Kada vidite kakav pakao dezodoransi mogu da vam naprave, znoj vam više neće smetati

Kada vidite kakav pakao dezodoransi mogu da vam naprave, znoj vam više neće smetati

Tokom ljetnjih meseci, korišćenje dezodoransa i antiperspiranata u svakodnevnoj higijeni je neizbježno. Posljednjih godina mnogo se govori o štetnom dejstvu ovih preparata i navodno kancerogenim svojstvima sastojaka kao što su soli aluminijuma, preporuka je da se ne pretjeruje sa upotrebom dezodoransa, a naročito antiperspiranata, koji sprečavaju znojenje.

Umjesto prekomjerne upotrebe ovih preparata, tuširajte se makar jednom dnevno, jer ćete tako sprati znoj i spriječiti razvoj bakterija koje su glavni uzročnici neprijatnih mirisa.

Svaki dan obucite čiste stvari, jer se bakterije na oznojenoj odeći brzo razmnožavaju, uklonite dlačice ispod pazuha, a dezodorans nanosite samo na ključne dijelove tela.

Antiperspiranti se nanose na površinu kože, a u kontaktu sa znojem razlažu se na sitne čestice koje ulaze u kanaliće znojnih žlezda. Na taj način znoj se iz njih otežano evakuiše. Čestice uglavnom ostaju u koži 24 sata, ali se vremenom ispiraju. Zato je poželjno antiperspirante nanositi samo jednom dnevno na čistu kožu. Treba voditi računa da se ne javi iritacija, svrab, crvenilo.

Dezodoransni sapuni imaju i antibakterijski karakter, odnosno sprečavaju pojavu infekcija, jer su oznojena mjesta stalno vlažna.

Dezodoransi u spreju imaju blago antimikrobno dejstvo, a dodaju im se mirisi ili prirodna esencijalna ulja da bi maskirali miris znoja. Mogu biti i u kombinaciji sa antiperspirantima. Osobe koje imaju pojačano znojenje treba da koriste dezodranse u kojima je prisustvo antiperspiranata u većoj koncentraciji.

Ni previše često tuširanje nije dobro. Osobe koje imaju umjerenu fizičku aktivnost treba da se tuširaju jednom dnevno. Preporučuju se laganiji losioni i sapuni kako ne bi došlo do isušivanja kože.

Ukoliko je znojenje intenzivno i na dlanovima i tabanima, onda je vjerovatno došlo do poremećaja rada znojnih žlezda, čemu mogu biti uzrok različiti faktori. Postoji i znojenje na “nervnoj bazi”, koje je najčešće u pubertetu. Dlanovi i tabani osoba sa ovim problemom su najčešće hladni i ljubičasti.

Među štetnim sastojcima antiperspiranata su aluminijumske soli, koje su po nekim istraživanjima najrizičnije po zdravlje. Njihova uloga je da blokiraju znojenje, ali tako utiču i na fiziološke procese u organizmu. Osim toga, aluminijum se apsorbuje kroz kožu, pa u nekom trenutku može da ošteti i DNK, povećavajući rizik za nastanak kancerogenih ćelija.

– Nekada su se često preporučivali preparati koji sadrže aluminijumske soli, međutim te soli blokiraju kanale lojnih i dovode do upale apokrinih žlezda. Pronađene su i u tumornom tkivu dojke – kaže Gorana Isailović, dermatolog.

Ona navodi da parfimisani dezodoransi mogu dovesti i do kontaktne alergije, kao i fototoksične reakcije koja nastaje zbog sunca.

Paraben koji se nalazi u strukturi kancerogenih ćelija, za koga proizvođači tvrde da je izbačen iz procesa proizvodnje kozmetičkih preparata, posebno je opasan za muškarce jer smanjuje pokretljivost spermatozoida.

Talk, čest sastojak mirisnih dezodoranasa takođe u naučnim krugovima ima lošu reputaciju, kao i propilen glikol koji omogućava da dezodorans lagano klizi po koži. Ovaj sastojak može da iritira kožu.

Triklosan je takođe opasan. On u kontaktu sa hlorisanom vodom može da stvori hloroform, za koga se sumnja da je kancerogen.

– Najbitnije je nositi pamučnu garderobu. Znoj sam po sebi nema neprijatan miris, već se on stvara zbog bakterija, tako da je dobro prati se majčinom dušicom koja je prirodni antiseptik. Moj favorit su preparati sa jonima, barkom, cinkom ili srebrom koji se spiraju. Oni balansiraju floru I nemaju štetno dejstvo – rekla je dr Isailović za “24sata”.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica