EU: Ako BiH želi dati ekonomiji šansu, mora smanjiti poreze

EU: Ako BiH želi dati ekonomiji šansu, mora smanjiti poreze

U Bosni i Hercegovini na plaću od 1000 eura dažbine iznose 800 eura.

Ako želi da joj gospodarstvo stane na noge, Bosna i Hercegovina mora pod hitno smanjiti namete na plaće radnika, zaključak je Europske unije.

Među šest prioritetnih mjera koje bh. vlasti odmah moraju donijeti na prvom mjestu je rezanje tih dažbina kako bi se povećala zaposlenost i kako bi ekonomija postala konkurentna, piše Dnevni list.

Vladini izdaci

To stoji i u briselskom sporazumu za rast i zapošljavanje u BiH uz zahtjev da se nameti na plaće spuste na ispod 35 posto, piše Dnevni list.

Podatak da je prema istraživanju Svjetske banke od 189 država BiH na 135. mjestu prema kriterijima za “jednostavnost plaćanja poreza”, dovoljno objašnjava situaciju. Međunarodni monetarni fond je izričit:

U BiH se mora smanjiti stopa socijalnih doprinosa kroz smanjenje tekućih vladinih izdataka, mora se proširiti porezna baza kako bi se uključilo više izvora, mora se poboljšati učinkovitost u zdravstvenim i mirovinskim sustavima zamjenom udjela financiranja iz drugih izvora prihoda kao što je PDV. Time bi se smanjila siva ekonomija, rad na crno i povećao broj onih koji plaćaju doprinose.

Siva ekonomija u BiH, odnosno rad na crno, ima ogromne, zapravo dramatične razmjere i jednostavno guši državu i njezino gospodarstvo. Svakako da su ogromni nameti na plaće jedan od ključnih razloga.

Kako ističu u Europskoj uniji, a na osnovi preciznih analiza koje su radili, mnogi poslodavci svjesno izbjegavaju platiti nerazumno ogromne poreze i doprinose na plaće zaposlenika i radije plaćaju kazne zbog neprijavljenih radnika.

– Poslodavac na plaću radnika od 1000 maraka mora vlastima platiti u prosjeku 600 maraka kroz poreze i socijalne doprinose – stoji u briselskom sporazumu za rast i zapošljavanje u BiH. To u svakom slučaju demotivira poslodavce, sprječava zapošljavanje novih radnika i uništava konkurentnost bh. gospodarstva.

Iskustva drugih

Zahtjev da se nameti na plaće radnika odmah spuste ispod 35 posto, odnosno da ne prelaze taj postotak, “uvukao” bi BiH u red normalnih europskih država i zasigurno omogućio nove investicije. Konačni cilj smanjenja tih i takvih poreza i doprinosa je održiva ekonomija i socijalna zaštita.

Iz Europske unije, Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda savjetuju BiH da prouči i primijeni iskustva drugih zemalja.

Od svih država članica Europske unije najveći porez na plaće radnika ima Francuska – 47 posto. U Njemačkoj iznose oko 45, a u Austriji, Italiji, Mađarskoj oko 40 posto. Ispod 30 posto su nameti na plaće radnika u Velikoj Britaniji, Islandu i Švicarskoj, a između 30 i 35 posto iznose u Nizozemskoj, Norveškoj, Poljskoj, Bugarskoj.

U zemljama regije također su dažbine niže nego u BiH. Tako, primjerice, na plaću od 1000 eura poslodavci u Makedoniji plaćaju poreze i doprinose u iznosu od 540, u Srbiji 670, Crnoj Gori 660, Sloveniji 740 eura. U Bosni i Hercegovini na plaću od 1000 eura iznose 800 eura.

fokus.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE