Die Zeit: Sada 25 godina zanemarivanja Bosne i Hercegovine uzima svoj danak

Die Zeit: Sada 25 godina zanemarivanja Bosne i Hercegovine uzima svoj danak

“Bosni i Hercegovini prijeti raspad i građanski rat dok Evropska unija to gleda i ne reaguje, mada bi upravo sada bilo potrebno međunarodno posredovanje na najvišem nivou,” navodi se u članku uglednog njemačkog lista Die Zeit.

“Sada 25 godina zanemarivanja uzimaju svoj danak. Bosna je na rubu raspada i građanskog rata. Spoljne sile se mešaju: Rusija i Kina, Mađarska i Srbija. Njemačka daje novog visokog predstavnika međunarodne zajednice u Sarajevu, ali je sa Christianom Schmidtom ponovo nominirala dobronamjernog političara druge klase koji ne uživa autoritet u zemlji. Rusija i Kina ga bojkotuju i on ne može više mnogo da uradi da ublaži tu bijedu. Evropska unija besposleno gleda kako zapadni Balkan postaje ispostava etnonacionalizma koji propagira Rusija,” stoji u članku autora Alana Posenera.

Opisujući Bosnu i Hercegovinu, Posener navodi da je to mala zemlja sa otprilike između 2.7 i 3.3 stanovnika.

“Postoje šale da bi joj prije trebao gradonačelnik, a ne predsjednik. Umjesto toga ima tri predsjednika, dva kvazinacionalna takozvana entiteta i jedan autonomni grad,” piše on, prenosi N1

Posener zatim navodi da se u BiH odvijao rat “između pristalica Velike Srbije s jedne strane i muslimanskih Bošnjaka i Hrvata katolika s druge strane,” te da je poginulo oko 100.000 ljudi, a da je polovina stanovništva ili izbegla ili raseljena. Također navodi da se desio “genocidni masakr nad 8.000 muslimana: prvi genocid u Evropi od Drugog svjetskog rata.”

“Evropa je kao paralizovana to posmatrala. Samo je intervencija SAD-a pod predsjednikom Billom Clintonom okončala ubijanje. Vođe bosanskih Srba, Muslimana i Hrvata su 1995. de facto bili zatvoreni u vojnoj bazi u Daytonu dok nisu potpisali sporazum. Od tada, trupe NATO-a i EU nadziru mir, prokonzul kojeg imenuje Vijeće sigurnosti UN-a – Visoki predstavnik – djeluje kao vrhovna vlast u polukoloniji, sa širokim ovlastima da smijeni političare i poništi zakone,” objašnjava Posener.

Za sada je i dalje mir u Bosni i Hercegovini, “ali nezaposlenost je visoka, a korupcija gora,” piše on, te navodi rezultate jednog istraživanja od prije tri godine po kojima “87 posto ispitanih mladih ljudi reklo je da ne možete dobiti posao bez veze” a “49 posto je željelo napustiti zemlju.”

“One koji su visoko obrazovani i ambiciozni, roditelji šalju vani da izdržavaju porodicu. Stari i odbačeni ostaju. Oni su skloni nacionalističkim parolama i predstavljaju lak plijen za beskrupulozne političare,” dodaje Posener.

On u svome članku tvrdi da je jedan primjer takvog političara član BiH Predsjedništva, Milorad Dodik. Navodi da je Dodik karijeru započeo kao protivnik nacionalističke politike Radovana Karadžića.

“U međuvremenu i sam Dodik bankira na nacionalističku kartu. On negira genocid nad Muslimanima, ali govori o genocidu Muslimana nad Srbima. Dodik vidi Srbe kao žrtve s jedne strane muslimanske ekspanzije od poraza od Osmanlija 1389. godine, s druge strane “njemačke” agresije od 1914. godine: prvo Austrougarske, zatim nacističke Njemačke, a sada EU pod navodno njemačkom dominacijom.”

Posener objašnjava trenutnu političku krizu u Bosni i Hercegovini te navodi da Dodik želi da odcjepi entitet Republiku Srpsku od države, te da je naredni korak da ga “pripoji Srbiji.”

“To bi bio kraj ne samo Dejtonskog sporazuma, već i krhke države Bosne i Hercegovine. Srbija bi postigla jedan od svojih ratnih ciljeva iz 1990-ih: stvaranje etnički uglavnom homogene Velike Srbije,” upozorava on.

Posener je na kraju zaključio da bi stvaranje zasebne vojske u Republici Srpskoj “stvorilo uslove za secesiju ili rat – ili oboje.”

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE