Dvostruki aršini Agencije za zaštitu ličnih podataka: Zasmetao izvod, ne i krađa identiteta

Dvostruki aršini Agencije za zaštitu ličnih podataka: Zasmetao izvod, ne i krađa identiteta

Agencija za zaštitu ličnih podataka BiH naložila je Centralnoj izbornoj komisiji BiH da sa svoje stranice ukloni Izvod iz Centralnog biračkog spiska za glasanje van BiH nakon što su brojni građani počeli ukazivati da su im ukradeni lični podaci i da su mimo svoje volje prijavljeni za glasanje. Agencija za zaštitu ličnih podataka BiH je, svjesno ili ne, omogućila krajnju namjeru krađe identiteta, da građani mimo svoje volje budu prijavljeni za glasanje izvan BiH, onemogućivši im da se žale Centralnoj izbornoj komisiji BiH kako bi se spriječile zloupotrebe. Upravo je sprečavanje zloupotreba bio cilj objave podataka.

Izvod iz Centralnog biračkog spiska za glasanje van BiH bio je sastavni dio Centralnog biračkog spiska koji, prema uputama Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE), treba da bude javan. Objavljen je na zvaničnoj stranici Centralne izborne komisije BiH Izbori.ba tek kada je bio zaključen.

U objavljenom Izvodu iz Centralnog biračkog spiska za glasanje van BiH bilo je navedeno ime i prezime potencijalnih glasača, mjesto gdje su prijavljeni za glasanje i mjesto gdje će glasati, kao i godina rođenja. Međutim, nisu bili objavljeni svi podaci, poput adrese stanovanja, datuma rođenja, matičnih brojeva…

Centralna izborna komisija BiH je na sjednici održanoj 1. oktobra 2020. godine donijela Odluku o utvrđivanju i objavi broja birača upisanih u izvod iz Centralnog biračkog spiska za glasanje izvan BiH za Lokalne izbore 2020. godine sa upisanih 101.771 biračem. Odbijen je upis za 27.960 birača.

Pet dana nakon što je Izvod iz Centralnog biračkog spiska za glasanje van BiH objavljen, tačnije 6. oktobra, saopćeno je da je Centralna izborna komisija BiH zaprimila više od 3.500 podnesaka. Smatra se da je taj broj do danas znatno porastao. Pritom, veliki je broj građana koji uopće nisu provjeravali spisak.

Željko Bakalar, predsjednik Centralne izborne komisije BiH, upozorio je ranije za Klix.ba da se izborne prevare najčešće vrše uz pomoć duplih ili fiktivnih prijava ljudi koji ostvaruju svoja izborna prava, ali su bez njihovog dopuštenja i znanja prijavljeni za glasanje na izborima.

“U prometu su lični dokumenti građana, kojima pristup imaju neke službe, privatne ili pravne osobe. Veliki broj kopiranih ličnih dokumenata je u posjedu političkih stranaka i te stranke onda, uz ispunjen obrazac i kopiju dokumenta, fiktivno prijave osobe da glasaju van BiH”, kazao je Bakalar.

Direktor Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH Petar Kovačević bio je nedostupan za komentar. U Centralnoj izbornoj komisiji BiH, s druge strane, negoduju što u vrijeme dok se suočavaju sa najozbiljnijom krađom identiteta, Agencija za zaštitu ličnih podataka brine za identitet građana sa spiska za glasanje van BiH.

Zbog toga su najavili da će zatražiti sudsku zaštitu, što zbog predstojećih Lokalnih izbora, što zbog svih narednih…

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE