Izetbegović: Pokazuje se trend nestanka NiP-a, rastemo u Sarajevu

Izetbegović: Pokazuje se trend nestanka NiP-a, rastemo u Sarajevu

Izbori su pokazali slabljenje trojke, posebno NIP-a, a jačanje SDA i SBiH. NiP će se prepoloviti u odnosu na prošle izbore i trend je nestanka te stranke. Vrijeme je da Dodik počne da popušta, a HDZBiH mora sazrijeti i odustati od nerealnih ciljeva, kaže u intervjuu za Mrežu Bakir Izetbegović, predsjednik SDA. Izetbegović kaže da je odbio Šmita, koji mu je nudio da analiziraju predmet Kovačević i preporučio mu da se u to ne miješa. U intervjuu Izetbegović govori i o EU putu, USKOK-u i Berilu.

Najmanje 20 osoba je izgubilo život u smrtonosnim poplavama. I to nije, nažalost, konačan broj, još uvijek se traga za nestalima. Šta nam je ova katastrofa pokazala? Je li zakazao sistem i da li smo ga uopće imali?

Nažalost, jeste zakazao – jer bilo je najava da može doći do teških padavina. Nikakve prave reakcije nije bilo. I općenito, u zadnjih možda i 15 godina mi skoro da nismo imali nijednu normalnu sezonu. Bili su – ili požari, ili zakašnjeli mrazovi, suše, poplave. Prema tome, valja se organizirati u odnosu na to. Ne biti uvijek iznenađen kada dođe do ljetnih požara, jer oni se ponavljaju svake godine, i u Bosni i Hercegovini, diljem Balkana i Južne Evrope. Slična stvar je sa poplavama – ako izostanu kiše mjesecima, onda će se one nadoknaditi sa jeseni i takva se stvar dešava. Prema tome, treba se tu bolje organizirati, ne biti svaki put nanovo iznenađen. Mi smo svojedobno bili ubacili u budžet sredstva koja se odnose na jačanje civilne zaštite i na nabavku letjelice koja bi gasila požare, oni su to izbacili. Umjesto da dodaju sredstva, oni su tu stvar izbacili, mislim na novu vlast u Federaciji. Dakle, vrijeme je da se prihvati – stvari tako stoje u vezi sa globalnim zagrijavanjem i da u odnosu na to se i mi pripremimo.

Kada govorimo o ovoj katastrofi koja se desila, očigledno ima i ljudskog faktora, što će istraga i pokazati. Neko mora odgovarati.

– Vjerovatno je tako, da ne prejudiciramo stvari. Ogromne su se mase kamena odronile i to je ustvari napravilo smrtni ishod u Donjoj Jablanici. I neko će vjerovatno odgovarati za to.

Šta su nam pokazali lokalni izbori?

Slabljenje trojke generalno. Naročito NiP-a. Jačanje SDA i SBiH, jačanje alternative u odnosu na politike trojke. Lokalni su izbori, teme nisu niti Federacija niti država, ali se jednostavno prenosi ljutnja naroda u odnosu na ovo što je radila trojka i narod se vraća ka SDA i strankama koje su opozicija ovakvim politikama. 

A, ipak, NiP kaže da su zadovoljni, da rastu.

Mislim da će se NiP prepoloviti u odnosu na prošli rezultat, odnosno na rezultat od 2022. godine. I mislim da je to trend, ustvari nestanka te stranke. Ta stranka se troši na naše oči. Svojedobno sam kazao za Radončićevu stranku da će se prepoloviti, a onda da će nestati. E, ovaj put, kažem istu stvar. Dakle, NiP će se prepoloviti, a zatim će nestati u budućnosti.

Kako komentirate rezultat SDP-a i Naše stranke?

SDP se drži, ali i on će imati slabiji rezultat nego na prošlim izborima, s tim da je u Sarajevu uspio u pojedinim općinama, ali, generalno, čak i u Sarajevu, mislim da će taj rezultat biti 20-30 posto niži kada su u pitanju broj glasova i vijećnika. Dakle, gubi se.

A SDA nema u Sarajevu?

SDA je u Sarajevu ponovila rezultat od prije dvije godine. Broj vijećnika mislim da će biti ili isti ili će biti povećan, vjerovatno će biti povećan. Mislim da ćemo imati nekih 10-20 posto više glasova u Sarajevu nego na prethodnim izborima. 

Ali Trojka tvrdi da ste izgubili Sarajevo na prošlim izborima i da ste izgubili sad…

…Ilijaš. Dakle, Ilijaš smo izgubili za nekih par stotina glasova.

Ali činjenica je da u Sarajevu nemate načelnika.

U Sarajevu imamo načelnika u Hadžićima, Trnovu, imali smo u Ilijašu, imamo u Vogošći.

Govorimo o ovim ključnim općinama.

Pa, da ne razdvajamo. I Vogošća je vrlo važna općina. Ne možemo reći da smo zadovoljni sa Sarajevom, ali da se povećava podrška SDA u Sarajevu – ona se povećava i u jednom momentu će ona donijeti i te kvalitativne promjene. Ovaj put smo bili blizu u Ilijašu. Evo, podržali smo gospodina Efendića u Novom Gradu. Bandić je također bio s naše strane podržan u Novom Sarajevu i izgubio je za par stotina glasova. Dakle, generalno, opozicija u Sarajevu jača. Stranke koje su opozicija Trojki.

Kada poredite rezultat SDA na prošlim lokalnim izborima i ovaj sad, koja je razlika?

Jedno pojačanje od nekih desetak posto. Minimalno 10, vjerovatno 15-20 posto u općoj podršci – broj načelnika, vijećnika, glasova, bit će tako nešto.

ČITAJ JOŠ:  Mandra: SDA je u ZDK zadržala svih šest te osvojila još tri čelne pozicije u općinama i gradovima

Na prošlim izborima ste imali oko 26 načelnika i gradonačelnika.

Da. Ovaj put će to otići na 33-34. Otići ćemo nekih 20 posto preko onoga što imali ranije – vrlo bitne općine u ZDK-u, Tuzlanskom kantonu, Gračanica, Gradačac, Maglaj, Žepče.

Možete li nam prokomentirati ovu činjenicu – vaš načelnik iz Trnova je u pritvoru, a dobio je izbore, s jedne strane. Vi ste SDP-u uzeli četiri mjesta gradonačelnika. HDZ-u ste nakon 30 godina uzeli Žepče. Zajedno u koaliciji ste, isto tako, nakon 30 godina, Veliku Kladušu uzeli od Fikreta Abdića. I sa druge strane, vama je NiP uzeo Ilijaš i Banoviće?

Takva je politika. NiP nije u Banovićima uzeo, nego je to PDA, koliko znam.

PDA podrškom NiP-a.

Pa, možda podrškom, ali vidjet ćemo koliko je NiP mogao dati podrške, možda 500 glasova. Dakle, nije NiP. PDA je jaka, to je Kukićeva stranka i Kukić je još uvijek, očigledno, popularan čovjek u tom mjestu. PDA drži Rudnik, to je poznata sprega – jer ko drži Rudnik ima puno veće šanse da pobijedi na lokalnim izborima. A što se tiče NiP-a, to je prošli put bilo 200 glasova za SDA, ovaj je put 200-300 glasova za NiP u Ilijašu, desi se to, ali, sasvim je jasno da SDA se podiže, jednostavno, da SDA raste. A da NiP pada. Vidjet ćete da će NiP, faktički, da se prepolovi s ukupnim brojem glasova u BiH.

Kako komentirate pobjedu gospodina Berila?

On je u pritvoru, optužen je da je neke stvari priskrbio sebi. Da li je? Vidjet ćemo. Niko nije kriv dok se kroz jedan propisan sudski proces ne dokaže obratno. I mi imamo barem 30, 40 i više slučajeva u kojima su političari bili optuženi, izgledalo je da jesu krivi pa su nakon par godina procesa dokazali nevinost. Ne znam hoće li biti tako sa gospodinom Berilom. Ono što znamo, što je sigurno, jeste da je decenijama radio za narod u Trnovu, i oni njemu zbog toga daju glasove. Dakle, ta je općina procvala. I zbog toga on postiže ovakve rezultate, čak i iz zatvora.

Kakva je situacija u Mostaru?

U Mostaru, nažalost, od probosanskog bloka jedino je SDA napravila dobar pomak. Mislim da ćemo imati 10 ili 11 ruku. Ostalo – SDP, Naša stranka, vrlo tanko. Da li je to slučajno ili namjerno, ne znam. Jer – SDP, NiP, Naša stranka su pomagali HDZ-u u Srednjoj Bosni – kandidujući čovjeka u Novom Travniku, Jajcu, Vitezu i tako dalje, koji treba, ustvari, da podijeli bošnjačko glasačko tijelo i pomogne HDZ-u da izabere svog načelnika. I, nažalost, uspjeli su u nekim slučajevima. Ne znam je li to slučaj u Mostaru, ali vrlo su tanko prošli.

I šta to sad znači? Da će opet gradonačelnik Mostara biti iz HDZ-a?

Da, nažalost.

Ono što je bilo aktuelno prije izbora i prije ove katastrofe koja je zadesila BiH jeste evropski put BiH. Plan rasta Evropska komisija je odbila. Zbog čega je predsjedavajuća Vijeća ministara poslala neusaglašen Plan rasta i šta je očekivala?

Vidite, u aprilu su mogli poslati ovakav Plan rasta. I SDA je tada kazala iste stvari koje će sada odgovoriti Brisel. Dakle, ne može ovakav Plan rasta proći s obzirom na poziciju Ustavnog suda. Mora se popuniti Ustavni sud, moraju se provesti presude Ustavnog suda, to je zajednički stav Brisela i SDA. I ne smije biti entitetskog veta. Ne smije se iz entiteta kočiti čitava država. To su dvije stvari na kojima smo mi insistirali, na kojima je insistirao Brisel. Nas su napali da smo krivi što ne popuštamo u odnosu na tu stvar. Uopšte se nisu usmjerili na onoga ko pravi problem -to je Dodikov režim, koji je insistirao na ovakvim retrogradnim stvarima nego su pokušali da usmjere javnost na SDA – kriva je što neće doći neki milioni, što neće biti reforme. Sad su stvari potpuno jasne, one su otvorene – SDA je govorila istu priču koju će Brisel kazati šest mjeseci nakon toga, i nije stvar završena. Mislim da – HDZ preko Plenkovića ima dobre relacije sa Briselom i da su u dogovoru poslali ovakav krnjavi Plan rasta i da će dobiti odgovor. Dakle, ući ćete i vi u čitavu tu ekipu iz Balkana, s tim da morate izmijeniti stvar koja se odnosi na Ustavni sud i entitetski veto. Mislim da je ovo dogovorena stvar. Da će sad biti pritisak, konačno, tamo gdje mu pripada, u odnosu na Dodika, kojem itekako trebaju novci iz Plana rasta. Koliko ja poznajem HDZ, oni se ne bi upustili u nešto, a da pritom nisu prethodno pokušali da dogovore. I mislim da jesu putem Plenkovića, koji ima tamo dobre veze. Ovo je moja pretpostavka.

ČITAJ JOŠ:  Bakir Izetbegović: SDA se vraća kao kada je bila najjača, Trojka ako ovako nastavi bit će pometena

A kako će se riješiti pitanje Ustavnog suda?

Mora se izvršiti popuna Ustavnog suda, moraju se implementirati njegove ranije presude. Bez toga nema Plana rasta, bez toga nema para. Bez toga nema milijarda eura za BiH, od toga je vjerojatno trećina za RS. Trećina koja itekako treba Miloradu Dodiku i njegovoj ekonomiji. Izložen je sankcijama, pritisku, sve će mu teže biti. Sve će mu biti teže hraniti penzionere, omladina će mu odlaziti. Pravit će se dodatni pritisak na Dodika i mislim da će on s vremenom morati da odustane od ovakvih politika. Vrijeme je da Dodik počne da popušta, pretjerao je.

A vrijeme je i da se presude Evropskog suda za ljudska prava sprovedu. Kako to uraditi u kratkom periodu?

Teško. S ovako tvrdoglavim političarima koji igraju na sve ili ništa – teško je.

Spomenuli ste premijera Plenkovića, koji kaže da su te presude fabrikovane.

To je jedan drzak odnos u odnosu na presude i na BiH. To je vrhovni sud u EU i ne može tako bagatelisati njegove presude. On dobro zna da je u krivu, ali mislim da blefira. Mislim da očekuje da mi te presude provedemo na način da HDZ bude zadovoljan. Da pričamo o Sejdiću i Finciju i o njihovim pravima i pravima ostalih, da se, ustvari, izađe HDZ-u ususret i njihovim zahtjevom, hrvatskim zahtjevom. Mislim da Plenković blefira. Teško da može iskusne političare blefirati, ali jednu novu ekipu iz Trojke možda i može. Oni su imali neki zamah prije dvije godine i možda su tada i mogli pokušati izaći ususret HDZ-u s nekim retrogradnim rješenjima. Prostor za to se, naročito nakon novih izbora, sužava. Bit će potrebno da HDZ sazrije i da odustane od nekih nerealnih zahtjeva – da se ne mogu brisati prefiksi Srbin, Hrvat i Bošnjak da bi se provela presuda Sejdić-Finci. Kako da se kandiduju za člana Predsjedništva ako je jedan Srbin, jedan Hrvat, jedan Bošnjak, ali nema Roma i Jevreja. A to su tražili u Neumu. I tvrdoglavo su držali taj stav. Morat će se ti prefiksi izbrisati. Jedan iz RS-a, dvojica iz Federacije, bez obzira na nacionalnu pripadnost.

Kada govorimo o presudama Evropskog suda za ljudska prava, tu je i presuda Kovačević. Kako komentirate cijelu ovu ‘frku’ i na domaćem terenu i u međunarodnoj zajednici, kada govorimo o apelaciji gospodina Kovačevića, i ulogu visokog predstavnika?

Ta presuda, definitivno, stavlja stvari na pravo mjesto. Evropski sud za ljudska prava neće moći drugačije presuditi, a da ne izda vlastite principe, da svi ti ljudi koji donose presudu, ne izdaju Evropsku konvenciju o osnovnim ljudskim pravima. To je teška presuda, teško je provodiva. Ona stavlja stvari na svoje mjesto, uvodi građanski princip u BiH, smanjuje snagu etničkog principa u BiH. To će teško prihvatiti, naročito HDZ. I ovo što rade su pragmatične stvari. Dakle, ne žele da brane princip. Brane pragmu, brane stavove nekih utjecajnih političara iz BiH, konkretno iz Hrvatske. Mislim da visoki predstavnik to nije trebao da radi. On je mene konsultovao, pitao je da li bi i SDA ušla s njim u to, da mi analiziramo. Ja sam rekao da se to nema šta analizirati – presude se provode i preporučio mu da se ni on u tu stvar ne miješa. Međutim, on je sam sebe najavio. Prije toga je izrazio zabrinutost u jednom izvještaju prema Vijeću sigurnosti – da bi to moglo dalje zakomplicirati stvari i dodatno onemogućiti provedbu ovih presuda. To je njegova procjena, mislim da se ne bi trebao miješati u tu stvar. Jer, nakon njegove intervencije u odnosu na Ustav, jedne uvredljive, ponižavajuće intervencije, da na jedan dan suspenduje Ustav zato da bi Čović mogao da sa Trojkom formira vlast – da uđe ponovo u dogovoru sa Plenkovićem, u nešto što štiti HDZ, to bi ga moglo definitivno svrstati na tu stranu i gubiti mu autoritet kod probosanskih političara i kod naroda. I mislim da neće ni uspjeti. Jer sud ne može sam sebe izdati, ne može izdati vlastite principe.

Šta visoki predstavnik, zapravo, štiti ovakvim potezima? Da li štiti Dejton i ono što mu je nadležnost ili štiti nečije interese?

ČITAJ JOŠ:  Hrasno: SDA-ovac Zikrija Bajramović (69) je podmetao glasačima svoj promo materijal

Ima različitih poteza visokog predstavnika. Dobro je kada zabrani ratnim zločincima da se kandiduju. Dobro je kada pojača integritet izbornog procesa, transparentnost. Dobro je kada se suprotstavi udarima na državu koje radi Milorad Dodik. Nije dobro kada flagrantno štiti interese jedne stranke, HDZ-a, u dogovoru, kako je sam priznao, sa premijerom susjedne zemlje. Mi ga uporno upozoravamo da to ne radi. Neke stvari su dobre, on je nama neophodan, mi ga u izvjesnim stvarima podržavamo, a u ovim stvarima ga upozoravamo i pokušavamo korigovati, izmijeniti njegovo ponašanje. Ne znam šta mu je bilo da sam sebe najavljuje tamo. On će se definitivno ‘obojiti’. Izgubit će povjerenje, osjećaj da je nepristrasan. Dobit će imidž čovjeka koji je pristrasan u odnosu na HDZ i hrvatsku stranu.

Nakon ovog zelenog svjetla iz EU, u državnom parlamentu i Vijeću ministara kao da je sve stalo. U nekoj su svojevrsnoj blokadi, reformskih zakona nema.

Ne mogu se pohvaliti ni da smo mi puno više radili. Jer, Milorad Dodik je, faktički, najčešće zajedno sa HDZ-om radio blokade, pravio krize i u prethodnom mandatu. Ali, mi smo, ipak, uspijevali neke manje pomake da napravimo. U odnosu, recimo, na NATO put Bosne i Hercegovine. Uspjeli smo da se ukrcamo na ono što se zove Membership Action Plan. Dakle, da uđemo u fazu koja se naziva članstvo. Niste više kandidat u smislu saradnje, nego ste kandidat za članstvo. Ali, sad je to jedan potpuni zastoj. Mislim da im je kandidatski status za EU poklonjen zbog geopolitičkih relacija i da poslije toga ništa nisu radili. Ni prije toga ništa bitno nisu radili. Dakle, ovo je poklonjeno. A onda je jedna opća blokada, jedan opći zastoj. Skoro ništa se ne dešava ni u Parlamentu, niti u Vijeću ministara, niti na evropskom putu, NATO put se više niti ne spominje. To je tako.

Kada govorimo o Vijeću ministara, ono što se radi trenutno – imamo imenovanja. Žele imenovanje za direktora SIPA-e osobe koja se dovodi u vezu sa Sky aplikacijom, s jedne strane, a s druge, nikako da se smijeni ili razriješi Galić.

Pa, to je dominacija HDZ-a i SNSD-a. Dakle, radi se ono za šta su oni zainteresirani. Cijelo vrijeme imamo diktat SNSD-a i HDZ-a koji im je omogućila Trojka. Dala im je takve pozicije da oni to mogu da rade. Nisu to trebali dopustiti. Daješ im neku četvrtu ruku i slično. Da smo mi ovakve stvari davali, to nije tačno. Istina je – četvrti od SNSD-a, ali nakon takvih iskustava, trebali su raditi pametnije. Nisu jednostavno trebali da ojačaju taj spreg. Vidjeli su šta taj spreg radi, oni su ga definitivno i dodatno ojačali, da bi onda dobili tri pozicije za Konakovića, Nikšića i Fortu. Predali su ono što pripada narodu. Koliko su napravili ustupaka koji nam se sad obijaju o glavu.

Kad čujemo predstavnike Trojke, oni kažu da su vratili sve pozicije, one koje ste vi dali HDZ-u i SNSD-u.

To su priče koje se lako daju provjeriti i demantovati. Dakle, Autoceste dati u momentu kada intenzivna kreće gradnja u Federaciji. HDZ drži Ceste Federacije i Autoceste. I potpuno vlada tim sektorom. Pa, jesu li mogli nešto istrgovati, jesu li mogli tražiti Južnu interkonekciju, jesu li morali baš tako, jedno po jedno prepustiti HDZ-u? Trebale su neke trgovine raditi, oni su samo za sebe istrgovali.

Kako komentirate rad Federalne vlade i Federalnog parlamenta?

Slabo. Sve je to tanko. Imamo pad industrijske proizvodnje devet posto – GDP u Federaciji je sa šest pao na skoro dva posto, zbog toga nema vanrednog usklađivanja penzija. Sve skupa tanko. Nikšić kaže da se ništa nisu zadužili, a MMF kaže da su zabrinuti time što Federacija sustiže RS sa zaduženjem. Pa, kome ćemo vjerovati? Kad su ikad obećali taj set fiskalnih zakona koji će omogućiti minimalnu plaću od 1000 maraka. Tih 1000 maraka je nešto i značilo prije dvije godine. Sad bi trebalo 1200 maraka da biste tu kupovnu moć omogućili ljudima. To je već mala plaća. Ništa nisu uradili. Mislim da se to uopće neće desiti.

Ali, dobit ćemo federalni USKOK.

Da li ćemo? Mi snažno podržavamo tu stvar, dobro bi bilo da ga dobijemo. Nemamo ga još uvijek. Mislim da HDZ nije zainteresiran za to. Predmeti sa kantonalnog nivoa će biti preneseni na federalni, mislim da nije zainteresiran za to.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE