EP Samsun – BiH nakon velikog preokreta pobijedila Izrael

Juniorka košarkaška reprezentacija BiH pobjedom je počela nastup na Evropskom prvenstvu u turkom Samsunu. BiH je u prvom susretu grupne faze takmičenja nakon velikog preokreta i produžetka savladala reprezentaciju Izraela rezultatom 103:102.

Prvo poluvrijeme susreta pripalo je reprezentaciji Izraela u gotovo svim segmentima igre. Već u prvoj četvrtini utakmice protivnik BiH je igrao mnogo bolju košarku, te konstantno povećavao rezultatsku prednost.

Prva četvrtina završena je rezultatom 24:16 u korist Izraelaca, koji su i u drugom periodu igre nastavili igrati mnogo bolje od BiH. BiH je u prvih 20 minuta meča u Samsunu izgubila veliki broj lopti, a Izrael je to koristio za brze kontranapade i lake poene.

Mladi izraelski košarkaši pogodili su i veliki broj šuteva za tri poena, na šta je selektor BiH Josip Pandža jučer upozoravao, ali njegovi košarkaši nisu imali odgovor na takvu igru protivnika.

Prvo poluvrijeme završeno je sa 17 poena prednosti u korist Izraela (49:32), ali u drugom poluvremenu uslijedio je veliki prokret bh. košarkaša.

Treće četvrtina donosi mnogo bolju reprezentacije BiH koja dobrom odbranom i serijom koševa tri minute do kraja perioda dolazi na devet poena zaostatka  (58:49).

BiH je u dva navrata uspjevala doći na osam poena zaostatka, ali Izrael do kraja perioda na krilima rapoloženog Eboa uspjeva vratiti 11 poena prednosti (66:55). Sedam minuta do kraja BiH dolazi na dva poena zaostatka (69:67), ali Ebo polaganjem i dodatnim slobodnim bacanjem vraća pet poena predosti svom timu.

Odlična igra selekcije BiH nastavljena je i u narednim minutama, te Pandžini izabranici u potpunosti prokreću utakmicu u svoju korist i pet minuta do kraja dolaze do tri, a zatim i do pet poena prednost (76:71).

U narednim minutama tri vezane greške reprezentacije BiH vraćaju Izrael na samo dva poena zaostatka, BiH održava prednost zahvaljujući tri pogođene trojke Sanija Čampare, ali Izrael također pogađa svoje šuteve i ostaje u ovom meču.

Trinaest sekundi do kraja BiH je imala tri poena prednosti, ali Izrael u posljednjoj sekundi pogađa trojku za odlazak u produžetke. Regularni tok meča završen je rezultatom 90:90.

U produžetku se igralo koš za koš, BiH je održavala dva do tri poena prednosti, te na kraju slavila rezultatom 103:102, iako je Izrael imao šut za pobjedu koji je promašio Ebo.

BiH je do pobjede predvodio Džanan Musa s 24 poena, šest skokova i pet asistencija, dok je Sani Čampara dodao 23 poena. U timu Izraela Ebo je imao 30 poena i šest asistencija a Zoosman je dodao 23 poena, osam skokova i sedam asistencija.

Mladi bh. košarkaši upisali su prvu pobjedu u grupi C Evropskog prvenstva u Turskoj, a utakmicu drugog kola grupne faze igrat će sutra u 12 sati protiv selekcije Litvanije.