Radnici neće svojim rukama ugasiti peći i time izvršiti kolektivni suicid

Radnici neće svojim rukama ugasiti peći i time izvršiti kolektivni suicid

Iz Samostalnog sindikata hemije i nemetala Federacije Bosne i Hercegovine su se oglasili nakon što je kompanija H&P Zvornik, koja je dio grupacije Pavgord, odlučila povući se iz lukavačke Koksare u stečaju. Tvrde da se godinama radilo na siromašenju i devastaciji ove kompanije, i to za ličnu korist, a da se bez imalo savjesti posmatralo kako kompanije tona te da su radnici ostavljeni na cjedilu.

“Nije bilo dovoljno proglasiti stečaj. Nije bilo dovoljno to što je 200 radnika završilo na ulici. Sada, kada se počeo javljati tračak nade da bi se Koksara i mogla spasiti, što je sigurno moguće uz malu pomoć i domaćinsko poslovanje, događa se posljednji smrtonosni udarac”, dodaju.

U Sindikatu uvjeravaju da se preostalih 560 radnika posljednjih mjeseci, kako su naglasili, nadljudskim naporima bore da kompanija opstane. Naveli su da su to radnici koji su cijeli radni vijek, kako su istakli, pošteno zarađivali hljeb za svoje porodice te su istakli da oni neće dignuti ruku na sebe.

“To trebaju svi znati. To neka učine oni koji su se odavno namjerili da se to tako završi. Ovim putem upućujemo pozdrave i egzekutorima kompanije i ne pokušavajući im prozvati savjest jer je nemaju”, poručili su iz Samostalnog sindikata hemije i nemetala FBiH.

Dug Koksare iznosi više od pola milijarde KM, a ovo postrojenje ima zalihe uglja za osam dana. Lukavačka fabrika ima zalihe uglja za svega osam dana, a u tom periodu moraju izvršiti proces gašenja koksne baterije.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
FIS

NAJNOVIJE

FIS