Čeka nas teško proljeće, mogući i socijalni nemiri

Izostanak kredita od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) mogao bi imati pogubne posljedice po Bosnu i Hercegovinu. Upozoravaju na to analitičari i privrednici, koji najavljuju da nas čeka teško proljeće te da čak nisu isključeni ni socijalni nemiri.

Izazovan proces

A iz MMF-a je jasno rečeno da bez reformi nema kredita od 1,5 milijardi maraka. Zbog toga s vlastima u BiH još nije postignut dogovor o novom trogodišnjem proširenom kreditnom aranžmanu. Ispaštati bi mogli svi, od socijalnih kategorija, do privrede, teško pogođene pandemijom koronavirusa. 

Admir Čavalić, ekonomski analitičar, kaže u izjavi za „Avaz“ da vlasti, teoretski, mogu bez kredita, ali da će to biti izazovan proces, naročito u prvom kvartalu 2021. godine, i to razumijevajući sve ranije preuzete obaveze prema budžetskim korisnicima, a u odnosu na socijalne kategorije, određena kapitalna izdvajanja.

– To bi uzrokovalo izuzetne budžetske nestabilnosti. Potencijalno bi to vodilo i ka socijalnim nemirima u određenim kantonima, pa čak i u Republici Srpskoj, koja po nizu osnova više potražuje ova kreditna sredstva od Federacije. Zato se najžešći pregovori vode oko toga hoće li to biti 33 ili 40 posto učešća kredita za RS – ističe Čavalić.

On ističe da se u prvom kvartalu naredne godine očekuje pad prihoda po osnovu direktnih i indirektnih poreza, što znači da svaki ministar finansija na svakom nivou vlasti već sada ima problema u nacrtima budžeta.

Preuzeti obaveze

S obzirom na način na koji se vode pregovori o kreditu, Mladen Pandurević, direktor Udruženja poslodavaca FBiH, kaže da je možda bolje da onda aranžmana i ne bude. 

-Imali smo razgovor s MMF-om prije mjesec i vrlo jasno smo rekli da, što se nas tiče, apsolutni preduslov za potpisivanje Pisma namjere i isplaćivanje tranši mora biti taj da vlade preuzmu svoje obaveze. To su obaveze iz Reformske agende 1 i 2, a najvažnija stvar je da konačno riješe pitanje rasterećenja cijene rada – smatra on.

Kada je u pitanju raniji zastoj u pregovorima bh. entiteta u vezi s ispunjavanjem uvjeta MMF-a, zaključuje da privreda ne bi dobila ništa ni da su se uspjeli dogovoriti.

Vlastima važno da krpe budžetske rupe

-Vlastima je važno da krpe budžetske rupe. Nijedno pravo nisu smanjili. Samo su smanjili kapitalne investicije – jedinu stvar koju nisu trebali dirati. Kompletan teret krize je prebačen na privatni sektor. Ovu vlast apsolutno nije briga ni za radnike ni za poslodavce. Gledaju samo sebe, svoje političke istomišljenike, zemljake, rodbinu… Samo da oni imaju – ističe Pandurević.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE