Internet “prekinuo” mobilnu vezu u BiH: Internet i njegove aplikacije preuzimaju primat od telekom operatera u BiH, Fiksna telefonija nastavlja pad
Broj korisnika mobilne telefonije u BiH je u prošloj godini smanjen za više od 85.000, odnosno 1,36 odsto, što je prvi značajan pad od početka korištenja ove vrste telekomunikacionih usluga, pokazuju podaci nadležnih institucija.
Ako se tome doda da je pad u oblasti fiksne telefonije u BiH prošle godine dodatno produbljen, dolazi se do zaključka da prenos glasa više nije zanimljiv, već da internet i njegove aplikacije preuzimaju primat od telekom operatera u BiH, pišu Nezavisne novine.
Podaci Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) BiH pokazuju da je u BiH na kraju prošle godine bilo 3,44 miliona korisnika mobilne telefonije, što predstavlja pad od 1,36 odsto u odnosu na godinu ranije. “Novi trend je rast broja postpaid pretplatnika od 10 odsto, te pad prepaid pretplatnika od 4,2 odsto. Takođe, u opadanju je i broj poslatih SMS poruka od oko 15 odsto, te MMS poruka od 32,5 odsto”, navodi se u informaciji RAK BiH. Pored toga, dodaju da je stopa prenesenih brojeva u mobilnoj telefoniji porasla na godišnjem nivou 68,5 odsto, te ih je sada oko 26.600. Tržišni lider u bh. mobilnoj telefoniji je “BH Telecom” sa 44,89 odsto udjela, zatim “Telekom Srpske”, koji kontroliše 40,73 odsto tržišta, te “HT Eronet” sa 13,94 odsto, dok su svi ostali poput “Izi Mobile”, “Blicnet”, “Logosoft” sa dosta manjim udjelom. Međutim, bitno je naglasiti da je stopa penetracije interneta u BiH na kraju prošle godine premašila 70 odsto.
Naime, širokopojasni pristup internetu u BiH ima blizu 635.000 korisnika, što je povećanje za 1,3 odsto u odnosu na godinu ranije. “Stopa penetracije iznosi 72,7 odsto i povećana je za 5,2 odsto u odnosu na kraj 2014. godine. Broj xDSL priključaka je veći od 372.000 i raste sporijim tempom od priključaka putem kablovske mreže kojih ima više od 200.000”, naveli su iz RAK BiH i dodali da na bh. tržištu ima ukupno 69 internet operatera. Slobodan Dragičević, sekretar Udruženja za informaciono-komunikacione tehnologije (IKT) u Privrednoj komori RS, rekao je da je broj pretplatnika očigledno u stagnaciji. Uprkos tome, on je kazao da domaće telekomunikacione kompanije trenutno nemaju nikakvo alternativno rješenje, jer su u svim svojim aktivnostima najčešće bile usmjerene na prenos govora.
“Do tog pada je došlo zbog pojave raznih servisa koji omogućavaju da se prenos glasa, govora i video-prenos sprovode uz pomoć nekih drugih servisa, aplikacija i provajdera na internetu. Kada govorimo o tome, prije svega mislimo na Viber, Hangouts, te mesindžeri koji postoje u okviru Facebooka, te Skype konekcije i drugi”, rekao je Dragičević. Dakle, on je zaključio da telekom operaterima u BiH jedan od najvećih problema predstavljaju upravo ovi servisi, prije svega Viber, koji je dijelom najrašireniji. Sada se, kako kaže, uzimaju najjednostavniji paketi mobilne telefonije za krajnjeg korisnika, te podešava da tu postoji određen bonus u smislu prenosa glasa i u smislu obezbjeđenja interneta. “S obzirom na to da je pokrivenost bežičnom mrežom interneta velika i prisutan je na svakom koraku, ljudi su najčešće u toj glasovnoj komunikaciji usmjereni preko ovih servisa”, pojašnjava Dragičević.
Sve ovo, kazao je on, bitno utiče i na poslovanje telekom operatera, podsjećajući da je “M:tel” u Srbiji kao novinu pokušao s uvođenjem nove usluge, takozvanim claud servisom. Kada je u pitanju budućnost, Dragičević smatra da telekom operateri moraju obezbijediti i korištenje mreže 4G, koja je već u svijetu u funkciji, dok kod nas ni 3G mreža nije dovoljno korištena. S tim u vezi, ocijenio je da je razvoj cijelog informacionog društva, generalno u BiH, na niskom nivou.
Kada je u pitanju fiksna telefonija, zvanični podaci pokazuju da je ukupan broj telefonskih fiksnih linija na kraju prošle godine iznosio oko 701.000 i za 10,4 odsto je manji nego u istom periodu 2014. godine. Novi operateri, kojih ima 13, stekli su više od 78.000 vlastitih pretplatnika, što je za gotovo petinu više nego godinu ranije, a njihov tržišni udio već premašuje 10 odsto. Najveći tržišni kolač u fiksnoj telefoniji zauzima “BH Telecom” sa 41,16 odsto, “Telekom Srpske” posjeduje udio od 35,48 odsto, a “HT Eronet” od 13,32 odsto, objavile su Nezavisne novine.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE