Ivermektin djeluje protiv korone?

Ivermektin djeluje protiv korone?

Japanska farmaceutska kompanija Kowa danas je objavila da ivermektin, lijek protiv parazita, pokazuje “antiviralni učinak” protiv omikrona i drugih varijanti koronavirusa, javlja Reuters. Tu tvrdnju temelje na nekliničkom istraživanju, navodi ta agencija.

Kowa je istraživanje o ivermektinu kao potencijalnom tretmanu za COVID-19 provela u saradnji s tokijskim Univerzitetom Kitasato, ali osim tvrdnje o “antiviralnom učinku”, nisu objavili nikakve dodatne detalje. Klinička istraživanja su još u toku, navodi Reuters.

Promocija ivermektina kao lijeka za COVID-19 već neko vrijeme izaziva kontroverze u javnosti. Joe Rogan, voditelj najpopularnijeg podcasta na svijetu, koji je ujedno i skeptičan prema vakcinama, lani je izazvao burnu reakciju javnosti kada je rekao da se od COVID-a liječio upravo ivermektinom, lijekom protiv parazita koji se koristi kod životinja, ali i ljudi.

FDA, WHO, EMA i sam proizvođač upozorili ljude da covid ne liječe ivermektinom

Podsjetimo, ivermektin nije odobren za liječenje bolesti COVID-19 u Japanu, a američka regulatorna agencija za lijekove (FDA), Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), Evropska agencija za lijekove (EMA) i Merck, kompanija koja proizvodi ivermektin, upozorili su ljude da ga ne koriste za liječenje COVID-a zbog nedostatka naučnih dokaza o njegovoj efikasnosti protiv te bolesti, piše Index.hr.

Prema uputama koje su objavljene u septembru 2021. na stranicama FDA-e, američka agencija navodi da je uočen porast interesa za ivermektin u kontekstu liječenja bolesti COVID-19 kod ljudi pa dodaje kako su zaprimili više izvještaja od pacijenata koji su zahtijevali ljekarsku pomoć, pa i hospitalizaciju, nakon što su na svoju ruku uzimali ivermektin.

Mnogi potencijalni lijekovi za COVID-19 pokazali su obećavajuće rezultate u nekliničkim istraživanjima, uključujući antimalarijski lijek hidroksiklorokin, koji je promovisao bivši američki predsjednik Donald Trump, ali se naknadno u kliničkim ispitivanjima pokazalo da ipak nisu efikasni, podsjeća Reuters.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE