Domaćoj privredi se ne piše dobro: Kod stranaca ne jenjava interes za našom radnom snagom

Domaćoj privredi se ne piše dobro: Kod stranaca ne jenjava interes za našom radnom snagom

U Njemačku i Sloveniju ove godine je preko Agencije za rad i zapošljavanje BiH otišlo ukupno 12.720 radnika, odnosno nešto više nego lani, kada je zaposlenje u ovim državama pronašlo ukupno 12.239 naših građana.

Prema podacima ARZ, do današnjeg dana broj posredovanja za Njemačku je 463, dok je u Sloveniju, do kraja avgusta, otišlo 12.257 radnika.

“U istom periodu prošle godine, u Njemačku je otišlo 360, a u Sloveniju 11.879 radnika. Što se tiče potražnje ovih država za našim radnicima, ona je na nivou prethodne godine. Za osobe koje odlaze u inostranstvo mimo naše agencije nemamo podatke, jer te osobe nisu dužne nigdje da evidentiraju svoj odlazak”, kažu za Srpskainfo u ARZ.

Naravno, stvarni broj onih koji u potrazi za boljim životom u svojoj režiji odlaze u inostranstvo daleko je veći.

To potvrđuju iz privatnih agencija koje posreduju pri zaposlenju naših ljudi u zemljama regiona ili Evrope.

“U Njemačkoj generalno vlada ogromni nedostatak svih profila radnika, posebno od kako su ublažene ili ukinute epidemiološke mjere. Uporedo s tom situacijom građani BiH pokazuju izuzetno veliko interesovanje za odlazak u ovu državu. Njihovo interesovanje iz dana u dan sve je veće i ako se ovako nastavi to bi mogla da bude velika opasnost za domaću privredu”, rekli su za Srpskainfo u agenciji za posredovanje u zapošljavanju iz Münchena.

Prema podacima Unije za održivi povratak i integracije, BiH je lani napustilo oko 170.000 građana, a skoro pola miliona je otišlo od 2013.

Zato ne treba da čudi što se BiH našla na neslavnom prvom mjestu liste zemalja s najvećim smanjenjem broja stanovnika na svijetu. Prema podacima iz izvještaja UN za 2022, ova država zbog negativnih demografskih trendova godišnje gubi više od 1,5 odsto svog stanovništva.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE