Alma Mahmutović o izazovima s kojima se susreću roditelji pred početak nove školske godine

S psihologinjom Almom Mahmutović smo razgovarali o polasku prvačića u školu, ali i načinu na koji roditelji mogu balansirati prilikom ograničavanja upotrebe mobitela, laptopa i kompjutera.

– Jedno malo biće sada je već spremnije uključiti se u drugačije navike nego do sada. Djeca mogu biti povučenijeg i otvorenog tipa, što ovim povučenijim nekada zna biti veći izazov na koji način se uklopiti s novom sredinom i vršnjacima. U ovom slučaju i tata i mama moraju biti informirani o pitanjima koja govore o prvom razredu, kako bi pomogli djetetu da se lakše prilagodi radnim zadacima. Polazak u školu je izazov i za djecu, jer ih očekuje nešto novo, radoznali su i mislim da su više pozitivni nego negativni – kazala je Alma.

S kakvim se izazovima susreću roditelji?

– S najljepšim izazovom. Njihovo dijete postaje “odraslije”. Škola se istinski treba doživljavati kao velika institucija koja će našoj djeci obezbijediti kvalitetan odgojno-obrazovni rad, gdje će profesionalni kadar na najbolji mogući način prenijeti svoje znanje na djecu, te ih voditi, usmjeravati, bodriti i poticati njihove talente i potencijale. Roditelji, budite samo sretni!

Corona virus je donio mnogo promjena, jedna od njih je izmijenjen model odvijanja nastave. Šta je za djecu značio boravak u kući i koliko on može utjecati na to da postanu asocijalna?

– Corona virus je preko noći promijenio naše socijalno funkcioniranje. Bili smo nespremni za nove uslove života, restriktivne mjere. Mislim da je na djecu ostavio veći utjecaj nego na odrasle, jer su djeca prirodno sklona češćem druženju i razvijanju socijalnih odnosa. Povlačenje i nerazumijevanje šta se dešava je još više doprinijelo da dijete bude zbunjeno i da se čak i počinje zatvarati u svoj svijet. S djecom je trebalo stalno razgovarati i motivisati ih da će sve jednog dana biti iza nas. Život nam se vratio, te se nadam da smo naučili da da pojave koje ne razumijemo dočekamo spremni, te da u kriznim situacijama razmišljamo pozitivno i budemo kreativni. Djecu uvijek zabavite. Odvratite im misli od negativnih informacija.

Često govorimo o potrebi socijalizacije, druženja i „živog razgovora“, a sve više postajemo robovi tehnologije. Na koji način roditelji mogu balansirati i ograničiti upotrebu mobitela, laptopa i kompjutera, posebno u periodu kad je aktuelna online nastava?

– Živa komunikacija je najuspješnije sredstvo da se osjete prave ljudske emocije. Saglasna sam da sve više ulazimo u digitalni svijet iz kojeg ni sami ne znamo kako izaći. Šteta za sve nacije svijeta. Koliko koristi, toliko odmaganja. Zabavite svoju djecu različitim zadacima. Razgovarajte s njima o njihovim planovima, željama, potrebama. Izvedite ih vani i praktikujte što više šetnje uz razgovor, kao i sportske aktivnosti, aktivirajte njihove hobije, budite im najbolji drug ili drugarica.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE