I SAD i Iran spremni na eskalaciju rata ako propadnu mirovni napori

I SAD i Iran spremni na eskalaciju rata ako propadnu mirovni napori

Sjedinjene Države prijete Iranu da će napasti još snažnije ako ne prihvati američki mirovni prijedlog, a Teheran uzvraća prijetnjom blokade još jedne važne morske rute, gotovo mjesec dana od početka rata na Bliskom istoku s globalnim posljedicama.

Sjedinjene Države i Izrael koordinirano su napali Iran 28. veljače, a Iran je odgovorio napadima na Izrael, američke baze i zaljevske zemlje.

Sada se razmatra Trumpov plan s 15 točaka koji je Iranu prenio Pakistan.

Američka administracija odbila je otkriti detalje plana, ali je rekla da neki medijski izvještaji nisu tačni.

Izvori iz izraelskog kabineta tvrde da plan sadrži uklanjanje iranskih zaliha obogaćenog uranija, zaustavljanje iranskog programa obogaćivanja uranija, ograničenja iranskog programa balističkih raketa i prekid iranske podrške regionalnim saveznicima poput libanonskog Hezbolaha.

Bijela kuća je saopćila u srijedu da će Sjedinjene Države udariti Iran “snažnije nego ikad prije” ako Teheran ne prihvati prijedlog.

Očekuje se da će Washington poslati još hiljade vojnika na Bliski istok, rekla su Reutersu dva izvora upućena u to pitanje.

Visoki iranski dužnosnik rekao je za Reuters da iranski odgovor na američke prijedloge o okončanju rata “nije bio pozitivan”, ali da ga Teheran još uvijek proučava.

Iranski ministar vanjskih poslova Abas Arakči izjavio je u srijedu da Teheran ne pregovara sa SAD-om iako se poruke prenose preko posrednika.

Arakči poručuje da Iran zahtijeva trajni prekid rata i odštetu za razaranja.

Iran zahtijeva suverenitet nad Hormuškim tjesnacem kao svoje “prirodno, zakonsko pravo”, prenijela je iranska Press TV pozivajući se na dužnosnika.

Teheran je posrednicima rekao da izraelski rat u Libanonu mora biti obuhvaćen sporazumom o prekidu vatre, reklo je Reutersu šest regionalnih izvora upoznatih sa stajalištem Teherana.

Iran je ukazao i na vlastitu sposobnost eskalacije ako se ne postigne primirje. Zaprijetio je da će poduzeti mjere i blokirati još jednu ključnu morsku rutu, Crveno more i tjesnac Bab al-Mandab, koji nudi alternativnu izvoznu rutu za dio nafte iz Perzijskog zaljeva.

Teheran je naveo i da raspolaže obavještajnim podacima da Sjedinjene Države planiraju okupirati iranski otok uz potporu regionalne zemlje te da će, ako to učine, napasti vitalnu infrastrukturu u toj zemlji, ne navodeći o kojoj zemlji se radi.

Visoki izraelski odbrambeni dužnosnik rekao je da je Izrael skeptičan hoće li Iran pristati na američke uslove, ali je zabrinut i da bi Trump mogao napraviti ustupke.

Izrael želi da bilo kakav sporazum zadrži mogućnost izvođenja preventivnih napada, rekao je drugi izvor.

Izraelski vojni glasnogovornik rekao je u četvrtak da je trenutna misija nastaviti uništavati iranske vojne sposobnosti te da je Izraelu preostalo “još puno ciljeva”.

Komentarišite članak:
Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
FISFISFISFIS

NAJNOVIJE

FIS