BiH ide u nabavku lijeka protiv COVID-19, iskazana potreba za 2.000.000 doza antivirusne terapije

BiH ide u nabavku lijeka protiv COVID-19, iskazana potreba za 2.000.000 doza antivirusne terapije

Bosna i Hercegovina iskazala je potrebe za 2.000.000 doza antivirusne terapije, proizvođača američke kompanije Pfizer, kazao je to za Faktor dr. Dušan Kojić, pomoćnika ministra u Sektoru za zdravstvo pri Ministarstvu civilnih poslova BiH (MCPBiH). Nakon dobijanja dodatnih informacija o efikasnosti lijeka te potrebnih odobrenja regulatornih tijela nadležne zdravstvene institucije BiH će zauzeti konačan stav. 

Uslijedilo je to nakon što je, prema riječima Kojića, Ministarstvo civilnih poslova BiH, kao potpisik sporazuma o zajedničkoj javnoj nabavci zdravstvenih protivmjera u okviru Evropske unije, kooordiniralo nadležna entitetska ministarstva zdravstva i Brčko distrikta.

– BiH je ovim ušla na listu čekanja za lijek protiv COVID-19, a sada čekamo detaljnije informacije o njegovoj kvaliteti i efikasnosti u liječenju COVID-19. S tim u vezi MCPBiH će u dogovoru sa entitetima i Brčko distriktom te zastupnikom kompanije Pfizer u našoj zemlji u toku naredne sedmice održati sastanak kako bismo dobili dodatne iformacije koje se tiču samog proizvoda – istakao je Kojić.

Na pitanje, koliko će koštati nabavka lijeka protiv COVID-19, Kojić odgovara kako se u ovom trenutku još ne zna cijena.

– Ministarstvo civilnih poslova BiH jeste potpisinik sporazuma o zajedničkim javnim nabavkama, ali će naručioci i platioci tih doza biti entiteti, odnosno nadležna njihova ministarstva, i Brčko distrikt – kazao je Kojić.

Prim. dr. Goran Čerkez, član Kriznog štaba i pomoćnik federalnog ministra zdravstva, kaže kako će u narednom periodu Stručno savjetodavno tijelo za zarazne bolesti prisustvovati prezentacijama koje će provoditi kompanije, proizvođači lijeka protiv COVID-19, kako bi se bliže upoznali o studijskim ispitivanjima te samom dejstvu lijeka.

– Nakon toga, kao i druge države, idemo u nabavku lijeka i za naše građane – dodaje Čerkez.

Na pitanje, o kojim se kompanijama radi, Čerkez odgovara kako će prezentaciju vršiti predstavnici kompanija koje su u završnoj fazi istraživanja lijeka protiv COVID-19.

– Treba istaći da nabavka lijekova neće biti moguća sve dok se ne završe sva potreba ispitivanja i dok ne budu dostupni na tržištu, a još nijedan od njih to nije. U fazi su finalna istraživanja, kada se ustvari može znati njihova učinkovitost u liječenju COVID-19. Na koji način će se lijek uvoziti, da li će to biti redovno ili interventno, još se ne zna – dodaje Čerkez.

No, prije nego što i ovaj lijek bude dostupan građanima BiH, on će morati proći sve zakonom propisane procedure u Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH. Prema Zakonu o lijekovima i medicinskim sredstvima BiH, lijek se na području naše države može staviti u promet tek onda kada, nakon izvršene kontrole, za to dobije odgovarajući dozvolu od Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.

– Lijekovi protiv COVID-19 su novi i još nisu registrirani, što znači da će ih prije stavljanja u promet, trebati provjeriti, nakon čega će Agencija za lijekove i midicinska sredstva BiH, ako sve bude uredu, dati odgovarajuću dozvolu za njihovo stavljanje u promet na teritoriji države – kazao je Čerkez.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE