Koja su prava potrošača i kako ih ostvariti?

Koja su prava potrošača i kako ih ostvariti?

Materijalni nedostatak, neispravnost i problemi prilikom reklamacije proizvoda najčešći su razlozi zbog kojih se žale potrošači. Koja su prava potrošača i kako ih ostvariti? Kupili ste proizvod. Nakon izdvajanja novca utvrdili ste da je roba neispravna ili joj je prošao rok trajanja, odnosno – bacili ste novac. Niste jedini, a ni posljednji, piše Federalna.ba. 

“Ne može jedan trgovac imati izgovor da zakonom nisu definisani garantni rokovi i servis ili da može uvesti u BiH robu najnižeg kvaliteta i ponuditi je po najnižoj cijeni – a siromašni potrošači se zalete i imaju veliki gubitak”, kaže Gordana Bulić, iz Udruženja potrošača Tuzlanskog kantona.

Inspektori su generalno zadovoljni saradnjom sa trgovcima. Ipak, kada nije tako i kada prodavač odbija nadoknatiti štetu potrošaču za neispravnu robu, primorani su sankcionisati ih. Kako pojašnjava Senada Hadžijusufović, inspektorica KS-a, po Zakonu o zdravstveno ispravnim životnim namirnicama kazna je 250 KM ili po Zakon o hrani, ako je višestruki prekršitelj i ne sarađuje, kazna je 20 hiljada KM.

U zapadnim zemljama zaštita potrošača odavno je praksa. U našoj, mnogi ne traže svoja prava jer nisu upoznati sa Zakonom o zaštiti potrošača. A Zakon o zaštiti potrošača je jasan, a rokovi u slučaju reklamacije precizirani. “Član 18 propisuje da je trgovac dužan po zahtjevu i izboru potrošača zamijeniti taj proizvod ispravnim ili vratiti novac i napraviti popravku o svom trošku”, ističe Mediha Bakalović, pomoćnica ombudsmana za zaštitu prava potrošača u BiH.

Hadžijusufović navodi kako su netom poslije rata u trgovačkim centrima pronalaženi kamioni robe koja je bila slana na uništavanje. Kupovinom u prijavljenim trgovinama i uzimanjem računa, kao pokrića za eventualnu reklamaciju neispravnog proizvoda, kupac promišljeno ulaže novac i ne rizikuje. Da se više radilo na promociji prava potrošača, vjerovatno bi broj prijava bio veći od 800 – koliko ih je evidentirano prošle godine. Kako je kazala načelnica Ureda za zaštitu potrošača u Ministarstvu trgovine FBiH Amra Vučijak, od 2006. do danas Vijeće ministara nije osiguralo Vijeću za zaštitu potrošača, kao svom savjetodavnom tijelu i nadležnom za informisanje potrošača, sredstva za medijsku promociju. Da bi povjerenje potrošača bilo opravdano, trgovac treba ponuditi kvalitetnu uslugu. U suprotnom, kupovina će biti rizična, a šteta za kućni budžet nepovratna, objavila je federalna.ba.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE