Barcelona je nakon četiri godine ponovo prvak Španije!

Nogometaši Barcelona osvojili su titulu prvaka Španije za sezonu 2022/23. nakon što su večerašnjom pobjedom (4:2) protiv gradskog rivala Espanyola četiri kola prije kraja prvenstva stekli nedostižnu prednost ispred prvog pratitelja Reala iz Madrida.

Barcelona je tako stigla do svoje 27. titule prvaka Španije te sada u tom segmentu zaostaje za Realom osam naslova. Madridski klub je osvojio rekordnih 35 titula prvaka Španije.

Katalonski gigant je ujedno vratio titulu u svoj grad nakon četiri godine pauze. Posljednji put Barca je prvak bila 2019. godine. U naredne tri sezone Real je dva puta bio najbolja ekipa Španije, dok je Atletico iznenadio dva velikana i osvojio titulu 2021. godine.

Raspoložena Barcelona je u večerašnjem slavljeničkom duelu ušla kao veliki favorit i to su opravdali već u 11. minuti kada je Balde probio po lijevoj strani i uposlio Lewandowskog koji rutinski postiže svoj tada 30. pogodak u sezoni.

Samo devet minuta kasnije nova sjajna akcija Barcelone, ovaj put s desne strane. Ubacio je Pedri, a Balde odlično prati akciju i udvostručuje vodstvo Barce. Pet minuta prije odlaska na odmor Lewandowski koristi dodavanje Raphinhe i zabija treći gol za goste, a 0:3 je ujedno bio i rezultat prvog poluvremena.

Kako je završilo prvo poluvrijeme, tako se nastavilo i u drugom. Već u osmoj minuti nastavka De Jong je uposlio Koundea koji sjajno pogađa za velikih 0:4. Tek tada je Barcelona digla ručnu,a Espanyol je uspio postići dva gola do kraja preko Puada i .

Barcelona na prvom mjestu La Lige ima 85 bodova, odnosno 14 više od drugoplasiranog Reala. Budući da su do kraja prvenstva ostala četiri kola (potencijalnih 12 bodova) jasno da Kraljevski klub više nema ni matematički šansu da stigne velikog rivala. Espanyol je blizu ispadanja budući da se nalaze na pretposljednjem mjestu te od zone spasa zaostaju čak četiri boda. U narednom kolu Barcelona dočekuje Real Sociedad, dok će Espanyol gostovati Rayu Vallecanu.

Rezultat i strijelci:

Espanyol – Barcelona 2:4 (Puado 74′ – Lewandowski 11′, 40′, Balde 20′, Kounde 53′)