Da li je ovo Mešinih 11 ratnika za večeras?

BiH će večeras u Briselu protiv Belgije odigrati svoju drugu utakmicu u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2018. godine u Rusiji. Naša reprezentacija u ovaj susret ulazi rasterećena, s obzirom da je Belgija druga reprezentacija na svijetu, te prvi favorit naše grupe. Ipak, bez obzira na snagu protivnika naši navijači očekuju maksimalnu disciplinu i zalaganje Mešinih izabranika tokom svih 90+ minuta. Belgijska javnost najavljuje sigurnu pobjedu protiv Bosne i Hercegovine, no budu li naši igrači na terenu igrali, a ne samo posmatrali utakmicu, bod(ovi) kao nagrada ne bi trebali izostati. Ne treba zaboraviti da Belgiji fale standardni Nainggolan i De Bruyne čiji nedostatak, kao igrača najviše svjetske klase, ipak nije moguće u potpunosti nadomjestiti. Iako Belgiju danas vodi novi selektor u odnosu na prošlu godinu, Baždarević i njegovi igrači sigurno će puno iskoristiti svoja iskustva iz poraza protiv Belgije iz septembra prošle godine (3:1). Ovaj put moramo biti još bolji kod protivničkih prekida, te cijeli svoj tim, uključujući i napadače koristiti za pojedinačno pokrivanje igrača kod belgijskih kornera i slobodnih udaraca. Spahić kao naš najbolji stoper za partnere će u zadnjoj liniji najvjerovatnije imati Zukanovića, Vranješa i Kolašinca. Za siguran nastup odbrane uveliko je važna dobra i organizovana igra veznog reda. Još od povlačenja Zvjezdana Misimovića i sada povrede Muhameda Bešića vezni red naše reprezentacije nije dobio standardnu postavu, pa će Mehmed Baždarević i u ovom susretu vjerovatno morati potegnuti za igračima koji su debitanti kao što je Mato Jajalo ili koji imaju tek jednu ili dvije utakmice za reprezentaciju kao što je Gojko Cimirot. Svakako, šteta što nije bilo prilike da ovi igrači ranije budu isprobani.
img_20161007_145521_366

GRAFIKA: Reprezentacija.ba Iako možda sporiji od Gojka Cimirota, pretpostavka je da će prednost dobiti Mato Jajalo, koji iako debitant, predstavlja iskusnog i kvalitetnog igrača, koji još uz to igra za ekipu Palerma u jakom talijanskom prvenstvu. Na kraju krajeva, navijači FK Sarajevo često ističu kako je Cimirotov talenat pretvoren u kvalitet upravo pod “mentorstvom” svog bivšeg saigrača Jajala. Belgijanci znaju kako je Miralem Pjanić glavna pokretačka snaga BiH, te će veznjak Juventusa stoga sigurno biti stalno “dupliran”, što ostavlja potrebu za još jednim kreativcem u timu. Haris Medunjanin koji je toliko puta donio radost Mehmedu Baždareviću večeras će uz Jajala i Pjanića imati nešto ofanzivniji zadatak. Zaigra li od prve minute, Medunjanin će svojim angažmanom kao nikada do sada morati demantovati sve navijače koji ga nazivaju sporim. Da je u boljoj klupskoj formi sa svojom odličnom tehnikom i prodornošću blizu prvog tima bi bio i Tino Sven Sušić. Na krilima Lulića i Višću i njihova neumorna pluća očekuje puno trčanja u ofanzivi, te posebno defanzivi, a u vrhu napada za očekivati je samog Edina Džeku, čija će efikasnost u prvom redu ovisiti o Pjaniću, Medunjaninu, Višći, Luliću, pa i Jajalu. Bude li potrebe na terenu ćemo sigurno vidjeti i Vedada Ibiševića koji igra u sjajnoj formi. Mnogi smatraju kako bi dobar rezultat u Briselu u potpunosti promijenio odnos snaga u našoj grupi, te otvorio put mogućem plasmanu na SP bez baraža. Za takvo nešto potrebno je 90 minuta borbe, discipline i koncentracije, jer ekipa poput Belgije može visoko kazniti i samo pet minuta vaše loše igre. Formula za zadovoljstvo bh. navijača je uvijek bila jasna – 90 minuta borbe i discipline za cijeli život ponosa! Reprezentacija.ba