Kako napraviti preokret: Mogu li vijesti o vakcini s Oxforda ohrabriti i bh. ekonomiju

Kako napraviti preokret: Mogu li vijesti o vakcini s Oxforda ohrabriti i bh. ekonomiju

Obećavajuće vijesti o vakcini protiv koronavirusa koju je razvio Univerzitet u Oxfordu ohrabrile su svjetska tržišta, a dašak pozitivne atmosfere stigao je i do naše zemlje. U zraku je ostalo visiti pitanje da li pozitivna očekivanja mogu značajnije ohrabriti i poslovne ljude i građane u BiH.

U apsolutnoj neizvjesnosti, nedostatku informacija i očekivanju drugog vala pandemije, vijest o uspješnosti testiranja vakcine očekivano ima pozitivan efekat na globalna tržišta, konstatuje za Klix.ba ekonomski analitičar Admir Čavalić.

“Ovo je možda kratkoročno, ali dobro je da imamo dobre pozitivne signale u kontekstu budućeg rasta. Ne treba zanemariti ni ostale faktore. Tržišta dosta očekuju i od američkog predsjednika, odnosno njegovog djelovanja na spašavanju ekonomije ususret izborima”, kaže on.


Postojeće prognoze u vezi s ekonomskom krizom su zaista sumorne, dodaje, svakim danom sve gore i gore zbog činjenice da ne postoje efektivne strategije za borbu protiv širenja virusa, kao i najava drugog vala najesen.

“Tako su prognoze za pad bh. BDP-a išle od martovskih 3 posto pa sve do intervala od 5 do 9 posto. Iako nemamo razvijeno tržište kapitala, kako u BiH, tako i u regionu, vjerovatno da je ova vijest razvila određeni, barem minimalni ili umjereni, kako navode epidemiolozi, optimizam kod domaće privrede. Optimizam kao faktor pri procesu odlučivanja je veoma bitan u ekonomiji“, smatra Čavalić.

Ovo je rezultat činjenice da postojeće stanje malo šta govori, uglavnom se prate trendovi koji se opet zasnivaju na optimizmu ili pesimizmu tržišnih učesnika, navodi on.

Interesantna stvar kod korona-krize je što je generalno postojao izuzetan jaz između finansijskih tržišta i realne ekonomije, dodaje, Wall Street u odnosu na Main Street. Naime, finansijska tržišta nisu na očekivan način reagovala na kolaps u realnom sektoru.

“Ono što je izvjesno i što se dešava na terenu u BiH jeste drastičan pad privatnih investicija. Prave informacije u vezi s navedenim ćemo imati do kraja godine kada se sumiraju tačni podaci o padu kreditiranja, kako od depozitnih, tako i nedepozitnih finansijskih institucija. Međutim, već sada znamo da su drastično pali zahtjevi za novim kreditiranjem, odnosno investiranjem u proizvodnju. Za turizam i većinu uslužnih djelatnosti, godina je već izgubljena”, izjavio je.

Moramo također biti svjesni da treba da prođe još dosta mjeseci prije nego li vakcina postane primjenjiva, nastavlja on. Ovo znači da privreda mora biti spremna na eventualni drugi val, odnosno maksimalno ulaganje u industrijsku zaštitu.

Priča o vakcini je na dugom štapu – od puštanja na tržište, preko nabavke, pa sve do prelaska praga kolektivnog imuniteta – to može potrajati do sredine 2021. godine. BiH ekonomija nema toliko vremena da preživljava ‘na aparatima’, tako da se moramo naučiti živjeti i raditi uz prisustvo virusa, ali i biti optimistični u vezi s prestankom krize. To normalizuje društvene i ekonomske osnove i čini oporavak lakšim”, zaključio je Čavalić.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE