Italija u drami nakon penala izbacila Španiju i postala prvi finalist Eura

Nogometna reprezentacija Italije je prvi finalista Evropskog prvenstva u nogometu! Azzurri su večeras u Londonu savladali Španiju nakon izvođenja penala rezultatom 4:2 i zasluženo došli u priliku da se bore za trofej.

Na prvo uzbuđenje na kultnom engleskom Wembleyju se čekalo 13 minuta kada je Pedri sjajno uposlio Oyarzabala koji je bio sam ispred Donnarumme, ali je katastrofalno primio loptu i upropastio veliku šansu.

Italijani su na svoju prvu veliku šansu čekali 21 minuti kada je Emerson je iskoristio veoma loše istrčavanje Simona, dodao je do Immobilea na ivici kaznenog prostora koji je imao prazan gol, ali se spetljao, a potom dodao Barelli koji je nastavio komplikovati akciju i na taj način je upropaštena velika prilika Azzurra.

U 25. minuti vidjeli smo i prvi šut u okvir gola kada je Olmo sa deset metara gađao precizno,m ali je Donnarumma sjajno odbranio.

U posljednjoj minuti prvog poluvremena zatresla se i prečka gola Španije kada je Insigne dodao do Emersona, a on je pogodio okvir gola.

Na početku drugog poluvremena su prvi zaprijetili Španci. Immobile je izgubio jednu loptu na sredini terena, Oyarzabal je probio po desnom krilu i vratio je za Busquetsa koji šutira tik preko gola.

Nakon sat vremena igre Italijani su poveli. Immobile je ponovo bio u šansi i spetljao se, lopta se odbila do Chiese koji je sa lijeve strane fantastično pogodio dalji ugao za vodstvo Azzurra.

U periodu od 65. do 68. minute vidjeli smo tri velike prilike koje su promašili Oyarzabal i Olmo za Španiju, te Berardi za Italiju, a potom je u 80. minuti postignut izjednačujući pogodak.

Olmo je maestralno uposlio rezervistu Moratu koji je izašao sam pred Donnarummu i rutinski ga matirao za 1:1, te je odveo susret u produžetke.

U dodatnih pola sata obje ekipe su prvenstveno vodile brigu o tome da sačuvaju svoj gol, te nije bilo većih prilika i susret je riješen penalima.

U izvođenju udaraca sa 11 metara uspješnija je bila Italija i slavila rezultatom 4:2 te se plasirala u finale.

U finalu koje će biti odigrano u nedjelju na Wembleyju Italija će igrati protiv boljeg iz sutrašnjeg duela između Engleske i Danske (21 sat).