Broj prijavljenih za Marš mira raste iz sata u sat: Učesnici stižu iz Švedske, Njemačke, arapskih zemalja, SAD-a…

Broj prijavljenih za Marš mira raste iz sata u sat: Učesnici  stižu iz Švedske, Njemačke, arapskih zemalja, SAD-a…

Prijave za Marš mira, koji će bit masovniji nego u prethodne dvije godine, pristižu iz Bosne i Hercegovine, ali i brojnih drugih zemalja svijeta.

Podsjećamo, Marš mira je pješački pohod stazama kojim su se Podrinjci u julu 1995. godine probijali ka slobodnoj teritoriji. Najveći dio trase ove godine će biti autentičan, odnosno odgovara putu koji je prošla kolona nakon napuštanja Srebrenice.

– Već imamo 500 prijavljenih u sklopu organiziranih grupa i više od 200 pojedinaca, ali ti podaci se mijenjaju iz sata u sat. Imamo grupe iz Švedske, Njemačke i drugih evropskih država. Obavljamo konsultacije s većim brojem grupa, dajemo im potrebne informacije prije nego zvanično izvrše prijavu. Zainteresirane grupe su iz više arapskih zemalja, Sjedinjenih Američkih Država, Australije… – kaže predsjednik Pododbora “Marša mira 2022” Amir Kulaglić.

Prijave za Marš mira primaju se od 24. maja. Zainteresirani pojedinci i grupe se mogu prijaviti putem web stranice marsmira.net, ali i na e-mail adresu [email protected].

Pješački pohod u čast žrtava genocida počine 8. jula u Nezuku, a završava tri dana kasnije u Potočarima. Trasa Marša mira glasi: Nezuk – Baljkovica – Parlog – Crni Vrh – Snagovo – Liplje – Jošanica – Donja Kamenica – Bakrači – Glodi – Udrč – Cerska – Kaldrmica – Đugum – Mravinjci – Burnice – Kameničko Brdo – Ravni Buljim – Jaglići – Šušnjari – Budak – Potočari (Memorijalni centar). Svakoga dana učesnici pješače oko 30 kilometara, po veoma zahtjevnom terenu.

Predviđeno je da prvo prenoćište 8. jula bude u Liplju, a posebnost ovogodišnjeg Marša je i to što drugi dan pada na Kurban-bajram. Ispred osnovne škole u Liplju 9. jula učesnici koji žele će klanjati rani sabah i bajram-namaz.

Marš mira dio je obilježavanja godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici, nekadašnjoj zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija.

– Do sada je za ukop spremno 46 posmrtnih ostataka ubijenih u genocidu. Očekujemo da određen broj porodica dođe iz inostranstva i potpiše potrebne saglasnosti, pa vjerujemo da će broj posmrtnih ostataka za ukop do 1. jula biti veći – kaže Nermin Alivuković, sekretar Organizacionig odbora za obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici.

U okviru programa obilježavanja, osim komemoracije i dženaze 11. jula, planirane su izložbe te pozorišna predstava Sarajevskog ratnog teatra i Hrvatskog kazališta iz Mostara.

Faktor

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE