Android
Sumedin ef. Kobilica o ukopu komšije Smiljana Novaka: Volimo se i poštujmo jer svi smo mi ljudi!

U Zenici se ovih dana ispisuje priča koja vraća vjeru u ljudskost i međusobnu solidarnost. Nakon što je Smiljan Novak, komšija koji je živio sam, pronađen mrtav u svojoj kući, situacija je ubrzo dobila dirljiv obrat zahvaljujući humanosti Sumedina ef. Kobilice, glavnog imama Medžlisa Islamske zajednice Zenica, piše 072info.
Efendija je odlučio da lično, kao komšija i čovjek, pomogne u organizaciji ukopa i preuzimanju tijela. “Nisam mislio i htio da se podigne ovolika medijska pažnja za mog komšiju Smiljana, ali imam sada obavezu i da se oglasim. Kao musliman, uvjeren u tradicionalne vrijednosti islama da je komšija briga komšije, imao sam iskrenu namjeru da pomognem ukop svog komšije Smiljana Novaka”, rekao je ef. Kobilica.
On je kontaktirao kolegu protojereja Marka Maleša, policiju i pokopno preduzeće Neven, bio spreman platiti sve troškove, ali kolega Marko je odmah ponudio svoje usluge besplatno, dok je vlasnik Nevena dao minimalnu cijenu. Ubrzo je stigla i vijest od sestre pokojnika iz Zagreba da će porodica preuzeti sve dalje obaveze.
“U meni se javio moralan ljudski čin da pomognem komšiji koji je ležao duže na podu mrtav. Hvala Bogu pa se javili njegovi srodnici koji će ga ukopati i platiti sve potrebno. Zahvalio bih se javno i načelniku PU Zenica Mirsadu Muračeviću, načelniku Sektora UP Adisu Imamoviću i komandiru PS Centar Rijadu Deliću na ukazanoj podršci. Volimo se i poštujmo jer svi smo mi ljudi!”, poručio je ef. Kobilica.
Ovaj gest pokazuje da ljudskost i solidarnost ne poznaju granice vjere ili nacije, te da pravi primjer komšijske brige i humanosti uvijek može nadmašiti sistem i birokratiju.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE














