Inženjeri MIT-a napravili prenosni uređaj koji od morske pravi vodu za piće

Inženjeri MIT-a napravili prenosni uređaj koji od morske pravi vodu za piće

Tim naučnika s MIT-a stvorio je uređaj koji pretvara morsku vodu u čistu pitku vodu pritiskom na dugme i može biti posebno koristan za ljude koji žive u primorskim mjestima poput Kalifornije koji se suočavaju sa sušama potaknutim klimatskim promjenama.

Novi uređaj za desalinizaciju (izraz koji se koristi za opisivanje mašine koji može ukloniti so iz morske vode) je otprilike veličine kofera, teži manje od 10 kilograma i koristi manje energije od punjača za mobitele, navodi se u članku objavljenom u časopisu Environmental Science and Technology. Pritiskom na dugme može automatski stvoriti pitku vodu koja premašuje standarde kvalitete vode Svjetske zdravstvene organizacije.

Sunčeva svjetlost mogla bi biti ključ za pretvaranje naših okeana u vodu za piće, prenosi Yahoo News.

– Čak i dijete u vrtiću može nositi i koristiti jedinicu za desalinizaciju – rekao je za Daily Beast Junghyo Yoon, naučnik u Istraživačkom laboratoriju elektronike na MIT-u i koautor rada.

Uređaj se ne oslanja na filtere poput tradicionalnih strojeva za desalinizaciju. Zbog svoje prenosivosti i nedostatka filtera koje je potrebno zamijeniti, ima širok raspon primjena, uključujući slanje u primorske zajednice, izbjeglice zbog klimatske katastrofe ili čak pripravnike za sudnji dan, kaže Yoon.

– Moj tim i ja radimo na tehnologiji desalinizacije već više od deset godina – rekao je za Daily Beast Jongyoon Han, profesor elektrotehnike te biološkog inženjerstva na MIT-u i glavni autor rada.

Yoonov i Hanov novi uređaj rješava nekoliko problema koji muče većinu komercijalno dostupnih mašina za desalinizaciju. Kao prvo, guranje vode putem pumpi kroz filtere je prilično energetski intenzivno pa je teško stvoriti manju, prijenosnu verziju. Umjesto toga, uređaj tima MIT-a oslanja se na proces koji se naziva polarizacija koncentracije iona (ICP), koji koristi električno polje koje se šalje kroz membrane iznad i ispod kanala vode. Polje odbija nabijene čestice i onečišćenja u poseban kanal vode koji se odbacuje. To omogućava proizvodnju čiste, pitke vode.

– Primjenjujemo električno polje u protoku vode i električna energija pomaže ukloniti čestice poput soli u vodi. To je osnovni princip procesa desalinizacije uređaja – objasnio je Yoon.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE