog dana zdravlja odlučila usmjeriti globalnu pažnju na stvaranje održivih i inovativnih uslova koji omogućavaju ljudima kvalitetniji život. Ipak, ovaj datum je svake godine posvećen i vama – zdrastvenim djelatnicima. Vi ste ti koji ste tokom pandemije COVID – 19 iznijeli najveću jednozdrastvenu krizu. Stoga i ovo počasno zvanje koje stičete u današnjim okolnostima ima svoju posebnu vrijednost. Počasno priznanje primarijus potvrda je stručnog, časnog i poštenog rada, koje uz zasluženi ugled sa sobom nosi i odgovornost da svojim primjerom promovirate istinske ljudske vrijednosti – istakao je Čerkez.

Svjetlana Grgić, spec. infektologije Sveučilišne kliničke bolnice Mostar u izjavi za medije, kazala je da joj je čast i zadovoljstvo primiti nagradu za izniman doprinos i rad u struci.

– Sretna sam da dvije godine našeg teškog rada u struci ipak vidimo svjetlo na kraju tunela. Prethodne dvije godine imali smo puno posla, dali smo sve od sebe da spasimo bolesne ljude. Zajedno možemo napraviti puno, prije svega da svako od nas brine o svom zdravlju – poručila je Grgić.

Infektolog, šef Infektivne klinike KCUS-a Rusmir Baljić, prethodne dvije godine koronavirusa ocijenio je najtežim u ovom mileniju, ne smao za zdravstvo, nego za cijeli svijet.

– Naravno da nam ovo priznanje znači puno, ovo je jedan od vrhunaca dosadašnjeg stručnog rada. Koliko smo se dobro nosili ili nismo, to će historija pokazati. Mi smo zaista dali sve od sebe, trudili smo se da budemo na usluzi našim pacijentima, trudit ćemo se i dalje. Vidjeli ste da puno i jači zdrastveni sistemi nisu mogli odgovoriti na pravi način ovoj pandemiji, ali evo tu, smo, nadam se na kraju pandemije, pa ćemo vidjeti kako će se dalje odvijati situacija – kazao je Baljić.

Faktor

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE