Hadžibegić naredne sedmice otkriva karte: Povrede i forma brinu selektora

Naša fudbalska reprezentacija će tačno za tri sedmice odigrati prvu kvalifikacionu utakmicu za Evropsko prvenstvo 2024. Prvi protivnik „Zmajeva“ je Island na zeničkom Bilinom Polju (23. mart – 20.45 sati), a tri dana kasnije slijedi gostovanje Slovačkoj u Bratislavi.

Širi spisak

I dok se ponovo zagrijava navijačka atmosfera oko našeg državnog tima, novi-stari selektor reprezentacije BiH rješava igračku križaljku za konačni spisak od 23 igrača, koji će objaviti iduće sedmice, a najkasnije do 9. marta.

No, s obzirom na povrede Ibrahima Šehića, Adnana Kovačevića, Matea Sušića, Miralema Pjanića i Muhameda Bešića (Pjanić i Bešić sigurno neće biti na raspolaganju selektoru za prve dvije utakmice), te činjenicu da većina standarnih reprezentativaca nisu starteri u svojim klubovima ili u takmičarskom ritmu, nije isključeno da na prvobitnom spisku igrača bude 24 ili 25 igrača.

Ibrahim Šehić, Amir Hadžiahmetović, Haris Hajradinović…, nisu igrali takmičarske utakmice skoro mjesec zbog razornih zemljotresa u Turskoj. Dennis Hadžikadunić još nije odigrao ni minut za Majorku. Sanjin Prcić je u posljednje dvije utakmice odigrao 24, odnosno 22 minute, Amer Gojak je tek nedavno sanirao povredu i vratio se u konkurenciju za tim, a Dino Hotić u nastavku sezone šansu za igru dobija na „kašičice“, jer mu na kraju sezone ističe ugovor sa Serkl Brižom.

Kada su u pitanju napadači, Smail Prevljak je u posljednje dvije prvenstvene utakmice odigrao ukupno četiri minute (jednu je bio rezerva).

Premijer liga

Selektor Hadžibegić u utorak je bio na Grbavici, gdje je gledao prvu utakmicu četvrtfinala Kupa BiH Željezničar – Zvijezda Gradačac 2:1.

– Nema dobre reprezentacije bez igrača iz domaćih klubova – često ponavlja prvi strateg „Zmajeva“.

Nije tajna da su na Grbavici priželjkivali da selektor Hadžibegić u igrački kadar uvrsti veznjaka „Plavih“ Armina Hodžića (22), ali on je van stroja zbog povrede.

No, s obzirom na pomenute probleme u zadnjoj liniji nije isključeno da u konkurenciji za Island i Slovačku ponovo uskoči iskusni, tridesetpetogodišnji Edin Cocalić. Također, na Koševu priželjkuju pozive ofanzivcu Almedinu Ziljkiću ili Dalu Varešanoviću, Pod Bijelim Brijegom lijevom bočnom Josipu Ćorluku, u Veležu stoperu Samiru Zeljkoviću, a tu je i napadač Nermin Haskić… Uz sve navedene, u čekaonici su i napadač mađarske Kisvarde Jasmin Mešanović, stoper Šerifa Stjepan Radeljić…

Tahirović novo ime

Selektor Hadžibegić je već najavio da će na prvom spisku biti igrači koje su pozivala dva prethodna selektora – Dušan Bajević i Ivajlo Petev (Ivaylo), a sada je tu i Benjamin Tahirović iz Rome.  Također, od povrede se konačno oporavio i Ermin Bičakčić (Hofenhajm).

U Ligi nacija Petev je koristio sljedeće igrače:

Golmani: Ibrahim Šehić (povrijeđen), Kenan Pirić, Nikola Vasilj.

Odbrana: Anel Ahmedhodžić, Dennis Hadžikadunić, Siniša Saničanin, Besim Šerbečić, Sead Kolašinac, Eldar Ćivić, Amar Dedić, Jusuf Gazibegović, Mateo Sušić, Hrvoje Miličević, Adnan Kovačević (povrijeđen), Haris Hajradinović.

Vezni red: Mateo Sušić, Amir Hadžiahmetović, Muhamed Bešić (povrijeđen), Gojko Cimirot, Rade Krunić, Miralem Pjanić (povrijeđen), Sanjin Prcić, Dino Hotić, Amer Gojak, Dario Šarić, Vladan Danilović.

Napad: Haris Duljević, Miroslav Stevanović, Ermedin Demirović, Edin Džeko, Smail Prevlja, Kenan Kodro, Luka Menalo.