10 načina kako sačuvati memoriju na Android mobitelu ili tabletu

10 načina kako sačuvati memoriju na Android mobitelu ili tabletu
Mnogi ljudi vole spremati važne podatke na svoj mobitel ili tablet. Mnogi od njih kupuju jeftinije varijante s manje interne memorije. Kako sačuvati dovoljno memorije za najbitnije stvari, a opet ne izgubiti ništa? Postoji 10 načina, a mi ćemo vam ih objasniti na Android uređajima prenosi usporedi.hr.

1. Koristite microSD karticu

Ako ste sretnik koji ima microSD utor u svom mobitelu ili tabletu, onda vam nije problem kupiti i karticu. Uštedjet ćete znatno u odnosu na razliku u cijeni između varijante vašeg uređaja s najvećom i najmanjom memorijom, a razliku u memoriji ćete moći kompenzirati. Dobra je vijest što na Androidu postoji mogućnost prepoznavanja kartice kao interne memorije, no to koristite samo ako ćete karticu držati jedino i isključivo u mobitelu. Kapaciteti memorijskih kartica se kreću od 2 GB do 256 GB, a cijene se kreću od dvadesetak kuna pa do gotovo 1000.

.

2. Koristite USB OTG

USB OTG (On-The-Go) je koristan kabel koji vam omogućuje spajanje bilo kakve vanjske memorije s USB priključkom na mobitel ili tablet. Tako primjerice, suvišne podatke možete prebaciti na sigurno ili dodati neke druge, koji nisu bili na vašem uređaju. S OTG-om možete gledati i filmove u pokretu. Ima ih po trgovinama s cijenama od 20 do 170 kuna.

.

3. Riješite se nepotrebnih aplikacija

Ova metoda stvaranja prostora u memoriji je besplatna, ali s druge strane morat ćete se odreći aplikacija, koje ste nekad davno koristili, a niste sigurni hoće li vam još trebati. Na mobitelima Samsung Galaxy postoji izbornik Postavke, unutar kojeg trebate otići na Aplikacije -> Upravitelj aplikacija, kako biste vidjeli što je sve instalirano na vašem uređaju i koliko memorije zauzima. Žrtvujte poneku aplikaciju i deinstalirajte je. No, ne morate nužno sve obrisati. U istom izborniku postoji i opcija Očisti podatke, koja će resetirati vašu aplikaciju. Najvažniji podaci će ostati, no većina će nestati. U svakom slučaju, prije brisanja provjerite što vam je potrebno.

.

4. Očistite cache aplikacija

Ostajemo u isto izborniku i na Upravitelju aplikacija odaberemo Moje aplikacije -> Memorija -> Očisti cache. Odaberite suvišno i obrišite. Neki modeli Android uređaja vam omogućuju da obrišete čitav cache u izborniku za resertiranje, ali to vam neće trebati ako ste dosad primijenili barem jednu od prethodno nabrojanih opcija.

.

5. Streamajte glazbu i filmove

Najviše memorije se gubi na glazbi i videima. Jednostavno rješenje je skidanje aplikacija poput Spotifyja ili Netflixa i streamajte. Ako to činite bez Wi-Fi mreže, pripazite na potrošnju podatkovne usluge teleoperatera. Ako je i to problem, na računalu složite playliste i favorite putem YouTubea, prebacite račun na mobilni uređaj i uživajte.

.

6. Obrišite stare dokumente

Vjerojatno vam je promaklo nešto što se na vašem uređaju nalazi “od stoljeća sedmog”. Jednostavno otiđite na Postavke -> Memorija -> Ostalo i stisnite Pretraži. Kad se rezultati pojave, označite i obrišite nepotrebno. Isto učinite i s aplikacijama, jer i one mogu napraviti dosta “smeća” ili “duplića”.

.

7. Obrišite stare poruke

Ovo je možda emotivno najteži dio, no isplatit će vam se. Sve poruke vaših bivših djevojaka, žena, muževa, ljubavnika, šefova se lako brišu u izborniku Poruke -> Više -> Postavke -> Još postavki. Neka vam ondje opcija Obriši stare poruke bude uključena. Spasit ćete poneki gigabajt.

.

8. Smanjite veličinu fotografija i videa

Ako baš morate imati fotografije i videe na svom mobitelu (iskreno, ne znamo zašto biste to činili), onda barem reducirajte njihovu veličinu. Ne mora sve biti u 4K rezoluciji, niti imati visok dinamički raspon. I bez tih opcija ćete dobiti kvalitetne uratke ako znate baratati drugim postavkama. Sve ćete naći na aplikaciji Kamera, ispod zupčanika.

.

9. Spremite podatke na cloud

Ne trebate imati fizičku memoriju da biste spremili tonu podataka. Postoje besplatni servisi za pohranu poput Dropboxa i OneDrivea, a možete i sinkronizirati uređaj s Googleom. Tako možete prebaciti sve podatke u “oblak”, a nakon toga ih obrisati s mobitela. Ovo je najbolja opcija za one kojima teško pada ikakvo brisanje.

.

10. Vraćanje na tvorničke postavke

Ovo činite samo ako ste već negdje prebacili sve podatke sa svog uređaja. Ovime ćete u potpunosti resetirati svoj tablet ili mobitel, a to možete učiniti tko da odete u izbornik Postavke -> Sigurnosna kopija/Ponovno postavljanje -> Vraćanje na tvorničke postavke -> Obriši sve ili Resetiraj uređaj.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE