Ko je bio Saleh al-Arouri, ubijeni vođa Hamasa: Revolucionar čija smrt neće proći bez odmazde

Ko je bio Saleh al-Arouri, ubijeni vođa Hamasa: Revolucionar čija smrt neće proći bez odmazde

Navečer 2. januara 2024. Izrael je ubio zamjenika šefa političkog ureda Hamasa Sheika Saleha al-Arourija u južnom predgrađu Bejruta u Libanonu.

Vijest o smrti vođe organizacije došla je nakon niza izraelskih prijetnji, koje su dosegle vrhunac u augustu 2023. Izraelski dužnosnici zamjerali su al-Arourijevu direktnu višegodišnju ulogu u izgradnji sposobnosti palestinskog otpora na Zapadnoj obali.

Jačanje otpora Zapadne obale

Palestinski pokret Hamas, izgubio je jednog od svojih najpožrtvovanijih vođa, koji je izdržao više od 15 godina zatvora i na kraju bio prisiljen napustiti Zapadnu obalu i uputio se u Siriju 2010. godine. Al-Arouri je ostao u Siriji prije nego što se selio u Tursku, Katar i Maleziju, na kraju se nastanio u južnom predgrađu Bejruta u Libanu, gdje je nastavio svoj rad.

U saopćenju koje je Hamas objavio nakon vijesti o ubistvu al-Arourija istaknuta je njegova vodeća politička i vojna uloga i na Zapadnoj obali i u Gazi. Al-Arouri, rođen 19. augusta 1966., igrao je ključnu ulogu u uspostavljanju Hamasovog vojnog krila, brigada al-Qassam, na Zapadnoj obali.

Izvorno rođeno ime vođe je Saleh Mohammad Suleiman Khaseeb. Uprkos tome, slično ostalim porodicama u regiji, njegov jedinstven nadimak “al-Arouri” potječe iz njegovih korijena u malom gradu Arura u okrugu Ramallah. Upravo zbog te veze on je danas prepoznat kao al-Arouri, što se na arapskom tumači kao osoba koja dolazi iz grada Arura.

Jedan od lidera Hamasa nije samo pridonio organiziranju ćelija Hamasa na Zapadnoj obali i drugim frontovima, već je također vodio pregovore o sporazumima o razmjeni zarobljenika s Izraelom.

Nakon što je diplomirao na Sveučilištu al-Khalil na Zapadnoj obali 1987. godine i studirao islamsko pravo (šerijat), al-Arouri se probio u redovima pokreta, da bi na kraju dobio članstvo u njegovom politbirou 2010. godine.

Vođa Hamsa u nekoliko navrata je boravio u Izraelu, jer su ga izraelske snage prvi put administrativno zatvorile početkom 90-ih, zbog njegove aktivnosti unutar pokreta Hamas. Kasnije je oslobođen, ali je zatim ponovno pritvoren i osuđen na 15 godina zatvora zbog osnivanja ćelija otpora na Zapadnoj obali.

Nakon odsluženja kazne ponovno je pritvoren i pušten 2010. godine, da bi iste godine konačno bio protjeran iz zemlje.

Zatim je vodio Hamasov pregovarački tim zadužen za dovršetak dogovora o razmjeni zarobljenika 2011. s Izraelom, uz posredovanje Egipta. Hamas je operaciju nazvao “Vjerni slobodnima” (Wafaa Al-Ahrar). Prema dogovoru, Gilad Shalit, izraelski vojnik kojeg je Hamas držao u zarobljeništvu, pušten je u zamjenu za oslobađanje 1.027 palestinskih zatvorenika iz izraelskih zatvora, uključujući sadašnjeg vođu Hamasa, Yahyu al-Sinwara.

Dana 9. oktobra 2017. al-Arouri je izabran za zamjenika šefa Političkog ureda Hamasa. Godinu dana kasnije SAD ga je stavio na svoju zloglasnu “terorističku listu”, a 2021. postao je šef pokreta Hamas na Zapadnoj obali.

Izrael je srušio njegovu kuću u Arouri 2014. godine, a zatim još jednom ove godine, 27. oktobra, zbog njegove izravne umiješanosti u napad Hamasa 7. oktobra.

Njegova karijera učinila ga je silom s kojom su morali obračunati izraelski dužnosnici, uključujući premijera Benjamina Netanyahua, koji je obećao da će ubiti al-Arourija, na što je on tada odgovorio, rekavši: “Izraelska prijetnja protiv mene neće promijeniti moja uvjerenja , i to neće imati utjecaja na put koji sam izabrao”.

Njegovo ubistvo pokrenulo je val osuda i obećanja odmazde , posebno od frakcija palestinskog pokreta otpora, bacajući svjetlo na bliski odnos koji je al-Arouri izgradio s palestinskim kadrovima i njegovu nepobitnu popularnost među Palestincima.

Klix

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE