Englezi deklasirali Ukrajince za polufinale Evropskog prvenstva

Fudbalska reprezentacija Engleske je posljednji polufinalista Evropskog prvenstva. „Gordi Albion“ je u četvrtfinalu razbio Ukrajinu te sa visokih 4:0 slavio u posljednjem četvrtfinalnom okršaju odigranom na rimskom Olimpiku.

Englezi su do vodstva stigli već u 4. minuti kada je Rahim Sterling (Raheem) sjajno proigrao Harija Kejna (Kane) koji šalje loptu pokraj ukrajinskog golmana. Na odmor se otišlo pri tom rezultatu, a onda furiozno drugo poluvrijeme u kojem Englezi za pet minuta postižu dva pogotka.

Prvo je Hari Megvajer nakon 30ak sekundi iskoristio centaršut Luka Šoa (Luke Shaw) i pogodio, da bi četiri minute kasnije njegov imenjak Kejn došao do svog drugog gola na utakmici, a trećeg za Englesku. Ponovo je asistent bio isti, Šo je dobro centrirao, a napadač „Gordog Albiona“ se samo naklonio i pospremio loptu u mrežu.

Konačnih 4:0 postavio je Džordan Henderson u 63. minuti, svega šest minuta po ulasku u igru. I Henderson je pogodio glavom nakon kornera Mejsona Maunta. Golman Džordan Pikford (Jordan Pickford) je i dalje nesavladiv, pošto i nakon pete utakmice nije vadio loptu iz svoje mreže – Engleska je jedini tim koji nije primio gol na ovom prvenstvu.

Engleska će u polufinalu igrati protiv Danske koja je ranije danas sa 2:1 porazila Češku. Ovaj polufinalni duel, kao i onaj Italije i Švicarske igrat će se na Vembliju.

Italija i Španija će igrati u utorak (6. juli), a dan kasnije snage će odmjeriti Danska i Engleska.

TOK UTAKMICE

90. – Kraj utakmice!

88. – Sami finiš utakmice.

79. – Odavno je poznat pobjednik utakmice u Rimu i posljednji polufinalista. Engleska će na Vembliju u srijedu (7. jula) igrati sa Danskom za veliko finale.

73. – Sautgejt pravi još jednu izmjenu. Iz igre izvlači dvostrukog strijelca Harija Kejna, a na teren će Dominik Kalvert Luin.

70. – Bila je to dobra prilika za Ukrajince da postignu utješni pogodak. Nakon što je Pikford pogriješio, lopta je došla do Jaremčuka koji sa 30ak metara nije uspio pospremiti loptu u prazan gol.

64. – Jedna promjena u ukrajinskom timu i čak tri u engleskom. Kod Ukrajinaca Makarenko je zamijenio Sidorčuka, dok je Sautgejt iz igre izvadio Šoa, Sterlinga i Filipsa, a na teren je poslao Tripijea, Rašforda i Belingema.

63. – GOOOOOOOOOL! Džordan Henderson pogađa nakon dobrog kornera Maunta, sada je 4:0!

62. – Sjajna parada Buščana nakon odličnog volej šuta Kejna! Čuvar mreže Ukrajine ne da Kejnu da dođe do het-trika.

58. – Englezi bez obzira na visoku prednost i dalje napadaju.

56. – Geret Sautgejt pravi prvu izmjenu. Umjesto Rajsa u igri je Džordan Henderson.

50. – GOOOOOOOOOL! Hari Kejn ponovo pogađa! Sjajna akcija Engleza, Sterling petom dodaje za Šoa, ovaj nabacuje loptu na glavu Kejnu koji se samo naklonio i lopta je u mreži. Engleska sada vodi 3:0!

47. – GOOOOOOOOOL! Nevjerovatno, Englezima je za drugi gol bilo potrebno samo 35 sekundi u nastavku. Hari Megvajer je iskoristio centaršut sa lijeve strane i udvostručio prednost svog tima!

46. – Počelo je drugo poluvrijeme.

45. – Kraj prvog poluvremena.

45. – Tri minute sudijske nadoknade u prvom dijelu.

43. – Šaparenko je šutirao izvan šesnaesterca, ali lopta ide pored lijeve stative Pikfordovog gola.

39. – Šo je uposlio Sanča, ovaj iz okreta šutirao pravo u Buščana. Na kraju je signalizirana i nedozvoljena pozicija.

37. – Dobra akcija Ukrajinaca, na kraju je Zinčenkov pokušaj izblokiran. Odličan u odbrani bio je Kalvin Filips.

35. – Ševčenko je primoran mijenjati. Umjesto povrijeđenog Krivtsova u igri je Cigankov.

32. – Topovski udar Deklana Rajsa, ali brani to dobro postavljeni Buščan.

29. – Šo je ubacio loptu sa lijeve strane, a najviši u skoku bio je Kejn koji loše šutira. Ostaje 1:0 za Englesku.

28. – Englezi sakrili loptu od Ukrajinaca koji su se povukli duboko na svoju polovicu.

• Kejn: Postigao drugi gol na Euru Foto: AFP

22. – Opasna situacija pred golom Ukrajine, ali niko od engleskih fudbalera nije natrčao na Sterlingovu povratnu loptu.

17. – Prilika za Ukrajinu! Iznenada se otvorila šansa za Ukrajince, na kraju Jaremčukov udarac brani Pikford.

11. – Period igre u kojem je Ukrajina imala loptu više u svom posjedu, ali nisu uspjeli kreirati nešto što bi ugrozilo gol Pikforda.

4. – GOOOOOOOL! Heri Kejn je dobio loptu u prostor od Sterlinga, a onda matirao Buščana! Odlično otvaranje susreta za Englesku koja vodi!

1. – Počela je utakmica na Olimpiku, prvi sa centra krenuli su Ukrajinci.

0. – Slijedi intoniranje himni, prvo Engleske, a onda i Ukrajine.

0. – Igrači obje ekipe izlaze na travnjak Olimpika.

Fudbaleri Ukrajine i Engleske će od 21 sat istrčati na travnjak stadiona Olimpiko u Rimu na posljednji četvrtfinalni duel Evropskog prvenstva. Pobjednik ovog duela će se pridružiti Španiji, Italiji i Danskoj koje su ranije izborile polufinale.

Pravdu na utakmici između Ukrajine i Engleske dijelit će njemački sudija Feliks Brih (Felix Brych). Nijemac je na ovom Euru sudio u utakmici Nizozemske i Ukrajine (3:2), pa je poslije dijelio pravdu u pobjedi Belgije nad Finskom (2:0).

UKRAJINA (3-4-3): Buščan (Buschan), Zabarni (Zabarnyi), Kritsov (Krytsov), Matvienko, Karavaev, Sidorčuk (Sydorchuk), Zinčenko (Zinchenko), Mikolenko (Mykolenko), Šaparenko, Jaremčuk (Yaremchuk) i Jarmolenko (Yarmolenko)

ENGLESKA (4-3-3): Pikford (Pickford), Volker (Walker), Stons (Stones), Megvajer (Maguire), Šo (Shaw), Filips (Philips), Rajs (Rice), Sančo (Sancho), Maunt (Mount), Sterling i Kejn (Kane).