Akcijski plan za borbu protiv korupcije Vlade FBiH ostao mrtvo slovo na papiru
Zbog kupovine lažnih diploma na više privatnih fakulteta/univerziteta bili smo svjedoci jedne od najvećih afera u visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini koja je rezultirala hapšenjem 11 osoba.
Ovakav slučaj nije zabilježen na našim prostorima, a mnogi se i sad pitaju šta poslije ovih hapšenja.
Ured za reviziju institucija u FBiH je uradio reviziju finansijskog izvještaja Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke gdje je utvrđeno da tokom revidirane godine nije bilo aktivnosti na sprječavanju koruptivnih aktivnosti, piše Akta.ba.
“Ministarstvo je 28. 12. 2020. godine donijelo Odluku o usvajanju Plana integriteta, koji predstavlja procjenu radnih mjesta podložnih za koruptivna djelovanja, opis mogućih koruptivnih djela, te prijedlog potrebnih mjera sa naznačenim izvršiteljima s ciljem onemogućavanja koruptivnih aktivnosti. Odlukom od 22. 4. 2021. godine imenovan je koordinator za praćenje provođenja mjera i preporuka iz Plana integriteta, koji je u obvezi jednom godišnje sačiniti izvješće ministru o provedenim aktivnostima. Utvrdili smo da tijekom revidirane godine nije bilo aktivnosti na sprječavanju koruptivnih aktivnosti”, navedeno je u izvještaju.
Podsjetimo, Vlada FBiH je u novembru 2021. godine usvojila novi Akcioni plan za borbu protiv korupcije za razdoblje od 2021. godine do donošenja nove Strategije za borbu protiv korupcije u FBiH.
U akcijskom planu su definirane obveze Ministarstva da analizira i ažurira svoj plan integriteta, razvije Program mjera za borbu protiv korupcije u visokom obrazovanju u FBiH i organiziranje promociju aktivnosti u oblasti borbe protiv korupcije u obrazovnom sustavu održavanjem “Dana otvorenih vrata”.
“Utvrdili smo da Ministarstvo nije poduzelo aktivnosti definirane spomenutim Akcijskim planom. Preporuka je analizirati i ažurirati Plan integriteta, razviti program mjera za borbu protiv korupcije u visokom obrazovanju, te organizirati promociju aktivnosti u oblasti borbe protiv korupcije u obrazovnom sustavu, kako je to predviđeno Akcijskim planom za borbu protiv korupcije Vlade FBiH”, preporučeno je u izvještaju.
Također je preporučeno preispitati ažurirani registar rizika, te shodno tome i mjere za ublažavanje rizika, s ciljem uspostave i implementiranja sistema unutarnjih kontrola sukladno Zakonu o finansijskom upravljanju i kontroli u javnom sektoru u FBiH.
“Program utroška sredstava sačinjavati sukladno odredbama Zakona o izvršavanju Proračuna FBiH u dijelu planiranja iznosa sredstava za svaki pojedinačni transfer. Transfer za razvoj institucija nauke i poticanja naučnoistraživačkog rada od značaja za FBiH realizirati za predviđene namjene u okviru odobrenih sredstava”, navedeno je.
Potrebno je propisati mjerljive posebne kriterije za vrednovanje projekata i dokumentaciju koja je dokaz ispunjenosti kriterija, u svrhu objektivnog bodovanja projekata i programa, s ciljem transparentne i efikasne raspodjele dijela prihoda ostvarenih temeljem naknada za priređivanja igara na sreću.
REALIZIRANE PREPORUKE
U izvještaju je navedeno da su transferi institucijama nauke i kulture od značaja za FBiH realizirani na način definiran Programom utroška sredstava tekućih transfera, te da su osigurani dokazi o namjenskom utrošku odobrenih sredstava za tiskanje znanstvenih časopisa i zbornika radova, kako je to zaključenim ugovorima i predviđeno.
“Transferi za oblast znanosti od značaja za FBiH dodijeljeni su javnim naučnim ustanovama, naučnim i naučno-stručnim društvima, kako je to Programom utroška sredstava i predviđeno. Od korisnika koji nisu dostavili izvješća o namjenskom utrošku dodijeljenih sredstava su, sukladno članku 12. Uredbe, zatraženi povrati sredstava u Proračun FBiH”, navedeno je u realiziranim preporukama Ureda za reviziju.
E.S./Akta.ba
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE