Incident u gradskoj vijećnici Mostara: Vlasnik MHE izvrijeđao aktivisticu

Incident u gradskoj vijećnici Mostara: Vlasnik MHE izvrijeđao aktivisticu

Javna rasprava o malim hidroelektranama, koja je trebala polučiti rješenja i ideje za bolju životnu okolinu u Mostaru, obilježena je incidentom te su u gradskoj vijećnici Mostara u nedostatku argumenata prijestolje zauzeli primitivizam i verbalno nasilje.

Jedan od vlasnika male hidroelektrane, nakon što mu je ponestalo argumenata rasprave, počeo je da vrijeđa eko-aktivisticu ispred Udruženja “Aarhus centra”.

“Joj kako si grdna, j*bo auto koje treba farbati“, kazao je obraćajući se aktivistici koja ga je upozoravala da se ne izražava vulgarno. Na to joj je odgovorio da može biti još vulgarniji.

“Ja sam kočijaš po zanimanju…”, rekao je, te dodao, “Kako te nije stid, došla si ovdje, nacrtala si se ko’ mačka…. Kako te nije sramota, plaćate tamo…”, nastavio je obrušavajući se na aktivisticu koju je u paljbi uvredljivih epiteta nazvao “bezobraznicom bezobraznom”.

“Ti ćeš prozivati nekoga da je tajkun, šta si ti, ti si jedna obična flundra”, kazao je ljutito napuštajući mostarsku gradsku vijećnicu. Ovaj događaj zgrozio je sve prisutne koji su imali namjeru da vode diskusiju o jednom važnom pitanju od krucijalnog značaja za čitavu zemlju.

Tako se rasprava pretvorila u sramotnu lakrdiju, a odmjeravanje mišića uvredama je zasjenilo snagu argumenata koje su se brojni sudionici za ovaj susret pripremali danima.

Javna rasprava u Mostaru je održana o Nacrtu zakona o dopunama Zakona o električnoj energiji u Federaciji BiH u organizaciji Koalicije za zaštitu rijeka BiH, te je kupila udruženja koje se već više od desetljeća bore za očuvanje rijeka od malih hidroelektrana.

Oni su istaknuli da taj zakon predstavlja početni i ključni korak u reguliranju problematike izgradnje malih hidroelektrana.

Dom naroda Parlamenta Federacije BiH, kako su podsjetili jednoglasno je 2021. godine podržao nacrt zakona kojim se predviđa obustavljanje izdavanja energetskih dozvola za male hidroelektrane, osim za podnosioce zahtjeva za energetske dozvole koji do stepena na snagu ovog zakona imaju zaključene ugovore o dodjeli koncesije. Njima se daju dodatne tri godine da prikupe ostale dozvole i saglasnosti potrebne za izdavanje energetske dozvole.

“Navedene zakonske izmjene zaustavit će gradnju 100 do 150 malih HE i spasiti stotine kilometara posljednjih divljih i pitkih bosanskohercegovačkih rijeka. Male hidroelektrane donose korist isključivo bogatim investitorima, koji nelegalno ili nelegitimno uzurpiraju naša javna dobra. U tome su saglasne kako lokalne zajednice, tako i znanstvena i stručna javnost nezavisna od investitora”, naglasili su iz Koalicije.

Kažu kako očekuju da Vlada Federacije i oba doma Parlamenta u najkraćem mogućem roku usvoje Zakon o dopunama Zakona o električnoj energiji u Federaciji Bosne i Hercegovine i tako beskompromisno okončaju biznis s malim hidroelektranama koji je prijetio da uništi hiljade kilometara rijeka.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE