BITKA ZA KOMŠIĆA: Ključevi nove federalne vlasti u rukama Demokratske fronte

BITKA ZA KOMŠIĆA: Ključevi nove federalne vlasti u rukama Demokratske fronte
Željko Komšić

Po svim procjenama, DF drži ključeve nove federalne vlasti. Svjestan je toga Komšić, pažljivo analizira situaciju i odnos snaga i poručuje: “Prvi potez oko formiranja vlasti nije u našim rukama, neke druge stranke su pobjednice izbora, i one se moraju izjasniti kako što vide i kuda misle voditi ovu državu”.

Izvor: Dnevni list/Autor: M.Osmović

Signali su se puštali još od izborne noći, bilo je i nekih razgovora ‘u četiri oka’,  a jučer su počeli ozbiljniji stranački pregovori o formiranju nove državne, federalne i županijskih vlasti, zapravo parlamentarnih većina.

Rezultati općih izbora se uglavnom znaju i još ostaje samo da ih službeno, najkasnije 11. studenoga, potvrdi Središnje izborno povjerenstvo.

Precizan stav

Kako stvari stoje, u središtu pozornosti je Demokratska fronta čiji je predsjednik Željko Komšić i na sceni je već vidljiva ili nevidljiva, svejedno, bitka za tu stranku. Po svim procjenama, DF drži ključeve nove federalne vlasti. Svjestan je toga Komšić, pažljivo analizira situaciju i odnos snaga i poručuje: “Prvi potez oko formiranja vlasti nije u našim rukama, neke druge stranke su pobjednice izbora, i one se moraju izjasniti kako što vide i kuda misle voditi ovu državu”.

Koliko god u toj poruci bilo ‘diplomatskog celofana’, Komšić je u pravu – on čeka pozive stranaka koje u novom sazivu Zastupničkog doma Parlamenta Federacije imaju više zastupnika. Usporedbe radi, SDA je osvojio 30 zastupničkih mjesta, a Demokratska fronta upola manje, isto koliko i HDZ.

Mogu li SDA Bakira Izetbegovića i HDZ Dragana Čovića formirati parlamentarnu većinu i shodno tome sastaviti novu Vladu Federacije? Zajedno imaju 45 zastupnika, a za parlamentarnu većinu potrebno je imati 50 glasova, odnosno zastupnika. Upravo ta i takva matematika stvara sve veći broj SDA-ovaca koji zagovaraju formiranje koalicije isključivo s DF-om jer bi u tom slučaju mogla biti uspostavljena komotna većina u Parlamentu za izglasavanje svih odluka. Inače, u SDA prevladava stav da je najbolje rješenje da istovjetna koalicija bude na državnoj, entitetskom i županijskim razinama.

Sve to stavlja Komšića u dvojaku ulogu – istovremeno se nalazi u najpovoljnijem mogućem položaju jer može birati, ali i najtežem jer konačna odluka može proizvesti brojne posljedice po DF. Zato je on do kraja oprezan:

– Građani koji su na izborima dali svoj glas, odnosno povjerenje Demokratskoj fronti, nikada neće oprostiti ako se budemo prodali za vlast po svaku cijenu.

Ovdje treba dodati da sam Komšić neće donositi nikakve odluke – on je u Demokratsku frontu uveo sustav i pravilo po kojem sve ključne odluke donosi Predsjedništvo stranke što je, slobodno se može reći, golema novina u radu i funkcioniranju političkih stranaka u BiH uopće. Naime, uobičajena je ovdašnja praksa je da odluke šefa stranke, svejedno koje, samo formalno potvrđuju stranačka tijela.

Iz DF-a priopćavaju da su sve opcije otvorene, da su sa svima spremni na razgovore osim s kriminalcima i reketašima, pa što god to značilo.

Odnosi i lobiranja

Zanimljiva je i pozicija SBB-a Fahrudina Radončića – ova stranka osvojila je 17 mandata u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije što joj daje dobru polaznu osnovu za sudjelovanje u koalicijama i parlamentarnoj većini. Međutim, SDA-u kao pobjedničkoj stranci koja je prva na potezu u formiranju koalicija ni SBB ni Radončić ne odgovaraju i puno su mu bliži DF i Komšić.

Apsolutno raspoloženje vrha SDA je da ne ulazi u koaliciju s Radončićem, pored ostalog, i zbog prljave kampanje koju je vodio protiv rukovodstva SDA i prije svih Izetbegovića kojeg je označio kao vođu bošnjačke mafije, nalogodavca brojnih ubojstava, kriminalca i plačkaša naroda. Posljednjih dana po političkim kuloarima kruže informacije da Radončić pokušava popraviti svoje odnose sa SDA i Izetbegovićem, da je angažirao lobiste sa zadatkom da njihove odnose ‘resetiraju’ i da je spreman na svaku vrstu dogovora sa SDA.

S druge strane, Čoviću je puno bliži Radončić od Komšića i navodno je šef HDZ-a stupio u akciju ne bi li realizirao svoj plan – koalicija SDA, HDZ-a i SBB-a. Neslužbeno, u SDA taj plan nije naišao na plodno tlo – dovoljno sugovornika koji će mu dati potporu baš i nema.

Međutim, kada se u pomoć pozove iskustvo i praksa iz ovdašnje politike, a oni govore da principi i moral nisu uvijek prve vodilje, sve je moguće.

– Ako je u pitanju ozbiljan posao, bez obzira koliko težak bio, možemo se i mi uključiti. Ako je u pitanju nastavak dosadašnje prakse, mi nećemo sudjelovati – jasan je Komšić uz naglasak da je izvjesno da DF neće opstruirati formiranje vlasti na bilo kojoj razini i pomoći će u uspostavi bez obzira hoće li biti njezin dio ili oporba.

– DF neće sudjelovati u pravljenju bilo kakvih koalicija, često zvanih matematičkim, kojima bi se degradirala volja i potpora građana strankama pobjednicama na izborima. U vlast nećemo po svaku cijenu – precizan je predsjednik Demokratske fronte.

Krije li se, međutim, u jednoj njegovoj izjavi konačan stav Demokratske fronte, tek će se vidjeti. U svakom slučaju, znakovito je ono što je Željko Komšić priopćio prošlog vikenda:

– Bespoštedan sarajevski politički sukob, sukob stranaka čije je sjedište u Sarajevu, sigurno jest jedan od uzroka nestabilnosti cijele BiH. Ako ništa drugo, mada ima i puno toga drugog, taj sukob ostavlja mogućnost svim ‘dodicima i čovićima’ za njihovo međusobno savezništvo, jer znaju da će u Sarajevu uvijek naći nekoga tko će im se nuditi kao ‘treći’ politički saveznik, spreman praviti ne suštinske nego političko-taktičke ustupke, ne vodeći pri tome računa o šteti koju nanosi Bosni i Hercegovini.

 

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE