Džumhur je izgubio, ali se vraća kao pobjednik

dzumhurTomaš Berdych, sedmi igrač svijeta, bio je ipak prejak za našeg mladog tensiera Damira Džumhura u trećem kolu Australian Opena sa 6:4, 6:2, 6:2.

Nakon nekoliko sjajnih partija i senzacija na Australian Openu, Džumhurov protivnik u trećem kolu bio je sjajni i za Damira danas, nažalost, nepobjedivi češki teniser. Ipak, Damir je pokazao da ima veliki potencijal, te ide kući kao pobjendik unatoč porazu. Pružio je veliku borbu, imao neke zapažene poene i definitivno nas sve učinio ponosnima.

U prva tri Berdychova servis-gema Džumhur nije uspio da osvoji nijedan poen. Čeh je lagano uzimao te gemove, a u prvom gemu na meču Čeh je imao tri break lopte, no nijednu nije iskoristio. Tek u sedmom gemu je Džumhur osvojio prvi poen na servis Berdycha. U 10. gemu Bedych pravi break. Koristi prvu od tri set lopte i to nakon duple servis-greške našeg tenisera.

I drugi set počinje slično kao i prvi. I Tomaš i Damir su uspješno odrađivali svoje servis-gemove. Damir je pronalazio rješenje da osvoji gemove koje je servirao, no nije bilo rješenja za sjajne servise njegovog protivnika.

Berdych drugi break na meču pravi u šestom gemu drugog seta. Poveo je s 4:2, odbranio break u narednom gemu i na kraju mirno priveo set kraju. Mada, u tom sedmom gemu je Džumhur briljirao, odigrao neke vrhusnke poteze, ali se Berdych uspio provući i povesti s 5:2. Za kraj drugog seta Berdych je napravio novi break (6:2).

Rutinski je Berdych uzeo gem na otvaranju trećeg seta, a na isti način je uzvratio i Damir. U četvrtom gemu Berdych prijeti da oduzme servis Džumhuru. Poveo je 30:0, no Sarajlija pravi preokret, te poravnava na 2:2 u gemovima. Berdych s nulom uzima peti gem u trećem setu (3:2), pa pravi break (prvi u trećem setu) u narednom gemu za 4:2. Imao je dvije break šanse naš teniser u sedmom gemu, no ne uspijeva doći do prvog breaka na meču. Na kraju je još jedan break napravio Berdych i treći, baš kao i drugi set, dobio sa 6:2.

Tako je Džumhurov nastup na turniru u Melburnu završen. Radovali smo se pobjedama, posebno onoj protiv Dodiga. Damir je bio sjajan i protiv Berdycha, ali bilo je nerealno očekivati da prođe dalje. Nadali smo se potajno. Ipak, Damir je ponos svih Bosanaca i Hercegovaca i pred njim je sasvim sigurno velika karijera. On je jedan od primjera kako se u životu sve može.