Ivo Sanader nije kriv za ratno profiterstvo u aferi Hypo
Novinarka N1 javlja da je bivši premijer i predsjednik HDZ-a Ivo Sanader u srijedu, u ponovljenom suđenju, nepravosnažno oslobođen optužbi za ratno profiterstvo u aferi Hypo, za šta je u ranijim postupcima dva puta bio osuđen.
Presudu je objavila sutkinja zagrebačkog Županijskog suda Saša Lui, nakon što su prošle sedmice tužilaštvo i odbrana iznijeli svoje završne govore, a Sanader još jednom ustvrdio da nije odgovoran za ratno profiterstvo, ističući da ostaje kod odbrana koje je iznio u ranijim postupcima.
Sutkinja je čitajući obrazloženje presude pročitala da bi se za osuđujuću presudu trebalo dokazati zloupotrebnu položaja i ovlasti i ostale okolnosti ratnog profiterstva.
“U Zakonu o nezastarijevanju za ratno profiterstvo taksativno su navedena kaznena djela na koja se može primijeniti. Kazneno djelo za koje se teretio Sanader nalazi se u katalogu tih dijela. Sud nije sporio počinjenje u vrijeme Domovinskog rata, ali je potrebno i da počinjenjem kaznenog djela bude ostvarena nesrazmjerana imovinska korist”, pročitala je sutkinja.
Sanader je optužnicom terećen da je postupao u svrhu pribavljanja imovinske koristi umjesto da je djelovao u interesu države.
Sanader je došao na izricanje presude, kao i advokati Jadranka Sloković i Čedo Prodanović.
Sporna provizija od 3,6 miliona kuna
Za aferu Hypo Sanaderu se sudilo treći put. Ranije je dva puta bio osuđen, a presude su srušili Ustavni i Vrhovni sud.
Uskokova tužiteljica Marija Vučko ustvrdila je u završnom govoru da je i u ponovljenom postupku dokazano da je Sanader počinio nedjela za koja ga terete.
Sanaderov advokat Čedo Prodanović istakao je, s druge strane, da se u ovom slučaju ne može govoriti o ratnom profiterstvu te da Uskok, uprkos zaključcima viših sudova, nije odstupio od početnog stava.
Tužilaštvo je Sanadera teretilo da kao zamjenik ministra vanjskih poslova krajem 1994. i početkom 1995. od Hypo banke primio proviziju od 3,6 milijuna kuna nakon što je Hrvatskoj odobren kredit za kupnju zgrada veleposlanstava.
Time je Sanader, po tvrdnjama tužiteljstva, u ratom uvjetovanom teškom finansijskom i privrednom stanju ostvario protupravnu imovinsku korist koja je u nerazmjeru s ugroženim osnovnim vrijednostima države i društvene zajednice te državnih interesa.
Sanader u zatvoru od 2019.
Sanader je u zatvoru od aprila 2019., kada mu je Vrhovni sud povisio kaznu za korupciju u slučaju Planinska na šest godina zatvora.
Sredinom oktobra 2021. najviši sud je djelimično potvrdio i presudu iz ponovljenog postupka u slučaju Fimi media, po kojoj HDZ zbog izvlačenja novca iz državnih institucija i kompanija morati platiti 3,5 miliona kuna kazne, dok je Sanaderu kazna s osam smanjena na sedam godina zatvora.
Vrhovni sud je krajem oktobra 2021. potvrdio prvostepenu presudu kojom je Sanader zbog primanja mita od šefa mađarskog MOL-a Zsolta Hernadija osuđen na šest godina, dok je nedostupni Hernadi kažnjen s dvije godine zatvora.
Najviši sud je jedinu oslobađajuću presudu Sanaderu, kojom je zajedno s poduzetnikom Robertom Ježićem oslobođen za prodaju jeftine struje Ježićevom Diokiju na štetu HEP-a, potvrdio sredinom novembra 2021.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE